Spis treści
Wojna na Ukrainie i embargo na rosyjskie surowce spowodowały rekordowy wzrost cen węgla. Wielu specjalistów prognozuje, że w najbliższym sezonie grzewczym może nawet zabraknąć węgla opałowego w Polsce. Miliony Polaków niestety nadal ogrzewają nim domy. Ustawa o dodatku węglowym to nadzieja, że w sezonie grzewczym uda się im dopiąć domowy budżet.
Komu przysługuje rządowy dodatek węglowy w 2022 roku? Kto może złożyć wniosek o dotację na węgiel?
Na pomoc rządu mogą liczyć wszystkie gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest:
- kocioł na paliwo stałe,
- kominek,
- koza,
- ogrzewacz powietrza,
- piecokuchnia,
- trzon kuchenny,
- piec kaflowy,
- kuchnia węglowa.
Gospodarstwo domowe będzie mogło skorzystać z proponowanego wsparcia pod warunkiem, że wymienione wyżej źródło ogrzewania jest opalane węglem i zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklaracje do CEEB można było składać do 30 czerwca 2022. Mimo, że ten termin już dawno minął nadal są one przyjmowane. Deklarację można jeszcze zanieść do urzędu gminy osobiście, albo złożyć elektronicznie, bo system nadal je przyjmuje.
Wniosek o dotację na węgiel w 2022 roku. Co jest potrzebne? Zobacz, czy można złożyć wniosek o dopłatę węglową online
Zmodyfikowany rządowy program dotyczący dodatku do węgla właśnie wszedł w życie. O najważniejszych rozwiązaniach możemy przeczytać m.in. na oficjalnej stronie Kancelarii Premiera. Ustawa węglowa została już zaakceptowana przez Sejm i Senat oraz podpisana przez Prezydenta.