Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60-lecie Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdyni. Działo się na gali! [14.09.2021]

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa, składa gratulacje prezesowi Januszowi Różalskiemu.
Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa, składa gratulacje prezesowi Januszowi Różalskiemu. Polska Press
60-lecie świętuje Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni. Gala jubileuszowa odbyła się 14.09.2021 r. w gdyńskim Teatrze Miejskim.

Były wspomnienia, prezentacje, wystąpienia, gratulacje, a przede wszystkim życzenia dalszego rozwoju dla przedstawicieli samorządowego przedsiębiorstwa. Składali je m.in. Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski, Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy, Marcin Majek, wójt Kosakowa, Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa i Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący zarządu Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki", który jest większościowym właścicielem OPEC. Gdyński samorząd reprezentował m.in. Ireneusz Bekisz, radny miasta i prezes Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Jak podkreślano, OPEC dostarcza obecnie ciepło do ponad 60 procent gospodarstw domowych w Gdyni, Wejherowie, Rumi i części Kosakowa. Przypomniano ponadto zasługi tej spółki dla Sopotu. Dzięki inwestycji przed laty, zamianie kotłowni na gazowe, udało się temu miastu odzyskać prestiżowy status kurortu.

Podczas eksperckiej debaty rozmawiano na temat możliwości rozwoju OPEC Gdynia, dążeń do zredukowania efektu cieplarnianego, a także zalet, jakie może przynieść termomodernizacja.

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, podkreślił, że ważne jest zaakceptowanie, iż zmiany klimatyczne rzeczywiście następują. Jak zapewnił, efekt cieplarniany jest faktem bezsprzecznie udowodnionym naukowo. Obecnie można jedynie spierać się, jakie dokładnie wywołuje zmiany w klimacie.

Przedstawiono ponadto liczne działania i plany, jakie OPEC Gdynia podejmuje, aby m.in. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery i zredukować straty ciepła na jego przesyle, które mogą przyczyniać się do wzrostu cen.

- Tylko obecnie prowadzimy inwestycje na łączną kwotę ponad stu milionów złotych - zaznaczył Janusz Różalski, prezes OPEC Gdynia.

Plan jest taki, aby nowa infrastruktura ciepłownicza powstała już do końca 2023 roku w gdyńskich dzielnicach Chwarzno, Wiczlino, Mały Kack, Orłowo i osiedlu Kacze Buki. Oprócz tego OPEC podjęło się termomodernizacji sieci ciepłowniczej w Gdyni, Rumi i Wejherowie za kwotę 18,4 mln złotych. Kolejne, ambitne inwestycje, to ciepłociągi kanałowe i napowietrzne za 27 mln złotych oraz rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej Gdynia- Rumia na obszar Redy.

Już przeszło dwa lata temu przedstawiciele OPEC Gdynia podpisali pięcioletnią umowę o współpracy z PGE Energią Ciepła na temat m.in. stopniowej rezygnacji z węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki