Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41. rocznica Porozumień Sierpniowych. "Tu jest Solidarność". Ponad 600 zdjęć i dokumentów na wyjątkowej wystawie

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Na Placu Solidarności, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, otwarto wystawę zatytułowaną "Tu jest Solidarność". Zobaczyć na niej można ponad 200 plansz, na którą składa się 600 fotografii i dokumentów ilustrujących narodziny NSZZ "Solidarność". Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 29 października.

W wernisażu wystawy udział wzięli: Karol Nawrocki – prezes IPN, szef gdańskiego oddziału Instytutu - Mirosław Golon, rzecznik prasowy IPN Adam Hlebowicz, dyrektor archiwum IPN – Marzena Kruk, prezes Radia Gdańsk – Adam Chmielecki, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność – Krzysztof Dośla, dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Gdańsku – Bartłomiej Obajtek, poseł Kacper Płażyński, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności – Przemysław Ruchlewski, Janusz Trupinda – dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, kombatanci, przedstawiciele stowarzyszenia „Godność” i Związku Piłsudczyków.

- Aby poczuć te emocje, trzeba uruchomić największy, najwyższy pułap emocjonalnej wrażliwości. Trzeba zadać sobie trud, aby pomyśleć, co przeżywali ludzie w lipcu i w sierpniu roku 1980, podejmując walkę z nieludzkim systemem komunistycznym. Te 200 paneli wystawowych opowiada bardzo wiele ciekawych historii; historii, które spotykają się między datami 14 sierpnia 1980 roku, przechodzą przez 16 sierpnia – kiedy właściwie narodził się Międzyzakładowy Komitet Strajkowy – i prowadzą nas do daty 31 sierpnia roku 1980, czyli do podpisania Porozumień Sierpniowych – mówił prezes IPN, Karol Nawrocki.

I dodał: - Ta wystawa daje nam też możliwość, aby nie wymieniać wyjątkowo wielkich nazwisk Solidarności, przywódców Solidarności; tych którzy byli obecni w życiu społecznym także po roku 1989. Możemy nie wymieniać tych nazwisk tylko dlatego, że wystawa, która tu stoi opowiada o blisko 10 milionach bohaterów. Powinniśmy wymienić blisko 10 milionów nazwisk tych zwykłych ludzi, w których sercach i umysłach pojawił się godnościowy protest w imieniu krzywdzonych Polaków, tych Polaków, którzy krzywdzeni byli systemem komunistycznym.

Wystawa, wcześniej prezentowana była w ponad 100 miejscach w kraju. Pierwszy egzemplarz katalogu towarzyszącego wystawie został wręczony przewodniczącemu Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność.

- Dzisiaj żyjemy w demokratycznym, suwerennym politycznie i gospodarczo państwie, dzięki milionom zrzeszonym w Niezależnym, Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”; ludziom, którzy bardzo często zapłacili bardzo wysoką cenę utraty życia, utraty pracy, wypędzenia z Polski – zaznaczył Krzysztof Dośla. - Ale dzisiaj, tak jak w czasie uroczystości wręczania Krzyży Wolności i Solidarności w sali BHP, godzinę temu, oni mogą być dumni z tego, czego dokonali i za to też, tą wystawą, chcemy ich przypomnieć, ale też i złożyć skromne podziękowanie. Jeszcze raz dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej – podkreślił.

Sierpień 80. Zdjęcia strajku w Stoczni Gdańskiej z archiwum Stanisława Składanowskiego

Jego zdjęcia stały się ikonami Sierpnia 80. „Mówiłem, że dzi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki