70-lecie szkoły w Bytowie i film z wulgaryzmami

  70-lecie szkoły w Bytowie i film z wulgaryzmami

  sylwia.lis@polskapress.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  70-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie.

  70-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie. ©Archiwum szkoły

  Kary dyscyplinarne dla dwóch nauczycieli i konsekwencje dla uczniów, którzy z okazji 70-lecia szkoły puścili film z wulgaryzmami.
  70-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie.

  70-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie. ©Archiwum szkoły

  Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z okazji 70-lecia szkoły przygotowali specjalną prezentację. Doświadczenie aktorskie i teatralne mają sporę, więc puścili wodzę fantazji. Młodzież chciała promować zawód mechanika samochodowego. Szkopuł w tym, że film był pełen wulgaryzmów.

  Uczniowie pomysł wzięli z Internetu. W filmiku pt. "Andrzej nie denerwuj się, to się wyklepie" pojawia się mnóstwo wulgaryzmów. Uczniowie wyjaśniali, że niczego niestosownego nie chcieli zrobić, ale przekonać, że mechanicy potrafią z niczego zrobić coś nietypowego i nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

  - Uczniowie przesadzili – mówi Roman Lisiński, dyrektor Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie. - To jest nasze koło, które od wielu lat organizuje przedstawienia. Puścili chyba trochę wodze fantazji, nie o to chodziło. Szkoda, że nie "wypikali" tego nagrania. Będziemy teraz lepiej przyglądać się takim produkcjom uczniów. Wszystkie będą kontrolowane przez dyrekcję szkoły. O pomoc poprosiliśmy też Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Dwóch nauczycieli otrzymało kary dyscyplinarne.

  Oświadczenie szkoły


  "W naszej szkole działa Klub Miłośników Przeszłości. Zajmuje się propagowaniem wartości patriotycznych na przykładzie wydarzeń z przeszłości. Poza tym skupiamy talenty artystyczne i młodym ludziom pozwalamy rozwijać pasje. Ta młodzież na swój sposób pokazuje brutalną prawdę historyczną. Zostali zauważeni przez IPN. Występowali w Warszawie jako najlepszy zespół w konkursie ogólnopolskim „Pamięć Nieustająca”. Dostąpili także zaszczytu złożenia wieńca w asyście wojskowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W marcu 2018 roku wystąpią ze swoją inscenizacją w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Ponieważ są amatorami zorganizowano dla nich warsztaty teatralne, w których uczestniczyli na tydzień przed uroczystościami 70- lecia szkoły. Wskazówki z warsztatów wzięli sobie bardzo do serca i postanowi przygotować tak uroczystą akademię, aby była jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa i na długo zapadła w pamięci. Z warsztatów wynieśli przekonanie, że uwagę widza przyciąga autentyczność.
  Chcieliśmy pokazać szkołę jaka jest naprawdę, bez ubarwiania, postawiliśmy na reklamę naszych zawodów. Jednym z nich był mechanik samochodowy. W pierwszej kolejności narratorzy przedstawili zawód mechanika, a następnie: tu cytujemy „przepraszamy za jakość dźwięku” został przedstawiony krótki filmik. Nie miał on na celu nikogo obrazić. Tak młodzi ludzie interpretują treść tego filmiku.

  Chodziło nam o przesłanie „Andrzeju nie denerwuj się to się wyklepie”. Przenośnia do naszych mechaników, że potrafią z niczego zrobić coś nietypowego i nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Nie chcieliśmy reklamować wulgaryzmów. Nie pomyśleliśmy o tym, aby je wyciszyć.

  Ubolewamy, że zostało to zupełnie inaczej zinterpretowane. Kompletnie nie byliśmy świadomi, że staniemy się przedmiotem krytyki i że cały ponad godzinny występ zostanie spłycony do jednej minuty. Przepraszamy wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni bądź zlekceważeni. Nie taki był nasz zamiar i cel naszego przesłania. Na poniedziałkowym przedstawieniu zgodnie z poleceniem Pana Dyrektora filmik został zmieniony. Młodzi ludzie nauczyli się, że „opinia widza kształtuje aktora”. Myślę, jako opiekun grupy, że wszyscy nauczyliśmy się czegoś, a trudne tematy można rozwiązywać pokojowo. To lekcja pokory i doświadczenia połączona z młodzieńczą fantazją, która musi przyjąć wskazówki starszego pokolenia. W przyszłości nasze pomysły będą poddane szerszym konsultacjom m. in. z dyrekcją szkoły. Jeszcze raz przepraszamy za wulgaryzmy…"


  Oglądaj także: Plac Krofeya i pomnika Światowida w Bytowie. Temat powraca - wideo archiwum


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!