W strugach deszczu odbyły się gdańskie uroczystości upamiętnienia rotmistrza Witolda Pileckiego, który dokładnie 72 lata temu został zamordowany strzałem w tył głowy, w wyniku skazującego wyroku wydanego przez komunistyczne władze w Polsce.
- Oddajemy hołd nie tylko osobie rotmistrza Witolda Pileckiego, ale także wszystkim, w tym bezimiennym, którzy walczyli z okupantami w Polsce w czasach II wojny światowej, a także tzw. drugiej konspiracji pod okupacją sowiecką - powiedział Tomasz Wojnowski, kierownik działu edukacji w Muzeum II Wojny Światowej.
Kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego złożyła delegacja, w skład której weszli: wojewoda Dariusz Drelich, dyrektor MIIWŚ dr Karol Nawrocki oraz europoseł Anna Fotyga.
- Polacy, a także liczni nasi przyjaciele z Parlamentu Europejskiego postulują, aby rotmistrz Pilecki stał się patronem święta, które będzie poświęcone bohaterom walki z totalitaryzmami - oznajmiła Anna Fotyga.
Hołd rotmistrzowi oddała również delegacja z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku. Po uroczystym złożeniu wieńców uczniowie odśpiewali hymn Polski.
72. rocznica zamordowania rtm. Witolda Pileckiego. Kwiaty i ...
Rotmistrz Witold Pilecki
Rtm. Witold Pilecki brał udział w działaniach militarnych najpierw w okresie wojny z bolszewikami w 1920 r. , a następnie podczas obrony kraju w 1939 r. i trakcie Powstania Warszawskiego. Podczas okupacji działał w Państwie Podziemnym - zasłynął między innymi z dobrowolnego dostania się do obozu Auschwitz, gdzie prowadził działalność konspiracyjną.
Po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze. Wyrok wykonano w 1948 r. Cały czas trwają poszukiwania miejsca pochówku.
Czytaj również: Kamień na kamieniu nie został, czyli klątwa jezuity, która ciąży nad rodem Pileckich
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?