5000 zł stypendium dla studentów ze wsi i małych miast. Wnioski przyjmowane są do 14 września

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Do 14 września studenci I roku studiów stacjonarnych z terenów wiejskich, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1820 zł brutto, mogą starać się o pomoc finansową. To 500 zł przez 10 miesięcy.

Stypendia pomostowe to stypendia na I rok studiów. Skierowane są do ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miast i wsi, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy chcą studiować.

Program Stypendiów Pomostowych ułatwia młodym ludziom podjęcie studiów, i stanowi furtkę do rozbudowanego systemu stypendialnego na kolejne lata nauki.

Stypendium dla studentów na I roku studiów wynosi 5.000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach.

Studenci osiągający dobre wyniki w nauce mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów doktoranckich, stypendiów językowych, stypendiów umożliwiających odbycie części studiów za granicą w ramach Programu Erasmus+, staży zagranicznych w USA oraz staży w kraju.

W dotychczasowych osiemnastu edycjach Programu przyznano 16 749 stypendiów na I rok studiów.

Aby ubiegać się o stypendium w XIX edycji programu (2020/2021) należy:

  • ukończyć szkołę ponadgimnazjalną w 2020 r. i być maturzystą z 2020 roku;
  • zostać przyjętym na I rok dziennych studiów I stopnia lub I rok dziennych jednolitych studiów magisterskich, realizowanych w polskich akademickich uczelniach publicznych;
  • pochodzić ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców (fakt ten musi być potwierdzony zameldowaniem, okres zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia Programu na stronie www.stypendia-pomostowe.pl);
  • pochodzić z rodziny, której dochód na oso45bę nie przekracza 1820 zł brutto. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, do dochodu nie wlicza się świadczeń otrzymywanych w związku z tą niepełnosprawnością;
  • osiągać dobre wyniki w nauce, tzn. min. 90 punktów na maturze.

Wszystkie powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.

Dodatkowo trzeba spełnić przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • pochodzić z rodziny, w której przynajmniej jeden z rodziców, lub opiekun prawny pracował w PGR nie mniej niż 2 lata
  • lub być uczestnikiem III etapu (finałowego) ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej w trakcie nauki w szkole ponadgimnazjalnej (wykaz olimpiad kwalifikujących do stypendium znajduje się na stronie: https://www.stypendia-pomostowe.pl/). Jeśli III etap olimpiady został odwołany z powodu epidemii koronawirusa, o stypendium pomostowe w segmencie IB aplikować mogą kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do III etapu danej olimpiady przedmiotowej lub tematycznej (zawodowej).
  • lub być członkiem rodziny wielodzietnej (3+) lub wychowankiem rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego (państwowego domu dziecka)
  • lub posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej - (lista organizacji biorących udział w XIX edycji dostępna jest na tej samej stronie)

Rekrutacja do programu prowadzona jest online przez stronę: http://www.stypendia-pomostowe.pl/. Aplikację można wypełniać do 14 września do godz. 16.00.

Przetasowania w rządzie. Znamy wszystkie zmiany

Wideo

Materiał oryginalny: 5000 zł stypendium dla studentów ze wsi i małych miast. Wnioski przyjmowane są do 14 września - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie