6 kroków do odbudowy produkcji świń w Polsce. Zrobimy je?

RedakcjaZaktualizowano 
freeimages.com
Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej sformułował 6 postulatów określających podjęcie niezbędnych działań w sektorze trzody chlewnej.

Spadek pogłowia według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego na koniec marca 2016 wynosił 11,5% w skali roku. Liczebność świń w Polsce określono na poziomie 10187,4 tys. sztuk. W nawiązaniu do dyskusji toczącej się na temat "rozwoju towarowej produkcji trzody chlewnej jako elementu odbudowy krajowego pogłowia trzody chlewnej oraz drogi do osiągnięcia samowystarczalności Polski w zakresie produkcji wieprzowiny", KZP-PTCh przedstawia następujące kroki:

 

 

Po pierwsze - rynek. Krajowy związek chciałby, żeby obowiązkowo w umowach między dostawcami a odbiorcami znalazł się "element cenowy". Pierwzy z postulatów przeiduje poza tym "przygotowanie zasad i założeń do powiązań pionowych pomiędzy wszystkimi ogniwami łańcucha sektora wieprzowiny". KZP-PTCh zakłada tez m.in. wprowadzenie tygodniowego indeksu ceny żywca do tuszy lub elementów podstawowych oraz niezależną ocenę jakości półtusz w zakładach mięsnych". Kolejna potrzebna zmiana to możliwość znakowania mięsa, które pochodzi w całym cyklu produkcyjnym od polskich producentów.

 

Po drugie - pozwolenia na budowę. Procedury wydawania pozwoleń na budowę chlewni wymagają uporządkowania. "Należy precyzyjnie ustalić warunki i ograniczyć uznaniowość przy wydawaniu decyzji, która jest szkodliwa, ponieważ często prowadzi do pozaprawnego wydłużania procesu inwestycyjnego", uważa Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej. Kolejna wskazówka - w polskim prawie na poziomie krajowym i samorządowym związek widzi potrzebę zmian ułatwiających przygotowanie, prowadzenie oraz realizację projektów budowy ferm trzody chlewnej.

 

Po trzecie - koszty żywienia. Autorzy postulatów chcą zezwolenia na krzyżowe stosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu trzody chlewnej, zniesienia zakazu stosowania pasz zawierających komponenty GMO. Związek oczekuje stabilizacji rynku zbóż, który ma duży wpływ na opłacalność produkcji trzody chlewnej.

 

Po czwarte - finansowanie sektora. "Proponujemy nie wprowadzać ograniczeń maksymalnej obsady loch, aby nie wyłączyć z programu dużych ferm, które chciałyby przestawić się na produkcję prosiąt poprzez zastąpienie miejsc tuczowych stanowiskami dla macior. Ponadto postulujemy: włączyć przemysł mięsny do współfinansowania Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, dalszy rozwój systemu ubezpieczeń zwierząt, większe wsparcie dla grup producentów".

 

Po piąte - zdrowie zwierząt. Tu związek zakłada głównie ochronę produkcji świń poprzez wprowadzanie podstawowych zasad bioasekuracji dla wszystkich producentów w kraju. Dalej bardziej ogólnikowo wymienia "Podjęcie zdecydowanych działań w celu uwolnienia kraju od ASF i choroby Aujeszkiego".

 

Po szóste - ustawa o nawozach i nawożeniu. Twórcy postulatów proponują zniesienie wymogu zagospodarowania 70% gnojowicy na gruntach będących w posiadaniu producenta trzody chlewnej. Według autorów stanowi to istotną barierę ograniczającą rozwój produkcji.

 

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: 6 kroków do odbudowy produkcji świń w Polsce. Zrobimy je? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie