Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

365 dni akcji #KamilaDajeMukęChorobie. Walka wciąż trwa!

Filip Bares
Filip Bares
15 lipca 2019 roku wszystko ruszyło. Świat sportu (i nie tylko) zjednoczył się w akcji #KamilaDajeMukęChorobie, by pomóc 22-letniej dziewczynie w walce z mukowiscydozą. Rok i 180 tysięcy złotych później walczymy dalej, bo tej bitwy przegrać nie możemy. Do tej pory udział wzięli m.in. Michał Pol i "Kanał Sportowy", Tomasz Ćwiąkała, Mateusz Święcicki, Hanna Lis czy kluby - Cracovia i Raków Częstochowa, a także Youtuberzy "Dissblaster" czy "PLKD" Damian.

LINK DO ZRZUTKI
#KamilaDajeMukęChorobie

- Nazywam się Kamila Borkowska, mam 21 lat. Pragnę jak wszyscy założyć rodzinę, spełniać marzenia, cieszyć się życiem. Niestety mukowiscydoza zabiera mi szansę. Chciałabym prosić o pomoc w nierównej walce, jaką prowadzę każdego dnia - napisała rok temu na Twitterze.

Płuca Kamili są w bardzo złym stanie i jedną z szans dla niej jest przeszczep, który nie tylko sam w sobie jest bardzo ryzykowny, ale i drogi. Dodatkowo ze względu na przewlekłe zakażenie bakteryjne zabieg nie może się odbyć w Polsce.

- Zagranicą są to ogromne koszta. Około miliona dolarów. Długo szukałam jeszcze innego rozwiązania w internecie i znalazłam. Jest to terapia komórkami macierzystymi. Może ona znacznie poprawić wydolność moich płuc, co spowodowało by że nie potrzebowałabym na razie przeszczepu. Niestety jej koszt też jest duży, ale nie tak jak w przypadku przeszczepu i ta terapia nie jest tak ryzykowna - tłumaczy.

- Minął już rok od czasu założenia zbiórki. Jak ten czas szybko leci... Dla mnie był to kolejny ciężki rok walki z chorobą, ale zarazem pełen nadziei i wdzięczności. Poznałam wielu wspaniałych ludzi i nowych przyjaciół, którzy mimo swoich codziennych obowiązków zaangażowali się, aby pomóc mi zebrać pieniądze potrzebne na terapię. Ogromnie się cieszę że się udało i już niedługo pojadę na pierwsze podanie komórek macierzystych. Chciałabym Wam wszystkim za to bardzo, bardzo podziękować. Na "siepomaga" trwa zbiórka na drugą terapię. Wierzę, że z Waszą pomocą, pomocą ludzi o dobrych sercach również i ona zakończy się sukcesem - mówi Kamila.

POMOC NIEZNAJOMYCH

Akcja #KamilaDajeMukęChorobie zyskała na popularności, dzięki rodzinie i przyjaciołom Kamili, ale też dzięki nieznajomym. Jedną z takich osób był Krzysztof Perchał, który pomaga od samego początku.
- Kiedy niecały rok temu zdecydowałem się zainicjować zbiórkę „Moje Życie W Waszych Rękach – Naprzeciw Mukowiscydozie” w mediach społecznościowych, dla 22-letniej Kamili Borkowskiej, nie przypuszczałem jeszcze ile ta decyzja w moim życiu zmieni i jakie będą jej dalsze następstwa, ale od początku byłem utwierdzony w przekonaniu, że postępuję właściwie - mówi.

- Wszystko rozpoczęło się od rozpaczliwej prośby i informacji Damiana Dziedziny, Polaka na co dzień mieszkającego w Sztokholmie. Odbyło się to za sprawą jego siostry Zuzanny, znajomej Kamili z czasów dzieciństwa, również cierpiącej na mukowiscydozę - kontynuuje Perchał.

- Gdy zaproponowano mi uczestnictwo w zbiórce dla Kamili, w pierwszej chwili pomyślałam, że wykorzystam swoje twitterowe zasięgi i w jakiś sposób przyczynię się do pomocy. Jednak po czasie stało się to jak nałóg, szczególnie gdy było widać efekty i do mety było coraz bliżej - chciało się pomagać jeszcze więcej! Bardzo mile wspominam całą akcję. Myślę, że zbiórka nauczyła mnie cierpliwości i pokory, a na dodatek spowodowała, że kibice piłki nożnej przestali dzielić klubowe barwy i sympatie, złączyli się w jedność i za cel obrali sobie pomoc kibicce Barcelony. Każdy kto dołożył cegiełkę do zbiórki jest dla mnie bohaterem - opowiada Dagmara Stasiak.

Kolejną taką osobą była Joanna.

- To nietuzinkowa postać bez której nie udałoby się nam tak sprawnie i w uporządkowany sposób prowadzić naszych działań. Asia odpowiada za prowadzenie większej części licytacji, redagowanie tekstów pomocowych i jest główną współorganizatorką - dodaje Perchał.

Dzięki działaniom ich i innych, zbiórka zainteresowała również ludzi ze świata sportu. Jednym z pierwszych był dziennikarz Michał Pol, który zrobił transmisję live na swoim kanale, a cały dochód przeznaczył właśnie na ten cel. Pol również wylicytował koszulkę Liverpoolu, którą kupił Dissblaster - popularny polski Youtuber, który następnie sam przeznaczył trykot Piotra Zielińskiego.

Działania Michała Pola nie zakończyły się jednak na tym. Kiedy dołączył do "Kanału Sportowego" zabrał ze sobą również Kamilę.

-Cieszę się, że dzięki "lajwom" charytatywnym na moim kanale youtubowym i na Kanale Sportowym udało się uruchomić tylu ludzi dobrej woli, którzy postanowili wesprzeć Kamilę w jej walce z mukowiscydozą. Stworzyła się prawdziwa społeczność walczących o jej zdrowie i to było wspaniałe. Sam poznałem przy tym fantastycznych zapaleńców i utrzymuję stały kontakt, także z darczyńcami którzy przekazali gadżety na aukcje i donatorów - mówi Pol.

LINK DO ZRZUTKI
#KamilaDajeMukęChorobie

Wśród Youtuberów pomógł też PLKD Damian, znany z grania w serię FIFA i zamiłowania do The Reds. PLKD wystawił na licytację możliwość zagrania przeciwko niemu, co dla jego fanów z pewnością jest łakomym kąskiem. Pojawił się również "challenge", w którym chętni nadsyłają zdjęcia pokazując "mukę" - tak jak na wyżej zamieszczonym wideo robił to Perchał.

PLKD nie był jedyną osobą ze społeczności gry FIFA.

- Naprawdę cieszę się, że coś tak błahego jak grupa na Facebooku zrzeszająca społeczność graczy FIFA zdołała w mniejszym bądź większym stopniu przyczynić się do tej akcji i być może sprawić, że czyjeś zdrowie i życie będzie lepsze. W końcu tylko to się liczy i jeśli ktoś ma możliwości, to uważam, że trzeba bez względu na wszystko nagłaśniać podobne przedsięwzięcia. Wszystkiego dobrego! - mówi założyciel grupy "Rzeźnicy Kartomanii" Maciej Don.

Do akcji dołączyły też kluby polskiej PKO Ekstraklasy - Cracovia i Raków Częstochowa. Oba zespoły zaoferowały pomoc uwarunkowaną swoim występem i piłkarze zagrali dla Kamili.

W akcji wzięło udział jeszcze wiele osób, ale nie sposób wszystkich zliczyć. W zbiórce pomogli jeszcze m.in. Tomasz Ćwiąkała (Canal+Sport), Patryk Mirosławski (Eleven Sports), Aldona Marciniak (Eleven Sports), Tomasz Włodarczyk (Przegląd Sportowy), Mateusz Święcicki i Filip Kapica (Eleven Sports/2 Angry Men), Jolanta Zasępa (quiz piłkarski "Pod napięciem" Bukmachera Etoto), Maciej Jermakow (Eleven Sports), Hanna Lis (niezależna dziennikarka), Dominika Cosic (TVP Info), Magdalena Ogórek (TVP Info), Daria Kabała-Malarz (Canal+Sport), Żelisław Żyżyński (Canal+Sport), Artur Wichniarek (Polsat Sport), Daria Wollenberg (Raków Częstochowa), Łukasz Wiśniowski (Foot Truck/kiedyś kanał Łączy Nas Piłka) czy Czesław Michniewicz (trener reprezentacji Polski w piłce nożnej do lat 21), Babatunde Aiyegbusi (futbolista amerykański i wrestler), kanał "MyWrestling" i wielu, wielu innych ludzi ze świata mediów, sportu i polityki.

- Jeżeli ktoś za sprawą swojej pracy wypracował sobie większe zasięgi w mediach społecznościowych, to uważam, że warto z tego korzystać, by pomagać. Polscy internauci wielokrotnie udowadniali, że potrafią się zmobilizować w charytatywnej sprawie i zakończyć akcję dosłownie w kilka godzin. Nie wiem, co więcej mogę dodać - jeśli fakt, że podałem kilka tweetów w jakikolwiek sposób wpłynął na taką akcję charytatywną, to po prostu się cieszę - mówi Tomasz Ćwiąkała.

- Bardzo cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę i pomóc Kamili najlepiej jak potrafimy. Spędziliśmy dwa tygodnie na promocji wrestlingowego live’a charytatywnego, który odbył się 25 maja. Na streamie wystąpili wrestlerzy z organizacji Maniac Zone Wrestling - Justin Joy, Jacob Crane i Axel Fox, a także nasz jedynak w WWE Babatunde Aiyegbusi. Podczas jego trwania można było wpłacać datki na zbiórkę. Tuż po zakończeniu zorganizowaliśmy licytacje gadżetów i koszulek wrestlingowych na naszej facebookowej grupie. Łącznie zebraliśmy 3000 złotych, które powędrowały na leczenie Kamili. Polska społeczność wrestlingowa po raz kolejny pokazała wielkie serducho i razem udało nam się stworzyć coś wielkiego - dodaje założyciel kanału "My Wrestling".

- Zwracam się do Państwa o pomoc w zebraniu pieniążków. Proszę podarujcie mi kilka dodatkowych lat życia, abym mogła spełniać swoje marzenia... Będę bardzo wdzięczna - napisała Kamila.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 365 dni akcji #KamilaDajeMukęChorobie. Walka wciąż trwa! - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki