3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki

Materiał informacyjny BGK
Udostępnij:
Z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego podczas IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni odbył się I Kongres 3W Woda-Wodór-Węgiel. W zgodnej opinii ekspertów ten pomysł przyczyni się w najbliższej przyszłości do rozwoju Polski.

Jak podkreśliła podczas otwarcia debaty Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu BGK, jednym z celów inicjatywy jest połączenie sił naukowców, przedstawicieli biznesu i sektora publicznego.

- Dziś ogłaszamy, że będziemy otwierać Centrum 3W, które będzie łodzią wspólnej podróży do budowania przewagi konkurencyjnej naszej gospodarki – zadeklarowała Beata Daszyńska-Muzyczka.

- Z naszej perspektywy 3W jest czymś kluczowym - dodał Paweł Nierada, Pierwszy Wiceprezes Zarządu BGK. - Na działania w tym obszarze patrzymy w horyzoncie nie tygodni, czy miesięcy. Patrzymy w przyszłość na lata. Powstaje cały program na rzecz zrównoważonego rozwoju naszej gospodarki i społeczeństwa. Chcemy aktywować świat biznesu i nauki. Mamy w obszarze tych technologii bardzo duży potencjał.

Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, jasno zadeklarował, że państwo zamierza zdecydowanie wspierać rozwój nowoczesnych technologii w Polsce, w tym tych związanych z wodą, wodorem i węglem.

- Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, a szczególnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, już podjęło szereg działań, m.in. jeśli chodzi o wodę - zapewnił Ireneusz Zyska. - Patrząc na inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, chociażby bardzo nasłonecznioną Hiszpanię, retencjonowane jest w tym kraju 40 procent wody opadowej. W Polsce jest to zaledwie pięć procent. Marnujemy więc wielki skarb, jakim jest naturalna woda opadowa. Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka wraz z całym zespołem ministerstwa przygotował nową politykę pod nazwą „Miasto z klimatem”. Przewiduje ona cały katalog działań, związanych z odbetonowaniem miast, retencjonowaniem wody w przestrzeni miejskiej i takim jej zagospodarowaniem, aby mogła służyć mieszkańcom dużych aglomeracji.

Wiceminister Ireneusz Zyska dodał, że trwają także nadzorowane przez niego prace nad Polską Strategią Wodorową.

- Będzie to strategiczny, ważny dokument, który jest już na końcowym etapie prac – mówi Ireneusz Zyska. - 6 sierpnia skierowaliśmy projekt Polskiej Strategii Wodorowej pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Myślę, że w perspektywie kilku tygodni Rada Ministrów przyjmie ten dokument, wyznaczający ramy rozwoju rynku i zapewniający wsparcie, wzmocnienie oraz promocję dla rozwoju technologii w najważniejszych sektorach gospodarki, transporcie, energetyce, ciepłownictwie i przemyśle. Jesteśmy trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru. W Polskiej Strategii Wodorowej zaproponowaliśmy rozwój tego sektora w oparciu o tzw. doliny wodorowe. One już funkcjonują w niektórych miejscach na świecie, np. w Groningen w Holandii. Mają być one klastrem, w którym występują uczelnie, politechniki, uniwersytety, instytuty badawczo-rozwojowe, startupy, firmy wdrożeniowe, ale także duże firmy, tzw. kotwice, wokół których zbudujemy cały łańcuch powiązań. W perspektywie tej dekady chcielibyśmy pozostać na medalowym, premiowanym miejscu w UE jeśli chodzi o produkcję wodoru, a także przejść na produkcję wodoru w technologii bezemisyjnej, szczególnie z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii. Temu służyła będzie m.in. morska energetyka wiatrowa, która w Polsce jest wielkim projektem gospodarczym, ośmielę się powiedzieć, że nawet cywilizacyjnym.

Ireneusz Zyska dodał, że najbardziej innowacyjne projekty w Polsce, w tym wodorowe, mają szansę uzyskać duże budżetowanie. m.in. ze środków Unii Europejskiej. Do Komisji Europejskiej zgłoszone zostało już dziewięć najbardziej ambitnych tego typu inicjatyw, m.in. PKN Orlen, Grupy LOTOS, Synthosu.

- Jesteśmy obecnie w kluczowym momencie rozwoju gospodarczego, nie tylko Polski, ale Europy i świata - mówi Ireneusz Zyska. - Możemy biernie czekać i przyglądać się, jak inni dopracują dojrzałe technologie wodorowe i je kupić. My jednak chcemy wykorzystać nasz potencjał intelektualny i naukowy, we współpracy z przemysłem, administracją rządową, samorządami, otoczeniem biznesu i przygotować własne rozwiązania, służące rozwojowi polskiej gospodarki. Jako przykład można podać bydgoską Pesę, która podpisała właśnie umowę z PKN Orlen i Polskimi Kolejami Państwowymi, dzięki czemu jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona pierwsza, polska, testowa lokomotywa z napędem wodorowym.
Wiceminister Ireneusz Zyska poinformował ponadto, że liczne inicjatywy przygotowywane i realizowane są wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Mamy wypracowaną wspólnie m.in. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Bankiem Ochrony Środowiska dobrą strukturę współfinansowania różnych przedsięwzięć proekologicznych – powiedział Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Jeśli chodzi o gospodarkę wodną, prowadzimy szereg programów. Są to działania w kierunku ochrony wód przed zanieczyszczeniami, oczyszczania ścieków i retencjonowania przeciwpowodziowego. Przez ponad 32 lata, posiłkując się krajowymi środkami, zrealizowaliśmy tysiące podobnych inwestycji. W zasadzie nie ma samorządu w Polsce, który nie korzystałby ze środków NFOŚiGW.

Z kolei prof. Michał Wieczorowski, Prorektor Politechniki Poznańskiej ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, podał przykłady, jakie korzyści już przyniósł i spowodować może jeszcze w przyszłości rozwój technologii węglowych. Wskazał na budynek zero-energetyczny Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

- Jest on żywym przykładem tego, co jesteśmy w stanie osiągnąć - mówi prof. Michał Wieczorowski. - Chcieliśmy zrealizować założenie, aby budynek był prawie zero-energetyczny, a ślad węglowy minimalny. Wyszło jeszcze lepiej. Z badań wychodzi, że w ostatnim roku ten budynek wyprodukował więcej energii, niż jej wykorzystał. Jesteśmy w stanie produkowaną przez niego energią zasilać sąsiedni budynek. Całe jego oświetlenie zewnętrzne zużywa mniej energii, niż czajnik do zagotowania wody, albo suszarka do włosów. To są rzeczy, które wpisują się w strategię 3W i w przyszłość, która nas czeka. Ekonomia jest ważna i każdy liczy finanse. Jeżeli możemy na wszystkie koszty związane z budynkiem użyteczności publicznej, ale także i z domem, w którym mieszkamy, wydać jak najmniej, to jest to z pewnością bardzo korzystna tendencja. Mamy też oczywiście inne działania, związane z 3W. Prowadzimy badania silników opartych na wodorze, także związane z wodą, w tym z oczyszczaniem jej z antybiotyków i różnych, innych leków, które w niej coraz powszechniej się znajdują i coraz bardziej nam zagrażają. Mamy też badania związane z węglem, i to nie tylko filtrami, ale także śladem węglowym.

- Węgiel jest pierwiastkiem, który tworzy największą liczbę związków chemicznych - zauważyła prof. Małgorzata Jakubowska z Politechniki Warszawskiej. - Trudno wyobrazić sobie życie jakiegokolwiek organizmu bez obecności węgla. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Cały przemysł chemiczny i organiczny opiera się na jego związkach. Korzysta też z niego przemysł farmaceutyczny i spożywczy. Nie ma ponadto tworzyw sztucznych bez węgla, jak dla przykładu papier. W związku z tym węgiel trzeba postrzegać jako podstawowy surowiec, który zapewnia naszą egzystencję. Należy też rozwijać technologie węglowe.

Niezwykle ważną deklarację złożył Radosław Kwiecień, Członek Zarządu BGK. Jak powiedział, reprezentowany przez niego bank chce nie tylko inicjować dyskusję nad rozwojem tematyki 3W w Polsce, ale także uczestniczyć w finansowaniu innowacyjnych przedsięwzięć w tym obszarze.

- Moją ambicją jako osoby, która odpowiada w banku za ryzyko, jest sfinansowanie mądrych, ambitnych projektów i inicjatyw - powiedział Radosław Kwiecień. - BGK jest spółką z misją i jeszcze raz to podkreślam. Czuje ją i chce realizować właśnie dzięki takim wehikułom inwestycyjnym. Już się do tego przygotowujemy, tworząc odpowiednie instrumenty finansowe, produkty, czy wręcz struktury do tego, aby być realnym, wymiernym partnerem dla takich projektów, które mają dziś problem ze znalezieniem finansowania u inwestorów, czy na rynku bankowym, który raczej jest zamknięty na takie startupowe rozwiązania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie