MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla niepełnosprawnych. Z rządowego programu skorzystało do tej pory ponad 13,7 tys. Pomorzan

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Ponad 13,7 tys. mieszkańców naszego regionu skorzystało do tej pory z rządowego programu 500 plus dla niepełnosprawnych - podaje pomorski ZUS. Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji weszła w życie 1 października 2019 roku. Wnioski o dodatkowe wsparcie można składać przez cały czas.

- Od września do końca grudnia 2019 roku do obu pomorskich oddziałów ZUS wpłynęło ponad 29 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do końca roku wydanych zostało w tej sprawie ok. 17,5 tys. decyzji. Ponad 13,7 tys. z nich (ok. 9,8 tys. w gdańskim oddziale ZUS i ok. 3,9 tys. w słupskim) było pozytywnych - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS. - Dominującą przyczyną decyzji odmownych jest brak niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Przypomnijmy, że aby otrzymać wsparcie, oprócz posiadania orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, trzeba być pełnoletnim, mieszkać na terytorium Polski, a łączna wysokość dotychczas pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać 1600 zł brutto (po marcowej waloryzacji limit dochodów wzrośnie do 1700 zł brutto).

Chodzi tu o świadczenia ze środków publicznych, takie jak emerytury i renty wypłacane przez ZUS i KRUS, a także świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe.

- Wysokość wsparcia dla osoby, która dotychczas otrzymywała świadczenia w kwocie 1100 zł lub niższej wynosi 500 zł. Ci, których łączna kwota świadczeń znajduje się między 1100 zł a 1600 zł, dostają różnicę między kwotą swoich świadczeń a 1600 zł - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński.

Z danych ZUS wynika, że o dodatkowe wsparcie częściej niż mężczyźni ubiegały się do tej pory w województwie pomorskim kobiety – stanowiły 62 proc. wnioskodawców.

- Wśród starających się o pomoc, osób w wieku powyżej 75 lat było aż 37 proc. W przypadku 62 proc. wnioskodawców świadczenie zostało przyznane w pełnej kwocie, czyli 500 zł - podsumowuje Krzysztof Cieszyński.

500 plus dla niepełnosprawnych WNIOSEK. Jak złożyć?

Wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych można składać przez cały czas. Druk należy pobrać ze strony zus.pl lub odebrać w placówce ZUS. Może to zrobić sam zainteresowany lub jego opiekun.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki