- Chcielibyśmy bardzo, żeby nasze doświadczenie zostało wykorzystane w momencie, gdy polskie satelity zaczną istnieć, zaczną być produkowane, wytwarzane- tłumaczy w rozmowie z AIP Jacek Mandas, Prezes Astri Polska. - Nasze doświadczenie idzie w tym kierunku, żeby ten rynek krajowy w jakimś sensie również zaspokoić od strony optyki, elektroniki czy właśnie od strony downstreamu. Z drugiej strony w ramach projektów globalnych, w ramach projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) chcielibyśmy powiększyć nasze portfolio i móc odpowiadać na większe obszary w ramach tzw. awioniki funkcjonalnej- dodaje.

Astri Polska to pierwsza polska firma, której 100 proc. przychodu pochodzi z sektora kosmicznego. Specjalizuje się w elektronice, optomechatronice, GNSS, satelitarnych obserwacjach Ziemi i aplikacjach satelitarnych.

Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? Co grozi za niepłacenie

Już niedługo, pierwsze polskie rozwiązania zasilą program JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) – europejską misję badawczą, której zadaniem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców. To jeden z głównych projektów długofalowego planu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Cosmic Vision 2015-2025”. Sonda JUICE ma za zadanie dotrzeć do Jowisza (2030 r.) i przez okres minimum trzech lat dokonać szczegółowych obserwacji „gazowego olbrzyma” i jego trzech lodowych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Start sondy planowany jest na rok 2022.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Korzystasz z klimatyzacji w aucie? Uważaj, bo możesz dostać mandat

Nowy kodeks pracy 2019. Czekają nas duże zmiany. Sprawdź co to oznacza dla ciebie