Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

321 nielegalnych maszyn do hazardu na Pomorzu zabezpieczyli w 3 miesiące funkcjonariusze KAS. 2021 rok będzie rekordowy?

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Pawel Relikowski
Tylko od początku 2021 roku do końca marca, aż 321 automatów i innych urządzeń wykorzystywanych do nielegalnych gier hazardowych, wartych łącznie 4 mln zł, zabezpieczyli funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. To niemal połowa liczby maszyn zabezpieczonej ogółem w całym 2020 roku.

Funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni prowadzą stałe działania wymierzone w likwidację nielegalnego hazardu, organizowanego na terenie województwa pomorskiego. Tylko w pierwszym kwartale 2021 r. zabezpieczono 321 nielegalnych urządzeń o łącznej wartości prawie 4 milionów złotych – wylicza st. rachm. Sebastian Pakalski z Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej, Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Wśród najbardziej spektakularnych akcji dotyczących nielegalnych maszyn do hazardu, w okresie od stycznia do marca 2021 roku, przedstawiciele pomorskiej KAS wymieniają m.in. zlikwidowanie pod Słupskiem magazynu z 98 urządzeniami oraz częściami służącymi do produkcji i naprawy automatów do gier, rozbicie 6 gdańskich, działających wbrew prawu kasyn, w których zabezpieczono 45 automatów, wykrycie salonu gier hazardowych działającego pod pozorem pośrednictwa sprzedaży i zakupu kryptowalut oraz kontrolę w lokalu, w którym automaty ukryte były za... płytami pilśniowymi w pomieszczeniu gospodarczym.

Przestępcom nie brak fantazji, a salony potrafią nie tylko maskować swoją działalność udając właśnie punkty wymiany „bitcoinu” czy kafejki internetowe. Wejścia do nich strzegą czasami złożone systemy monitoringu wizyjnego, mające pomóc przy selekcji klientów, a w jednym z lokali w Bytowie, na początku tego roku, oprócz maszyn oraz „bankomatu" służącego wpłacie gotówki i wypłatom wygranych, funkcjonariusze natknęli się również na instalacje do rozpylania gazu pieprzowego. Kontrolerów mechanizm nie zdziwił, bo jak wspominają, tego typu urządzenia z zasady wykorzystywane w przypadku awantur z trudnymi klientami, znajdowali już wcześniej, a w Elblągu zdarzyło się nawet, że gaz został rozpylony w trakcie interwencji funkcjonariuszy.

Organizatorom gier na automatach grozi do 3 lat pozbawienia wolności oraz kara pieniężna wysokości 100 tysięcy złotych od każdego ujawnionego urządzenia. Podkreślić należy, że za organizatora gier hazardowych można uznać każdego, kto czerpie z tego korzyści, zarówno właściciela automatu, jego dzierżawcę jak i wynajmującego miejsce pod automat – zaznacza st. rachm. Sebastian Pakalski.

Warto zwrócić uwagę, że wojna, jaką z nielegalnym hazardem od lat prowadzi Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni, wydaje się ostatnio przybierać na sile. Wartość i liczba maszyn zabezpieczonych w ostatnich 3 miesiącach na Pomorzu, to bowiem niemal połowa „żniwa”, jakie agenci fiskusa zebrali w całym 2020 roku. Ogółem w ubiegłym roku przeprowadzili oni w województwie 149 kontroli działających wbrew prawu salonów i zabezpieczył 705 maszyn. Łączna wartość przechwyconych urządzeń szacowana była zaś na 8,46 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki