Przez kilka lat gdyński festiwal, największe wydarzenie filmowe w kraju, rządził się bez dyrektora artystycznego. Ale podczas minionej edycji, rozpętała się burza filmowych mózgów wokół tego tematu. Lekkie trzęsienie ziemi wywołało najpierw niedopuszczenie do konkursu 4 produkcji filmowych m.in. "Mowy ptaków" i filmu "Supernova", który podbija światowe festiwale . A potem oliwy do ognia dolało wycofanie przez producenta z konkursu głównego filmu Jacka Bromskiego "Solid Gold".
Jeszcze podczas tamtego festiwalu, do Gdyni zjechali artyści skupieni w Gildii Reżyserów Polskich, aby debatować nad zmianami formuły samego festiwalu. Chwilami było gorąco, pojawiły się nawet elementy szantażu. W dyskusji o przyszłości gdyńskiej imprezy wzięli udział m.in: Wojciech Smarzowski, Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska, Joanna Kos-Krauze, Kinga Dębska, Janusz Zaorski, Andrzej Jakimowski, Jagoda Szelc, Agnieszka Holland, Robert Gliński itd. Podczas ostrej debaty, artyści domagali się zmian dotyczących m.in. selekcji filmów konkursowych. Zaproponowali powrót dyrektora artystycznego, który decydowałby o wyborze filmów konkursowych, a nie komitet selekcyjny, jak ostatnio.
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kolejna ed...
Andrzej Jakimowski mówił, że marzy mu się jury, które nie będzie ulegało naciskom. Paweł Pawlikowski twierdził ostro, że w Gdyni wyczuwalne jest poczucie znużenia, zniechęcenia i cynizmu. I że on chciałby festiwalu z energią i renomą, a nie prowincjonalnego.
Festiwal filmowy 2019 w Gdyni. Początek 44. Festiwalu Polski...
"Jesteśmy przekonani, że tylko taki festiwal, który będzie wolny od politycznych i ekonomicznych nacisków, ma szansę stać się prawdziwym świętem kina. W innym przypadku grozi mu prowincjonalizacja, a nawet bojkot ze strony twórców, którzy będą zmuszeni szukać bardziej wiarygodnego forum dla prezentowania własnej twórczości. Nie możemy do tego dopuścić" - pisali twórcy Gildii w swoim programie.
Polskie i hollywoodzkie gwiazdy na czerwonym dywanie w Gdyni...
O kształcie artystycznym 45 Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie więc decydował już dyrektor artystyczny. I to on wyłoni filmy do Konkursu Głównego i Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Osoba pełniąca tę funkcję, w obu przypadkach będzie mogła wesprzeć się rekomendacją, powołanych przez siebie zespołów selekcyjnych.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2019 w Gdyni, gala fina...
Do Konkursu Głównego może się zakwalifikować maksymalnie 16 filmów. Dyrektor Artystyczny wskaże 12 z nich i jego decyzja będzie ostateczna. Komitet Organizacyjny może dołączyć do puli konkursowej do 4 filmów. Tak jak w minionych latach, nabór filmów do obu konkursów odbędzie się w maju, a wyniki selekcji zostaną ogłoszone w lipcu.
Sam Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, już 45. odbędzie się w dniach 14-19 września 2020 roku, oczywiście w Gdyni.
Czy zmieni się formuła przyszłorocznego festiwalu? Przekonamy się w dniach 14-19 września 2020 roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?