38 lat temu rozległy się strzały pod stocznią

  38 lat temu rozległy się strzały pod stocznią

  Beata Jajkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Apelem Poległych przy pomniku Ofiar Grudnia '70 w Gdyni Stoczni rozpoczną się w środę o godz. 6 obchody 38. rocznicy masakry robotników. W porannych uroczystościach weźmie udział prezydent Lech Kaczyński. Odsłonięta zostanie tablica z nazwiskami gdynian pomordowanych w grudniu 1970 r.
  Jej fragment poświęcony będzie Jankowi Wiśniewskiemu, czyli 18-letniemu wówczas Zbyszkowi Godlewskiemu, którego ciało na drzwiach nieśli robotnicy ulicami Gdyni. Pomnik Ofiar Grudnia '70 został na uroczystość wyremontowany kosztem 17 tys. zł. Rozebrano stary mur, wybudowano nowe ogrodzenie z kostki granitowej. Zamontowano stalowy napis: "Zabitym... 17.XII.1970", litery wykonali pracownicy stoczni .

  Po południu uroczystości przeniosą się do centrum. O godz. 16.30 w kościele NSPJ przy ul. Armii Krajowej 46 abp Sławoj Leszek Głódź koncelebrował będzie mszę św. Po niej uczestnicy przejdą ze zniczami ulicami 3 Maja, Armii Krajowej i Świętojańską pod pomnik Ofiar Grudnia '70 przy Urzędzie Miasta. Tam o godz. 18.45 rozpocznie się Apel Poległych, po którym odsłonięta zostanie tablica, poświęcona zmarłej dwa lata temu Wiesławie Kwiatkowskiej, dziennikarce i autorce książek z uporem dociekającej prawdy o grudniowych wydarzeniach.

  - Wiesława Kwiatkowska zawsze twierdziła, że w Gdyni było więcej ofiar i pochodów, niż to się oficjalnie podaje - mówi Justyna Skowronek z Instytutu Pamięci Narodowej. - W tym roku okazało się, że w naszym archiwum są zdjęcia, które to potwierdzają. Były dwa pochody z różnymi drzwiami i różnymi ofiarami ułożonymi na nich.

  Odsłonięcie tablicy zbiegło się z wydaniem płyty "To nie na darmo... Grudzień '70 w Gdańsku i Gdyni", która powstała na podstawie książki Wiesławy Kwiatkowskiej pod tym samym tytułem. - Płyta ma charakter edukacyjny - mówi Małgorzata Sokołowska, wydawca płyty i córka Kwiatkowskiej. - Może być wykorzystywana przez nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych na lekcjach polskiego i historii. To 35 minut materiału podzielonego na osiem sekwencji.

  Zamknięte ulice, autobusy inaczej
  Rejon Gdyni Stoczni oraz ulice Świętojańska i Piłsudskiego w różnych godzinach będą dziś wyłączone z ruchu
  - 5.45-7 - nie będzie możliwości dojazdu do Stoczni Gdynia. Trolejbusy 23, 24 i 723 oraz autobusy 103, 134, 172 i 240, 119, 147 będą jeździć innymi trasami.
  - W godz. 17.45-18.30 zamknięta będzie dla ruchu ul. Świętojańska. Inne będą trasy trolejbusów 22, 23, 24, 30 i 710.
  - W godz. 18-20 zamknięta dla ruchu będzie al. Piłsudskiego, od ul. Świętojańskiej do ul. Legionów. W tym czasie zmienione będą trasy autobusów 128, 133, 134 i 204.
  Dokładny wykaz zmian kursów autobusów i trolejbusów na stronie www.zkmgdynia.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo