Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

33-lecie Związku Piłsudczyków RP i wręczenie odznaczeń zasłużonym w sali „Niebo polskie” w Gdańsku

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
33-lecie Związku Piłsudczyków RP i wręczenie odznaczeń zasłużonym
33-lecie Związku Piłsudczyków RP i wręczenie odznaczeń zasłużonym Przemyslaw Swiderski
W budynku dawnego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Gdańsku, pod „Niebem polskim”, w obecności ministra Andrzeja Dery z Kancelarii Prezydenta RP, w piątek, 17 września, w rocznicę napaści ZSRR na Polskę, odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych oraz Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Piłsudczyków. Wszystko to w związku z 33. rocznicą powstania Związku Piłsudczyków.

33-lecie Związku Piłsudczyków RP i wręczenie odznaczeń zasłużonym

Podczas jubileuszowej gali związanej z obchodami 33. rocznicy istnienia Związku Piłsudczyków, minister Andrzej Dera, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył 23 Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nagrody przyznawane obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości oraz do odzyskania lub umacniania Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wręczył Danucie Teresie Kapergren Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Laureatka odznaczenia od 1973 roku mieszka w Malmö. Wcześniej, w latach 1962-1973 była nauczycielką i pedagogiem w gdyńskich szkołach. Na emigracji w Szwecji organizowała pomoc dla potrzebujących w Polsce. W stanie wojennym wraz z mężem organizowali pomoc dla parafii i szpitali gdyńskich. Była również inicjatorką akcji „Syberia-Kazachstan” (pomoc repatriantom), popularyzatorką kultury i oświaty polskiej, nauczycielką języka polskiego, historii i muzyki dzieci z rodzin polsko-szwedzkich, założycielką jedynego w Skandynawii Ogniska Młodzieżowego „Kwiaty Polskie”. Zainicjowała odsłonięcie m.in. Tablicy Katyńskiej, Obelisku Polskiej Pamięci Narodowej w Malmö, Tablicy Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

Swoje odznaczenia nadał również Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Medalem „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” uhonorowano [b]Marcina Wojciechowskiego, kierownika działu marketingu i komunikacji korporacyjnej w Porcie Gdynia. Szczególne uznanie w szeregach członków Związku zdobył za realne wsparcie oraz kształtowanie ponadczasowego patriotyzmu. Dekoracji medalem dokonał wiceprezes okręgu pomorskiego Tomasz Kuplicki, kpt. w stanie spoczynku.

Związek Piłsudczyków RP. Co wiemy o stowarzyszeniu?

Wspomnieć należy, że Związek Piłsudczyków RP jest stowarzyszeniem odwołującym się bezpośrednio do tradycji myśli i czynu zbrojnego Józefa Piłsudskiego, które zrzesza potomków legionistów marszałka Piłsudskiego i osoby identyfikujące się z jego filozofią życia i działania. Powstało 13 września 1988 r. pod nazwą Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego, z inicjatywy działaczy niepodległościowych, intelektualistów i aktorów, ludzi nauki, kultury i sztuki, kombatantów i żołnierzy WP. Działało pod nią do 1998 roku.

33-lecie Związku Piłsudczyków RP i wręczenie odznaczeń zasłużonym

33-lecie Związku Piłsudczyków RP i wręczenie odznaczeń zasłu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki