Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 nowych objawów zakażenia koronawirusem. Naukowcy wskazują nieoczywiste symptomy, ale tylko test może potwierdzić obecność Sars-Cov-2

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Nowe objawy koronawiusa
Nowe objawy koronawiusa
Coraz więcej wiemy o koronawirusie i jego objawach. Okazuje się, że często pewnych objawów w ogóle nie kojarzymy z covidem, bo przecież biegunka czy ból głowy mogą towarzyszyć innym chorobom. Dlatego każdy z nas przechodzi chorobę inaczej. Co warto wiedzieć o koronawirusie? Oto 7 nowych objawów zakażenia koronawiruem wskazanych przez WHO.

Nie tylko wysoka gorączka, suchy kaszel, duszności oraz problemy z oddychaniem świadczą o zachorowaniu na koronawirusa. Zresztą wszystkie jednocześnie występują u mniej niż 1 proc. pacjentów. Okazuje się, że liczba objawów rośnie, bo zmienia się wirus i u różnych pacjentów może przebiegać inaczej. Jedyną pewną informację, że chorujemy na covid-19, dają nam testy i to nie wszystkie.

Oprócz gorączki, suchego kaszlu i bólów ciała, trzech typowych objawów COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia zidentyfikowała co najmniej siedem innych nowych objawów koronawirusa, które mogą wystąpić niezależnie od ciężkości przypadku.

7 nowych symptomów Covid-19

  • przekrwienie błony śluzowej nosa,
  • silny ból głowy,
  • zapalenie spojówek,
  • ból gardła,
  • biegunkę,
  • utratę smaku lub węchu
  • wysypki skórne
  • zmiany koloru palców lub stopy.

Objawy wskazujące na ciężki COVID-19 są w szczególności trzy:

  • ból lub ucisk w klatce piersiowej, który uniemożliwia normalne oddychanie,
  • niebieskawy odcień ust lub twarzy (znak wskazujący na brak tlenu)
  • przejawianie dezorientacji lub trudności w poruszaniu się ( ze względu na coraz większą liczbę dowodów, które wiążą koronawirusa z udarami).

Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa. U większości osób, które zachorują na COVID-19, wystąpią objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia. Wirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony głównie przez kropelki, które wydzielają się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha i wydycha powietrze. Kropelki te są zbyt ciężkie, aby unosić się w powietrzu, dlatego szybko opadają na podłogi i powierzchnie.

Do zakażenia poprzez wdychanie wirusa może dojść wtedy, gdy w pobliżu znajduje się osoba chorująca na COVID-19 lub poprzez dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie oczu, nosa lub ust.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki