Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Na obchodach w Gdańsku pojawił się premier Mateusz Morawiecki

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Złożeniem kwiatów pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej uczczono rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W sali BHP, gdzie przedstawiciele stoczniowców i rządu podpisali dokument, odbyło się wcześniej uroczyste spotkanie zarządu regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”, w którym uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki.

W swoim przemówieniu podczas spotkania zarządu regionu Piotr Duda, przewodniczący związku, podkreślił, że „Solidarność” powstała z protestu robotniczego i jest cały czas tym samym związkiem, niezależnie czy jej członkowie poszli do polityki, biznesu, czy nadal zajmują się działalnością związkową. Odniósł się też do słów Danuty Wałęsowej, które padły podczas wcześniejszych, organizowanych przez Gdańsk uroczystości.

- Dlaczego małżonka pierwszego przewodniczącego dzisiaj na placu Solidarności mówi o członkach związku że są złodziejami, bo gumkują Lecha Wałęsę? Nikt nikogo nie gumkuje! Solidarność idzie drogą prawdy. W moim gabinecie wisi portret pierwszego przewodniczącego. Kto był, to widział. Taka jest historia. Nasza, Polski, naszego związku. Nikogo nie gumkujemy, a na obrażanie związkowców będziemy reagować – mówił Piotr Duda.

Wcześniej pisaliśmy: O dialogu i porozumieniu bez porozumienia. 42. rocznica wydarzeń sierpniowych 1980 roku. Danuta Wałęsa: Obecna Solidarność to złodzieje

Gościem uroczystości był premier Mateusz Morawiecki.

- Nasz wieszcz współczesnych czasów mówił „Mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi”. Zastanawiałem się nad tymi słowami i myślę, ze w sercach robotników musiało być dużo więcej niż tylko odrobina odwagi. Przecież wszyscy wtedy mieli doskonale w pamięci grudzień 1970 roku, jak władza komunistyczna w bestialski sposób potraktowała wtedy tamte protesty. Trzeba było mieć w sobie wielką odwagę aby ona przezwyciężyła strach i dała nadzieje na przyszłość. Tej odwadze tamtych czasów zawdzięczamy naszą wolność – mówił premier Mateusz Morawiecki do związkowców, nawiązując do wiersza „Potęga smaku” Zbigniewa Herberta.

Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, odczytała list od Andrzeja Dudy. W spotkaniu zarządu regionu gdańskiego „Solidarności” uczestniczyli poza tym ministrowie: Grażyna Maląg, Marcin Horała i Karol Rabenda, posłowie: Kacper Płażyński i Kazimierz Smoliński, który przekazał przesłanie od marszałek sejmu Elżbiety Witek. Gośćmi spotkania byli sygnatariusze porozumień sierpniowych: Andrzej Kołodziej i Jerzy Kmiecik, reprezentujący protestujących robotników i ze strony władz Tadeusz Fiszbach, ówczesny pierwszy sekretarz komitetu wojewódzkiego PZPR. Obecni też byli poprzedni przewodniczący związku Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek, który odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości a także Krzysztof i Błażej Wyszkowscy, twórcy Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, poprzedzającej „Solidarność”.

ZOBACZ TAKŻE: NSZZ "Solidarność" odpowiada na emocjonalne słowa Danuty Wałęsy o "złodziejach"

Podczas uroczystości po raz 20. wyróżniającej się w nauce, utalentowanej młodzieży przyznano stypendia „Solidarności”. Najwyższymi odznaczeniami państwowymi uhonorowano działaczy związku, którzy uczestniczyli w tworzeniu pierwszych struktur „Solidarności”. Obchody 42 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych zakończyła uroczysta msza w bazylice św. Brygidy.

42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki