73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody w...

  73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody w Gdańsku [ZDJĘCIA,WIDEO]

  Karol Merk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody w Gdańsku [ZDJĘCIA,WIDEO]
  1/24

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  We wtorek 1 sierpnia w Gdańsku obchodzono 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się na Cmentarzu Łostowickim i w Muzeum II Wojny Światowej.


  Punktualnie o 17, w godzinę "W" w Gdańsku zawyły syreny. O tej godzinie 73 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskiego. Następnie podczas uroczystości na Cmentarzu Łostowickim odśpiewano hymn państwowy.


  - Dzisiaj prawdziwą zdradą dla powstania jest brak szacunku dla Żyda, Niemca czy dla osoby po drugiej stronie sali sejmowej. Po prostu szacunek dla drugiej osoby- mówił podczas uroczystości Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. -Odpowiedzią na wyzwania nie może być nacjonalizm. Radą na problemu musi być europejska solidarność.

  Zobacz galerię

  - Powstanie to ostatnie ogniwo w szeregi powstań polskich. Wszystkie były wynikiem utraconej suwerenności. Powstanie Warszawskie było jednym z najbardziej tragicznych- mówił Jerzy Grzywacz, który brał udział w powstaniu jako łącznik. - Miało trwać kilka dni i miało być ostatnią próbą upomnienia się o niepodległość Polski na arenie międzynarodowej. Wiemy jak się zakończyło, jako klęska polityczna i militarna. Niemniej musimy o tym zrywie pamiętać. Było to niebywały ewenement. Powstańcami chciałbym nazwać wszystkich, Nie tylko żołnierzy, ale i cywilów. Wszyscy warszawiacy byli powstańcami!- dodał. Nigdy potem w życiu od tamtego czasu nie spotkałem się z taką jednością, z takim solidaryzmem narodu polskiego.

  Następnie kapelan ksiądz Marian Próchniak odmówił modlitwę za powstańców. Później pod ścianą kwatery Armii Krajowej złożono kwiaty.

  W Muzeum II Wojny Światowej wydarzenia związane z rocznicą rozpoczęły się o godz. 18.30 otwarciem wystawy czasowej „Warsaw Rising” przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

  - Ta anglojęzyczna wystawa, wzbogacona o archiwalne zdjęcia, ukazuje losy Warszawy i Polski w czasie II wojny światowej - zachęca Tomasz Rakowski, p.o. rzecznika prasowego Muzeum.


  Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono również w innych pomorskich miastach:

  Sławno pamiętało o Powstaniu Warszawskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Tczew: obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szacunek

  o'brian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Panie Wiceprezydencie, o jakiej europejskiej solidarności Pan mówi ? czy nie jesteśmy solidarni w sojuszu z niesprawiedliwie traktowanymi, tak jak my zagrożonymi zepchnięciem na margines tzw....rozwiń całość

  Panie Wiceprezydencie, o jakiej europejskiej solidarności Pan mówi ? czy nie jesteśmy solidarni w sojuszu z niesprawiedliwie traktowanymi, tak jak my zagrożonymi zepchnięciem na margines tzw. Europy "drugiej prędkości" Państwami Europy Środkowo-Wschodniej ze względu na dążenia do hegemonii i odbudowy nowego państwa frankońskiego na Zachodzie ? czy nie wspieramy poszkodowanych w wojnach na Bliskim Wschodzie tam gdzie tej pomocy najbardziej potrzebują czyli na swojej ziemi ? czy nie wspieramy aktywnie sojuszników broniących swoich granic przed kontrolowaną zewnętrznie migracją ekonomiczną, która zaczyna się już odbijać gospodarczą czkawką na Zachodzie Europy a rykoszetem dotrze i do nas ? czy nie wspieramy militarnie naszych sojuszników , którzy obawiają się zagrożeń ze Wschodu ? a gdzie jest solidarność Zachodu gdy chodzi o wymuszanie dyrektywami niekorzystnych dla nas przepisów gospodarczych ? a gdzie solidarność Zachodu gdy chodzi o niekorzystne dla części wspólnoty umowy energetyczne z Rosją ? widać , że każdy myśli o sobie i pora żebyśmy także w końcu zaczęli myśleć tymi kategoriami; solidarność i wstawiennictwo za słabszymi jak najbardziej ale w stosunku do równych i silniejszych trzeba w końcu stawać twardo w obronie przynależnych praw i interesów;zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smutne, ale prawrawdziwe...

  Zgłoś naruszenie treści

  Wiem, że to Gdańsk a nie Warszawa, i dobrze, że choć garstka ludzi była na cmentarzu, ale smutno było słuchać jąkającego się z-cy prezydenta, bo sam jaśnie Pan Adamowicz nie zaszczycił tych...rozwiń całość

  Wiem, że to Gdańsk a nie Warszawa, i dobrze, że choć garstka ludzi była na cmentarzu, ale smutno było słuchać jąkającego się z-cy prezydenta, bo sam jaśnie Pan Adamowicz nie zaszczycił tych obchodów swoją obecnością. Zamiast skupić się na tym co najistotniejsze w tym dniu, czytał z kartki dyrdymały o tym, że należy się szacunek i poszanowanie dla wszystkich nacji: Żydów, muzułmanów, Niemców, ze na jedności należy budować pokój w Europie.... Takie frazesy, to głoście na tęczowych i kod-owskich marszach, a nie przy grobach powstańców! Oni najlepiej wiedzą jak im podczas powstania Europa pomagała. Wstyd!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ruskie najwieksza zaraza i Niemcy na tym Swiecie

  UN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Chwala Bohatero Czesc Ich Pamieci !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadzam sie z Grzelakiem

  Tralala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  No wlasnie... szacunek do osob z drugiej lawy sejmowej. Polecam film PUCZ...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!