72. rocznica zamordowania rtm. Witolda Pileckiego. Kwiaty i przemówienia przed pomnikiem w Gdańsku. Zdjęcia z uroczystości 25.05.2020 r.

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W 72. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego 25.05.2020 r. przed pomnikiem rotmistrza odbyło się uroczyste złożenie wieńców i zniczy
W 72. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego 25.05.2020 r. przed pomnikiem rotmistrza odbyło się uroczyste złożenie wieńców i zniczy Przemyslaw Swiderski
W poniedziałek 25.05.2020 r. obchodzimy 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego zamordowanego przez komunistyczne władze, które następnie przez lata tuszowały pamięć o jego bohaterskich zasługach dla ojczyzny. Przed gdańskim pomnikiem odbyło się uroczyste złożenie wieńców i zniczy.

W strugach deszczu odbyły się gdańskie uroczystości upamiętnienia rotmistrza Witolda Pileckiego, który dokładnie 72 lata temu został zamordowany strzałem w tył głowy, w wyniku skazującego wyroku wydanego przez komunistyczne władze w Polsce.

- Oddajemy hołd nie tylko osobie rotmistrza Witolda Pileckiego, ale także wszystkim, w tym bezimiennym, którzy walczyli z okupantami w Polsce w czasach II wojny światowej, a także tzw. drugiej konspiracji pod okupacją sowiecką - powiedział Tomasz Wojnowski, kierownik działu edukacji w Muzeum II Wojny Światowej.

Kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego złożyła delegacja, w skład której weszli: wojewoda Dariusz Drelich, dyrektor MIIWŚ dr Karol Nawrocki oraz europoseł Anna Fotyga.

- Polacy, a także liczni nasi przyjaciele z Parlamentu Europejskiego postulują, aby rotmistrz Pilecki stał się patronem święta, które będzie poświęcone bohaterom walki z totalitaryzmami - oznajmiła Anna Fotyga.

Hołd rotmistrzowi oddała również delegacja z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku. Po uroczystym złożeniu wieńców uczniowie odśpiewali hymn Polski.

W 72. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego 25.05.2020 r. przed pomnikiem rotmistrza odbyło się uroczyste złożenie wieńców i zniczy

72. rocznica zamordowania rtm. Witolda Pileckiego. Kwiaty i ...

Rotmistrz Witold Pilecki

Rtm. Witold Pilecki brał udział w działaniach militarnych najpierw w okresie wojny z bolszewikami w 1920 r. , a następnie podczas obrony kraju w 1939 r. i trakcie Powstania Warszawskiego. Podczas okupacji działał w Państwie Podziemnym - zasłynął między innymi z dobrowolnego dostania się do obozu Auschwitz, gdzie prowadził działalność konspiracyjną.

Po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze. Wyrok wykonano w 1948 r. Cały czas trwają poszukiwania miejsca pochówku.

Czytaj również: Kamień na kamieniu nie został, czyli klątwa jezuity, która ciąży nad rodem Pileckich

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie