Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

42 lata temu wprowadzono stan wojenny — czołgi wyjechały na ulicę. Zobacz archiwalne zdjęcia z epoki !

Piotr Celej
Instytut Pamięci Narodowej
42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Na ulicach wielu miast, w tym także w Gdańsku, pojawiły się czołgi. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tego okresu.

Gdańsk. Wprowadzenie stanu wojennego. Zdjęcia

"Wojna polsko-jaruzelska" — tak często nazywano wydarzenia z grudnia 1981 roku. Celem reżimu komunistycznego było zatrzymanie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wspominając ten czas, pamiętajmy, że wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.

Powstanie NSZZ „Solidarność było — zdaniem radzieckich towarzyszy — groźnym wyłomem w bloku wschodnim. Przez wielu zachodnich komentatorów zostało uznane za bezkrwawą rewolucję. Na Kremlu karnawał "Solidarności" uznano za klęskę „polskich towarzyszy”, która miała zostać naprawiona wszelkimi dostępnymi środkami. Już 3 września 1980 r. władze sowieckie przygotowały wskazówki dla nowego kierownictwa PZPR. Zalecano „przygotowanie kontrataku”, którego celem miał być „powrót na utracone pozycje w klasie robotniczej”. Założeniem ZSRR było zniszczenie ruchu „Solidarności” siłami polskich komunistów.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego nadzorowali naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek ZSRS Wiktor Kulikow oraz oficerowie jego sztabu. Od początku prace toczyły się jednak w Sztabie Generalnym WP. Już 22 października 1980 r., a więc jeszcze przed formalną rejestracją NSZZ „Solidarność”, Biuro Polityczne KC PZPR zwróciło się do Sztabu Generalnego z wnioskiem o powołanie zespołu, który przygotowałby plany na wypadek strajku generalnego zorganizowanego przez „S”. Jeszcze tego samego dnia na naradzie sztabowej zdecydowano się na opracowanie założeń „wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa”. Jednocześnie na Kremlu przygotowywano ewentualny scenariusz bezpośredniej interwencji państw Układu Warszawskiego.

Od połowy października z obszarem przyszłych działań zapoznawało się ponad tysiąc Wojskowych Terenowych Grup Operacyjnych. Intensywne ćwiczenia w walkach z tłumem przechodziły oddziały ZOMO. W więzieniach przygotowano miejsca dla blisko 5 tys. działaczy „Solidarności” i opozycji, którzy mieli zostać internowani na podstawie list sporządzanych od początku 1981 r. W nocy z 12 na 13 grudnia stan wojenny stał się faktem...

W galerii prezentujemy zdjęcia tego okresu i przypominamy, jak wyglądał ten dzień.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki