41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Premier w sali BHP: Solidarność wybuchła ogniem, którego 100 lat nie wyziębi

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Udostępnij:
- Może to znowu trochę naiwne, ale wierzę, że musimy próbować porozumiewać się ponad różnymi podziałami, a w szczególności w obliczu tak trudnych i coraz trudniejszych okoliczności wokół nas – mówił na obchodach 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych w miejscu ich podpisania sali BHP Stoczni Gdańskiej premier Polski, Mateusz Morawiecki. Nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji, odczytano też przesłania skierowane do uczestników obchodów przez prezydenta RP, Andrzeja Dudy oraz lidera rządzącej krajem koalicji – Jarosława Kaczyńskiego.

- Pamiętam tamte dni, jako młody bardzo człowiek, że Solidarność wybuchła tak nagle, że wybuchła takim ogniem, którego 100 lat nie wyziębi – wspominał premier Mateusz Morawiecki. - Pamiętajmy też o tym, że kamienie milowe, które prowadziły do powstania Solidarności to wielki wysiłek poprzednich pokoleń robotników, inteligentów, studentów, rolników, którzy walczyli na najróżniejszych barykadach i oczywiście rok 1956, 1968, 1970, ale chyba najbardziej bezpośrednią iskrą były wielkie protesty robotnicze 1976 roku i to, co po nich nastąpiło – ta Solidarność, która była przez wielu mieszkańców miast, inteligencji później, w sposób praktyczny, realizowana na rzecz szykanowanych robotników Płocka, Ursusa, Radomia i dziesiątek innych miast, w których były protesty 1976 roku i oczywiście, kamieniem milowym na drodze do Solidarności była wspaniała pielgrzymka Jana Pawła II do swojej ojczyzny w czerwcu 1979 roku – dodał.

Szef rządu na zakończenie swojego przemówienia zaznaczył także: - Dbałość o miejsca pracy, przede wszystkim w czasie pandemii to Solidarność. Dbałość o słabszych, o emerytów, o rodziny, o rodziny wielodzietne to Solidarność. Dbałość o środowisko naturalne to także Solidarność. Także dzisiaj chciałbym bardzo żeby to przesłanie Solidarności służyło i nam dziś, i przyszłym pokoleniom. Może to znowu trochę naiwne, ale wierzę, że musimy próbować porozumiewać się ponad różnymi podziałami, a w szczególności w obliczu tak trudnych i coraz trudniejszych okoliczności wokół nas; okoliczności geopolitycznych, które na naszych oczach zmieniają się. W szczególności w obliczu nowych ryzyk, nowych zagrożeń, takie porozumienie jest potrzebne i głęboko wierzę, że my Polacy, my ludzie Solidarności, my ludzie wolności możemy, chcemy i potrafimy takie porozumienie budować i zbudować.

- To bardzo ważny dzień w polskiej historii, dzień któremu dzisiaj oddajemy wielką cześć na ręce wszystkich członków Solidarności, bohaterów naszej wolności. Ten dzień uczy mnie i moje pokolenie tego, że warto walczyć o ważne sprawy – podkreślił wcześniej dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Sama Solidarność najlepiej opisana została już wieki temu – w pięknych słowach świętego Pawła Apostoła do Galatów, który napisał: „jeden drugiego brzemiona noście, a tak wypełnicie Prawo Chrystusowe”. To zobowiązanie, to nasze narodowe credo, którego uczymy się dzisiaj; credo zapisane głęboko w naszych sercach i w naszych umysłach, dzięki temu, co przyniosła Solidarność. Wszyscy służmy wolnej, demokratycznej, społecznie odpowiedzialnej Polsce – zaapelował i dodał: - Niech żyje Polska! Niech żyje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność!

List od prezydenta Andrzeja Dudy

Przesłanie prezydenta RP, Andrzeja Dudy odczytał szef jego Gabinetu.

- Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Były wspaniałym triumfem wolności i solidarności, dwu ideałów tworzących rdzeń polskiego etosu narodowego i państwowego. Niezgoda na niesprawiedliwość, niewolę, poniżenie i przemoc, trudy życia w ustroju ignorującym podstawowe ludzkie potrzeby i aspiracje, a wreszcie nadzieja, którą rok wcześniej tchnął w swoich rodaków papież Jan Paweł II – wszystko to przyczyniło się do rozwoju zdarzeń, które odmieniły Polskę i Polaków. Do akcji protestacyjnych przystąpiło ponad 700 tysięcy pracowników z blisko 700 zakładów w prawie całym kraju. Wsparli strajkujących w Gdańsku i Szczecinie, ponieważ poczuli ogromną siłę płynącą z jedności. Siłę, która przeraziła funkcjonariuszy komunistycznego reżimu i zmusiła ich do uznania robotniczych postulatów – cytował list prezydenta Paweł Szrot. W piśmie wspomniana została „Uchwała programowa”, w której znalazła się m.in. „Samorządna Rzeczpospolita”, „Deklaracja I Zjazdu Delegatów” i sławne „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”. - Jestem przekonany, że dziedzictwo Sierpnia 1980 roku jest i pozostanie dla nas cenną inspiracją. Niech wolnościowy, braterski, na wskroś polski duch tamtych pamiętnych wydarzeń towarzyszy nam na co dzień. A szczególnie w chwilach, gdy razem decydujemy o losie Rzeczypospolitej – konkludował.

Piotr Duda w sali BHP: Trzeba uszczelnić przepisy ws. handlu w niedzielę!

- Zawsze wspominamy i musimy wspominać, że ta droga, szlakiem wolności to nie tylko rok 1980. To był trudny, kręty i nie usłany różami – zaznaczył z kolei obecny szef ogólnopolskiego NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, który w ponad 20-minutowym wystąpieniu również obszernie odnosił się do obecnej sytuacji: - W każdej uchwale programowej związku zawodowego Solidarność upominaliśmy się o sprawiedliwość społeczną i nowy Polski Ład jest tym kierunkiem, który idzie w kierunku właśnie tej sprawiedliwości społecznej. Solidarność niedawno oceniała dokument – pierwszy projekt ustawy dotyczącej aspektów podatkowych związanych z Polskim Ładem i oceniliśmy go pozytywnie przy uwagach, które - mam nadzieję – rząd weźmie także pod uwagę i uwzględni je. Można powiedzieć tak: skoro Balcerowicz krytykuje Polski Ład, to znaczy, że to jest bardzo dobry kierunek – zastrzegł.

Pod koniec przemowy przewodniczący „Solidarności” upomniał się również o postulat „uszczelnienia”, przepisów zakazujących handlu w niedzielę. - Niestety korporacje z kapitałem zagranicznym, które w swoim kraju w niedzielę sklepy mają zamknięte, w naszej ojczyźnie omijają to prawo, udając, że są placówkami pocztowymi. Przyjmują w niedzielę jedną paczkę i otwierają cały, wielki hipermarket. Ta sytuacja jest skandaliczna. Nie powinna mieć miejsca. Nasz projekt [ustawy zakazującej niedzielnego handlu – dop. red.] – Solidarności – był projektem dobrym. Jednak posłowie mają prawo do zmian w tym projekcie i stało się, jak się stało. Dlatego z tego miejsca apeluję o, jak najszybszą nowelizację i uszczelnienie tej ustawy, a do władz korporacji, tych którzy tak omijają prawo, zadam pytanie: gdzie wasza społeczna odpowiedzialność biznesu? Gdzie wasza podmiotowość pracownika? To tylko udajecie na pokaz – mówił.

Szef NSZZ „S” zwrócił się również bezpośrednio do obecnej na uroczystości minister Marleny Maląg, szefowej resortu rodziny i polityki społecznej z prośbą „aby nie współpracować przy okazji Karty Dużej Rodziny z korporacjami, które za nic mają prawo polskie i robią wszystko, żeby je omijać”.

List od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego

Słowa wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, pełniącego też funkcje Przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych oraz prezesa PiS, odczytał szef Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność.

- To był piękny, niepowtarzalny czas; czas ogromnego, moralnego wzmożenia i wielkiej eksplozji entuzjazmu, zaangażowania i wiary w lepszą przyszłość. Niosły nas wypowiedziane rok wcześniej przez świętego Jana Pawła II prorocze słowa: „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. W kilka miesięcy do niezależnych związków wstąpiły miliony ogarniętych nadzieją Polek i Polaków. Nasze życie społeczne pulsowało niezliczoną liczbą niezależnych inicjatyw, zrodzonych bodaj we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności – cytował Jarosława Kaczyńskiego Krzysztof Dośla. - Miałem, wraz z moim świętej pamięci bratem szczęście, że dane nam było uczestniczyć w tych zmaganiach o wolną Polskę, przy czym Lech Kaczyński odgrywał w związku nieporównywalnie większą rolę niż ja. Ten niepowtarzalny czas Solidarności w dużej mierze nas uformował. Osobiście jestem niezmiernie dumny, że mój śp. brat – prezydent RP, Lech Kaczyńskich do ostatnich swoich dni był wierny etosowi i dziedzictwu Solidarności. Dziś obóz Zjednoczonej Prawicy kontynuuje w odmiennych warunkach jego politykę Polski solidarnej. Nie wszystko idzie po naszej myśli, nie wszystko nam się udaje, ale generalnie, systematycznie, krok po kroku, zdążamy drogą prowadzącą do polskiej wersji państwa dobrobytu, do silnej, sprawiedliwej, solidarnej Rzeczypospolitej.

W spotkaniu rocznicowym w sali BHP, którego elementem było wręczenie uczniom stypendiów NSZZ „Solidarność” wzięli udział m.in. sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP – Marcin Horała, pomorscy posłowie PiS: Kacper Płażyński, Janusz Śniadek i Kazimierz Smoliński, wojewoda pomorski – Dariusz Drelich i wicewojewoda Michał Bąkowski.

Na liście gości znaleźli się także szef gdańskiego oddziału IPN - Mirosław Golon, rzecznik prasowy IPN Adam Hlebowicz, dyrektor archiwum IPN – Marzena Kruk, prezes Radia Gdańsk – Adam Chmielecki czy dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Gdańsku – Bartłomiej Obajtek oraz kombatanci czy przedstawiciele stowarzyszenia „Godność” i Związku Piłsudczyków.

Po obchodach na historycznym terenie stoczni nastąpiło złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz przemarsz do Bazyliki pod wezwaniem św. Brygidy na uroczystą mszę.

Sierpień 80. Zdjęcia strajku w Stoczni Gdańskiej z archiwum Stanisława Składanowskiego

Jego zdjęcia są ikonami Sierpnia 80. „Mówiłem, że dzieje się...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie