36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Obchody w Gdańsku i Gdyni [ZDJĘCIA,WIDEO]

redZaktualizowano 
31 sierpnia odbywają się w Gdańsku uroczystości 36. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w których udział bierze głowa państwa, Prezydent RP Andrzej Duda. Pod pomnikiem Anny Walentynowicz kwiaty złożyła premier Beata Szydło. Sprawdźcie program obchodów zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni.

Aktualizacja godz. 18.30

Podczas mszy św. odprawionej w bazylice św. Brygidy prezydent Andrzej Duda podszedł do Lecha Wałęsy i panowie przekazali sobie znak pokoju.

Aktualizacja godz. 16.28

Pochód udaje się do bazyliki św. Brygidy ulicami Doki, Łagiewniki, Stolarską i Katarzynki na uroczystą msze św. Rozpocznie się ona o godzinie 17.

Aktualizacja godz. 16.16

Pod bramą Stoczni Gdańskiej składane są kwiaty od przedstawicieli rządu, kościoła i Solidarności.

Aktualizacja godz. 16.10

Uczestnicy obchodów udali się pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Zaraz zostanie odegrany i odśpiewany hymn państwowy.

Abp. Sławoj Leszek Głódź odmówi modlitwę.

Aktualizacja godz. 15.35

Panie przewodniczący, członkowie Solidarności, związki zawodowe- proszę o czas. Po to żeby te postulaty z historycznej tablicy mogły zostać zrealizowane. Chcę żebyście wierzyli Pani premier i mnie prezydentowi, że Polska stanie się Państwem solidarnym- kontynuuje prezydent.

Szymon Szewczyk

Aktualizacja godz. 15.30

Jeżeli dzisiaj mówią, że w Polsce nie można budować wspólnoty bo są podziały polityczne. Oczywiście są i będą podziały. W innych krajach jeszcze głębsze niż u nas. Ale ważne jest to, żebyśmy mieli punkty wspólne, do których dążymy- mówi prezydent Duda.


Aktualizacja godz. 15.17

Przemówienie rozpoczął prezydent Andrzej Duda.

- Dla mnie Solidarność to legenda. To wielka legenda dążenia do wolności, sprawiedliwości, do normalności- mówi prezydent.

- Ruch Solidarności narodził się z wielkiej jedności, którą zobaczyliśmy w 1979 roku, kiedy przybył do nas Jan Paweł II. Wszyscy ludzie zorientowali się wtedy. że jest jeden klucz wspólnej jedności.

- Chylę dzisiaj czoła jako ten prezydent, który miał wtedy 8 lat, przed bohaterami tamtych czasów. Patrzę na Państwa: pana Borusewicza, pana Gwiazdę, panią Joannę-Dudę Gwiazdę i dziękuję.

- O tym co działo się tutaj wtedy w Gdańsku, najwięcej powiedział mi Lech Kaczyński.

Aktualizacja godz. 15

Wręczenie stypendiów NSZZ Solidarność. Opowiada o nich Wojciech Książek. Stypendia wręcza premier Szydło i Piotr Duda.

Aktualizacja godz. 14.55

Przemawia odznaczony Antoni Macierewicz: Gdy patrzę dzisiaj na tę salę to poza wszystkimi wspaniałymi gośćmi to nie mogę nie wzruszyć się patrząc na twarze Kornela Morawieckiego, Piotra Naimskiego, Bogdana Borusewicza ... tych wszystkich, którzy w latach 70. 80. podnieśli głowę, by kontynuować walkę o niepodległość.

Aktualizacja, godz. 14.50

Premier Beata Szydło wręczyła odznaczenia trzem założycielom Komitetu Obrony Robotników. Wśród odznaczonych Antoni Macierewicz.

Aktualizacja, godz. 14.48

- Postulat 21., wolne soboty. My chcemy wolne niedziele, ograniczenia handlu w niedzielę. Bo niedziela jest dla Boga i rodziny- mówi P. Duda.

Aktualizacja, godz. 14.43

-My jako związek zawodowy Solidarność jesteśmy po właściwej stronie. Bronimy pracowników. Bo taka jest nasza rola- mówi Piotr Duda. - Będziemy współpracować z każdą władzą, która będzie traktować pracownika w sposób podmiotowy a nie przedmiotowy- dodaje.

TVN24/x-news

Aktualizacja, godz. 14.35

- Wczoraj uroczystości w Szczecinie, dziś w Gdańsku, w sobotę w Jastrzębiu. Ale wokół tych trzech ośrodków toczyła się walka i Solidarność w poszczególnych miasteczkach naszego kraju - mówi przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda. - Nie było wtedy telefonów, portali społecznościowych. Solidarność była, trwała i solidaryzowała się ze strajkującymi tu na Wybrzeżu, a także na Śląsku. Solidarność nie przetrwałaby, gdyby nie pierwsza wizyta - a może nawet by nie powstała - Ojca św. w '78 roku. Solidarność rodziła się także pod krzyżem.

Tak ważne dla NSSZ "Solidarność" są wartości chrześcijańskie wpisane w nasze statusy. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nie bacząc na represje w '89 roku postanowili iść naprzód - dodaje Duda.

Aktualizacja, godz. 14.20

Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej odczytał list Jarosława Kaczyńskiego.

Aktualizacja godz. 14.10

Równo o godz. 14 rozpoczęło się uroczyste spotkanie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W programie spotkania m.in. wystąpienie przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztofa Dośli, przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zostaną również wręczone stypendia dla 25. osobowej grupy młodzieży z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Planowane jest również wspólne zdjęcie młodzieży wraz z prezydentem

Aktualizacja, godz. 12
Wcześniej, pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku kwiaty złożyła premier Beata Szydło.

- Idea Solidarności przetrwała. To ziarno, które zostało zasiane w Sierpniu '80 wydało piękny owoc. Dzisiaj naszym obowiązkiem jest upomnieć się o godne życie i pamięć o tych, którzy walczyli o polską wolność - mówiła premier.

Lech Wałęsa rocznicę podpisania porozumień sierpniowych uczcił składając kwiaty pod stocznią:L. Wałęsa po złożeniu kwiatów pod stocznią: Nie o taką demokrację walczyłem [WIDEO, ZDJĘCIA]

***

W związku z planowanymi uroczystościami władze miasta nie spodziewają się większych utrudnień w ruchu. Ulice będą przejezdne, tylko czasowo, między godz. 16 a 17, w trakcie pochodu do bazyliki św. Brygidy, mogą wystąpić nieliczne spowolnienia. Szacuje się, że w gdańskich obchodach udział weźmie około 300 osób. Trasa przemarszu obejmie ulice Doki, Łagiewniki, Stolarską i Katarzynki.

Część wydarzeń odbyła się już we wtorek 30 sierpnia. W Gdyni w Sali Koncertowej Zarządu Portu Gdynia na uroczystej gali spotkali się uczestnicy strajku sierpnia 80 w Gdyni, gdzie wręczono odznaczenia "Bohaterom Sierpnia 80 - Gdynia".

Natomiast pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 złożono kwiaty: W Gdyni złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 [ZDJĘCIA]

36. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Program

31 sierpnia (środa)

Ok. godz. 7.00 - Plac Solidarności w Gdańsku, wypuszczenie gołębi pocztowych dla uczczenia 36. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” (uwaga: decyzja o dokładnej godzinie wypuszczenia ok. 700 gołębi zapadnie na miejscu - w zależności od pogody – organizator: Klub Miłośników Gołębi Żyrardów, we współpracy z Zarządem Regionu NSZZ „S”).

Godz. 10.00 – Gdynia, złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 (k. Urzędu Miasta, Al. J. Piłsudskiego);

Godz. 12.00 – złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana;

Godz. 12.30 – złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Anny Walentynowicz (organizator: Stowarzyszenie Godność);

Godz. 13.00 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą założycieli „Solidarności” oświatowej (ul. Osiek - Sekcja i „S” oświatowa w Gdańsku);

Godz. 14.00 – Uroczystości główne. Rozpocznie się uroczyste spotkanie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W programie spotkania m.in. wystąpienie przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztofa Dośli, przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zostaną również wręczone stypendia dla 25. osobowej grupy młodzieży z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Planowane jest również wspólne zdjęcie młodzieży wraz z prezydentem.

Godz. 15.45 – po przejściu z Sali BHP pod Bramę nr 2 nastąpi z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry odśpiewanie hymnu państwowego, modlitwa pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz składanie pod Bramą nr 2 kwiatów.

Godz. 16.00 - pochód wraz z pocztami sztandarowymi do bazyliki św. Brygidy ulicami Doki, Łagiewniki, Stolarską i Katarzynki

Godz. 17.00 – Odbędzie się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
NN

Ze stoczni pozostała portiernia i brama , no i oczywiście pomnik trzech krzyzy na którym nie ma obecnie ani jednego znicza czy kwiata. za brama konstrukcja budynku Swiatowego centrum Solidarności i sala BHP z portretem Inki i Zagonczyka (co ma piernik do wiatraka?) Oj panowie robotnicy z 1980 roku chcyba strajkujac myśleliście o czyms innym. Wtedy wszyscy marzyli że "zachód da" , dolary bedą lecieć z nieba , a "Pan robotnik" będzie lezał i brał , brał , brał mnóstwo kasy w zielonych. O tym ze będzie bezrobocie to nawet nikt nie pomyslał. Ale cóz: ciemnotę robotnicza wykorzystał kiedyś tam lenin, a drugi raz w ten sam sposób robotniczy narodek został oszukany przez organizatorów Panny S. Miałes chamie złoty róg

j
jest lepszy

od poprzedników?
Chyba tylko umiejętnością wciskania kitu, na który się nabierasz!

X
XYZ

Uprzejmie informuję cię, że taka jest/była wola wyborców. Jeżeli masz do kogoś pretensje
to chyba do wyborców a właściwie do demokracji o którą przecież tak ofiarnie walczyliśmy.
Zamiast więc marudzić radzę cierpliwie poczekać do najbliższych wyborów i spróbować
je wygrać. Życzę powodzenia.

W
Waldan

Gdy czytam takie wpisy jak Pana to rodzi się pytanie - CO trzeba mieć w głowie, żeby porównując POprzedników obecnej - DEMOKRATYCZNIE! wybranej władzy, pisać takie głupoty i obrzydliwości?!
W czym dotychczasowi Prezydenci - TW Bolek, " o mało co magister Kwaśniewski" albo Gajowy byli lepsi od Prezydenta dr Andrzeja Dudy? Kulturą osobistą? znajomością języków obcych czy języka POLSKIEGO? Dbaniem o interesy Narodowe i empatią???
Więcej spokoju i pokory towarzyszu - Was czas już minął!

b
bencwau

Obchody sierpnia w zrujnowanej stoczni przez ukochaną prawą, sprawiedliwą, braterską i siostrzaną, niepowtarzalną ideowo, wybitnie wrażliwą na krzywdy, z wpisanymi wartościami chrześcijańskimi, jedyną właściwą robotniczą solidarną władzę styropianowych szeryfów !

G
Gość

Redakcja OCENZUROWALA Z ZLIKWIDOWALA MOJ WPIS- PYTAM SIE DLACZEGO I W JAKIM IMIENIU ?

G
Gość

Redakcja ocenzurowala i zlikwidowala moj wpis- Dlaczego?

H
Hans bleib do

odbuduje socjalizm
nawet do jednej partii przewodniej siły narodu należeć trzeba żeby robić karierę a kompetencje wystarczą jak dawniej u lokalnego sekretarza PZPR.
Przedtem można było chociaż wybrać PO albo PSL hehe

H
Hans bleib do

bo słoik po ojcu.
Do tej chłopskiej gęby lepiej nowosądecka sukmana pasuje a nie garnitur

W
Wypisy z sieci:

Prezydent, dr Andrzej Duda:
(...) Cieszę się, że jesteśmy razem mimo podziałów. Robimy wszystko, by Polska stała się krajem solidarności!... To jest znak czasów, że przed chwilą Solidarność nagradzała tych, którzy kiedyś jako młodzi, jako licealiści zdecydowali się w podziemiu ruszyć na pomoc robotnikom, a także później w ramach KOR zbierając fundusze. Oni otrzymują honorowe medale. A Solidarność wręcza stypendia licealistom - jakże inne czasy, jakże inna Polska... Dla mnie Solidarność to legenda. To wielka legenda dążenia do wolności, do sprawiedliwości, do normalności... To czasy, które dla mojej córki - urodzonej w 1995 roku - są absolutną abstrakcją, czymś niewyobrażalnym... Młodzież zawdzięcza to państwu, także Lechowi Wałęsie, którego nie ma, a który jest na historycznym zdjęciu... Chylę dziś czoła jako prezydent, który miał wtedy 8 lat, przed wszystkimi bohaterami tamtych czasów. Niektórzy zginęli, a niektórzy po prostu siedzieli w więzieniu. Wycierpieliście - i Wy, i Wasze rodziny... Dziękuję za to, bo nie byłoby nas tu - a na pewno mnie w tym miejscu - gdybyście państwo wtedy się nie zawzięli, z pełną odwagą i determinacją. (...)

Antoni Macierewicz, opozycjonista, obecny minister MON:
(...) Chylę głowę za to, że przetrwaliście najtrudniejsze lata, które nastąpiły po 1989 roku, w których mieliście być oddani nie do muzeum, ale nawet na złom. Solidarność miała pójść do kąta, bo przeszkadzała tym, którzy chcieli kontynuować wyzysk komunistyczny w nowych formach i kształtach... Nie jest żadną przesadą - byli to ludzie, którzy legitymacje PZPR zamienili często na fotele sejmowe, senackie i rządowe, i bankowe. W tym skrócie - brutalnym - jest zawarta istota tego, co się nazywa transformacją. Solidarność się temu nie poddała i żyła, dawała nam cały czas zaplecze i wiarę w walkę przeciw nowej formie zniewolenia. (...)

Prof. Żaryn, nauczyciel akademicki, historyk, publicysta, senator:
(...) W dniach 25-26 sierpnia 1980 roku ekipa Gierka - m.in. gen. Jaruzelski i wielu innych uczestników narad - podjęła decyzję, że nie są w stanie zapanować nad skutkami wejścia na teren Stoczni. Doszli do wniosku, że ponieważ siłowo nie da się rozwiązać konfliktu, to trzeba spacyfikować go przez „porozumienie”. Używano tego słowa po faryzejsku, by przygotować się do tego, by pacyfikacja nastrojów społecznych nastąpiła... Wtedy władze nie wiedziały, że będzie to trwało aż do 13 grudnia 1981 roku... Lech Wałęsa się potwornie zagubił. Początek tego zagubienia to 1992 rok, 4 czerwca. Wówczas podjął decyzję - prawdopodobnie pod naciskiem - by porzucić prawdę i zacząć mataczyć, kłamać i wnosić alternatywny życiorys… Ta decyzja do dzisiaj powoduje skutki, nad którymi sam Lech Wałęsa już chyba nie panuje. (...) Całości publikacyj, są w sieci.

K
Krol KiK

I w cukierni tak wielkiej jak PiS amator slodkosci moze natknac sie na zakalce od ktorych dostaje sie sr#czki.

j
janek614

kretyn znowu wygłosi kaczaste przemówienie, a co powie zomowiec?

j
janek614

Przepraszam,to jest prawda ,tego idiote ciężko nawet nazwać krakowskim głąbem i kto takie kretyna jak Duda zrobił, ten z piekła nie wyjdzie.amen

j
janek614

Ten człowiek z uśmiechem idioty i zomowiec w jednym szeregu.Dwóch Dudów ,jeden idiota i podnóżek kaczofila a drugi zomowiec,ciężkoto pogodzić,ale jak dla idioty on tego i tak nie zrozumie za to zomowiec na pewno tak

G
Gość

Czy broszka z panią przyjechała zobaczyć morze ?

Dodaj ogłoszenie