reklama

49. rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego. Feta i odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego

(KGK)
20 marca każdego roku Uniwersytet Gdański obchodzi swoje święto. Tegoroczne święto - 49. rocznica powołania uczelni otworzyło rok jubileuszowy 50-lecia UG. W ramach święta odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego, który przez wiele lat wykładał na UG prawo pracy.

Obchody odbyły się 20 marca w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego w Gdańsku.

Fetę zainaugurowało uroczyste wprowadzenie członków Senatu. W tle rozbrzmiewało prawykonanie utworu skomponowanego specjalnie z tej wyjątkowej okazji.

- Tegoroczne spotkanie jest wyjątkowe, gdyż rozpoczyna okres jubileuszowy. Obecnie stoimy przed ogromnym wyzwaniem związanym z nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Uniwersytet Gdański jest przygotowany do przyjęcia nowych regulacji – podkreślał dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. nadzwyczajny, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Tradycyjnie w czasie święta wręczono odznaczenia państwowe, nagrody Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich oraz – po raz pierwszy – Nagrody Naukowe Rektora UG dla najlepszych naukowców UG za wyróżniające się osiągnięcia naukowe oraz badawczo-rozwojowe. Wręczono też powołania dla członków pierwszej Rady Uniwersytetu Gdańskiego, którą wybrał Senat UG w związku z wymogami nowej ustawy Jarosława Gowina.

- Widzimy siebie w ścisłej czołówce uczelni. Możemy też z dumą powiedzieć, że Uniwersytet Gdański posiada jeden z najnowocześniejszych kampusów w kraju – mówił rektor.

Zapowiedział też, że w planach na najbliższe lata jest m.in. budowa Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji.

- Wzbogaci infrastrukturę uczelni między innymi o pływalnię, korty tenisowe – wyliczał dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała.

- Rozpoczynamy nowy rozdział w historii UG, w który wkraczamy z odwagą i optymizmem. Nie boimy się oczekujących nas wyzwań – podkreślił rektor.

Martyna Bogacz, która wzięła udział w święcie, studiuje na drugim roku biologii medycznej.

- Swojej uczelni życzę wielu sukcesów, rozwoju i współpracy międzywydziałowej, żebyśmy wszyscy dążyli do tego, by Uniwersytet Gdański był jak najlepszy – powiedziała.

Upamiętnili Lecha Kaczyńskiego

Tuż po uroczystości, przed budynkiem Wydziału Prawa i Administracji UG, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP, profesora Uniwersytetu Gdańskiego. W odsłonięciu wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, córka Lecha Kaczyńskiego, posłowie, senatorowie i samorządowcy.

Lech Kaczyński pracował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1972-1997.
W marcu 2018 roku Senat UG, po zasięgnięciu opinii Konwentu Godności Honorowych UG, wyraził zgodę na umieszczenie na budynku Wydziału Prawa i Administracji tej tablicy.

Wydarzenia w ramach obchodów 50-lecia

Jubileuszowe obchody będą obfitowały w atrakcyjne wydarzenia, m.in. uroczystości, koncerty, konferencje naukowe, wystawy, imprezy sportowe oraz spotkania dla pracowników i absolwentów, a także wydanie publikacji.

- Chcemy, aby w jubileuszu naszej Alma Mater uczestniczyła cała społeczność akademicka, a także mieszkańcy naszego regionu, większość wydarzeń będzie miała zatem otwarty charakter – podkreślają władze uczelni.

Odbędą się konferencje naukowe „Historia Uniwersytetu Gdańskiego na tle dziejów szkolnictwa wyższego na Pomorzu” oraz „50 lat rozwoju UG dla rozwoju regionu Pomorza i Polski”, połączona z debatą z udziałem absolwentów UG.

Laureaci Nagrody Naukowej Rektora Uniwersytetu Gdańskiego:

Nagroda Naukowa Rektora Uniwersytetu Gdańskiego zespołowa

 • dr Ernest Czermański,
 • dr hab. Katarzyna Hebel,
 • prof. nadzw.,
 • mgr Aleksander Jagiełło,
 • dr Michał Suchanek,
 • dr Marcin Wołek
 • oraz prof. dr hab. Olgierd Wyszomirski z Wydziału Ekonomicznego UG (nauki społeczne).

Nagroda Naukowa Rektora Uniwersytetu Gdańskiego indywidualna

 • prof. dr hab. Adam Liwo z Wydziału Chemii UG (nauki ścisłe i przyrodnicze),
 • prof. dr hab. Maria Mendel z Wydziału Nauk Społecznych UG (nauki społeczne),
 • prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska z Wydziału Historycznego UG (nauki humanistyczne),
 • prof. Marc-Andre Selosse z Wydziału Biologii UG (nauki ścisłe i przyrodnicze),
 • dr hab. Anna Zamojska prof. nadzw. z Wydziału Zarządzania UG (nauki społeczne).

Laureaci Nagrody „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza

 • mgr Dominik Bień z Wydziału Nauk Społecznych,
 • dr Anna Dziadkiewicz z Wydziału Zarządzania,
 • prof. Joanna Mytnik z Wydziału Biologii

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Miałem zajęcia z Prof. Mendel i dr. Dominikiem Bień i muszę przyznać, że to jedne z najlepszych zajęć w których uczestniczyłem. Oczywiście nie na raz ;)

Dodaj ogłoszenie