sportowy24
  74. rocznica Powstania Warszawskiego. "Piłkarze to...

  74. rocznica Powstania Warszawskiego. "Piłkarze to największa grupa sportowców, biorąca udział w Powstaniu Warszawskim"

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Biliński

  Aktualizacja:

  Polska

  Piłkarze to największa grupa sportowców, którzy brali udział w Postaniu Warszawskim - opowiadała Agnieszka Cubała, autorka książki "Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim", wydanej przy okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W niej opisuje losy niektórych graczy warszawskich klubów - m.in. Legii i Polonii.
  - Losy legionistów i polonistów wyglądały różnie. Słynnym piłkarzem Legii był Henryk Martyna, który grał też w Warszawiance i klubach krakowskich. Choć on nie był powstańcem, a komendantem blokowym, czyli przedstawicielem służb cywilnych Powstania.
  Denerwuje mnie, gdy mówi się z lekceważeniem o takich ludziach jak on, że przecież nie walczył, a był tylko "jakimś tam" komendantem blokowym. To brak wiedzy o roli takich komendantów w Powstaniu.
  Od tego, czy dobrze sprawowali swoją służbę, zależał los i życie bardzo wielu cywili - zwróciła uwagę Cubała, która tematyką Powstania Warszawskiego zajmuje się od wielu lat. Ma na swoim koncie książki "Ku wolności... Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego", "Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i... Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy" oraz "Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia".

  Autorka przyznała, że wśród Powstańców więcej było piłkarzy Polonii. - Stworzyli niesamowitą historię. Jeśli spojrzymy na skład zespołu z 1946 r., to z 10 zawodników walczyło w Powstaniu. I oni zdobyli mistrzostwo Polski, mimo że byli drużyną z miasta gruzów, bez stadionu, a niektórzy piłkarze mieli odłamki w nogach - opowiadała Agnieszka Cubała, konsultantka dwóch rozdziałów polskiego wydania książki Normana Davisa "Powstanie’44". - Wśród historii, które opisałam, jest ta Tadeusza Świcarza. Miał ksywę "Kostek", ale nie był to jego pseudonim powstańczy, tak nazywali go koledzy. Oprócz tego, że grał w piłkę, był hokeistą. Z opowieści jest kolegów wiem, że umiejętności jeżdżenia na łyżwach wykorzystywał w piłce nożnej, świetnie dryblując.

  W książce znajdziemy też losy m.in. Tadeusza Komorowskiego "Bora" i Henryka Roycewicza, którzy byli świetnymi jeźdźcami, oszczepnika Eugeniusza Lokajskiego, tenisisty Ignacego Tłoczyńskiego czy twórcy legendarnego "Wunderteamu" Jana Mulaka.

  "Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" ukazała się nakładem wydawnictwa Napoleon V.

  63 DNI WALCZĄCEJ STOLICY. POWSTANIE DZIEŃ PO DNIU
  ZDJĘCIA ARCHIWALNE | KALENDARIUM  Sprawdź zmiany w LM i LE w nowym sezonie!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!