MKTG SR - pasek na kartach artykułów

62 proc. nauczycieli dostało niższą pensję. ZNP: Obcinanie płac to działanie bezprawne! Nie ma podstaw do takich cięć. Wyniki ankiety

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
62 proc. nauczycieli dostało niższą pensję
62 proc. nauczycieli dostało niższą pensję Pixabay.com
Ponad 62 proc. nauczycieli, których zapytał Związek Nauczycielstwa Polskiego, przyznało, że prowadzenie nauczania na odległość spowodowało obniżenie ich pensji. ZNP: Nie ma podstaw do takich cięć.

62 proc. nauczycieli dostało niższą pensję. ZNP przeprowadził ankietę

Badanie ankietowe odbyło się w dniach 30 kwietnia-4 maja. Wzięło w nim udział 4 422 nauczycieli. 62,1 proc. ankietowanych nauczycieli odpowiedziało, że za czas pracy zdalnej otrzymało niższe wynagrodzenie. Z nich zaś 88,5 proc. stwierdziło, że nie dostało wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Nauczyciele przyznali też, że zostali pozbawieni:

  • dodatku motywacyjnego (8 proc.),
  • dodatku za wychowawstwo (2,5 proc.),
  • dodatku za warunki pracy (17 proc.),
  • dodatku wiejskiego (3 proc.)

Nie ma żadnych powodów do obniżania pensji nauczycielom, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków. Najczęściej nauczyciele są pozbawiani wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. A ono powinno być wypłacone, jeżeli z tygodniowego rozliczenia wykonanych prac, ustalonego przez dyrektora szkoły, wynikać będzie, że nauczyciel wykonywał pracę w wymiarze przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć – mówi nam Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

– Mamy też takie przypadki, gdy samorządy nie wypłaciły w czasie zdalnego nauczania dodatku wiejskiego. Trudno to zrozumieć, bo ten dodatek nie jest elementem wynagrodzenia, jest świadczeniem socjalnym i należy się bezwzględnie uprawnionym nauczycielom. Nie można go sobie zabrać. Co więcej, dyrektorzy pod naciskiem samorządów zmieniają ramowe plany nauczania, które zostały przyjęte na ten rok. To jest rzecz niedopuszczalna, na szczęście w tej sprawie już reaguje nadzór pedagogiczny. Ramowy plan nauczania to siatka godzin nauczania z poszczególnych przedmiotów. Niektórzy tę siatkę tną. Te cięcia planowane są już nawet w odniesieniu do nowego roku szkolnego. Mamy np. informacje, że obcinane są godziny pomocy psychologicznej. Tymczasem ta pomoc będzie uczniom potrzebna w szerszym zakresie niż wcześniej – dodaje wiceprezes ZNP.

O ile obcięto pensje pedagogom?

Na przykład niektóre samorządy w kraju wypłacają ok. 300 zł dodatku motywacyjnego. Ten dodatek nie jest wszędzie taki sam, zależy od gminy. Bywa, że z powodu zdalnego nauczania, dodatek został zabrany lub zmniejszony. Tymczasem, żeby cokolwiek zmienić w pensjach nauczycieli, trzeba zmienić regulamin wynagradzania.

Dodatek motywacyjny jest ustalany na dany okres, on nie może być inny każdego miesiąca. Jeśli ma on być zmieniony, to ta zmiana musi być ujęta w regulaminie wynagradzania. Zmiana regulaminu musi zaś nastąpić w uzgodnieniu, nie może być narzucana z góry. A teraz to się dzieje i jest to działanie bezprawne. Wystąpiliśmy już do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o interwencje – dodaje Krzysztof Baszczyński.

Dlaczego nauczyciele dostają mniej pieniędzy?

Zdaniem Baszczyńskiego, praca zdalna nauczycieli jest okazją dla niektórych samorządów, żeby zaoszczędzić na wynagrodzeniach pracowników oświaty.

– Przepisy dają dużą swobodę dyrektorom placówek. Jeśli do tego ma na nich wpływ organ prowadzący, a przecież wiemy, że ma, to mamy taką oto niepokojącą sytuację. Obecnie monitorujemy skalę problemu, wystąpimy do premiera, aby zareagował. Przygotowujemy też wzory pozwów. Nauczyciele, którym bezprawnie obniżono pensje, będą mogli iść do sądu – mówi Baszczyński.

Wynagrodzenia nauczycieli. Jest opinia MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało opinię na temat wynagrodzeń. Czytamy w niej, że zajęcia zdalne nauczyciel realizuje w ramach obowiązującego go przed pandemią tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin. To oznacza, że dyrektorzy nie mogą teraz ograniczać liczby godzin.

Dyrektor określa zasady, jak zaliczać do wymiaru godzin poszczególne zajęcia wykonywane zdalnie. W tym także zajęcia ponadwymiarowe. Do kompetencji dyrektora należy również ustalenie zasad dokumentowania tej pracy. Nauczyciel otrzymuje zatem wynagrodzenie za zrealizowane w tym okresie godziny ponadwymiarowe ustalone zgodnie z zasadami określonymi przez dyrektora szkoły – czytamy w opinii MEN.

Poza tym, według MEN, pracownikowi za czas niewykonywania pracy (jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy) przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Dyrektorzy muszą też wypłacić uprawnionym do niego nauczycielom dodatek wiejski. Nawet, jeśli nauczyciel przebywa na tzw. postojowym.

Wiceprezes ZNP wskazuje na inny problem, który pojawił się w ostatnich dniach. Zgodnie z zaleceniami sanitarnymi, w przedszkolach może przebywać ograniczona liczba dzieci. To oznacza, że również liczba nauczycieli w niektórych placówkach jest ograniczona.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Nauczyciele pozostaną na tzw. postojowym?

– Przepisy nie rozstrzygają, jak ma wyglądać praca nauczyciela, który jest w gotowości, ale, z przyczyn niezależnych od siebie, nie pracuje w przedszkolu, które jest już otwarte. Nie wiadomo, co z nim. Czy ma prowadzić zajęcia zdalnie, czy nie. Ta kwestia w ogóle nie jest wyjaśniona w przepisach i to będzie powodować problemy. Obawiamy się, że brak jednoznaczności spowoduje, że niektórzy nauczyciele pozostaną na tzw. postojowym – mówi Krzysztof Baszczyński.

Zarobki nauczycieli z różnych części Europy często odbiegają od przeciętnej płacy w Polsce - wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej. Nauczyciel w Szwecji może zarobić nawet 50 000 euro rocznie. Czy to dużo na tle innych krajów? Porównaliśmy średnie wynagrodzenia nauczycieli wraz z dodatkami w relacji do PKB na jednego mieszkańca i zarobków pozostałych pracowników z wyższym wykształceniem. Zobacz, ile w ciągu roku zarobi belfer za granicą.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce, a ile za granicą? Te dane szokują

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki