Od 1 lipca można złożyć wniosek o 300 złotych n a ucznia. Przez lipiec tylko drogą elektroniczną. Ale to oznacza, że o dowolnej godzinie i z dowolnego miejsca Polski i na świecie. Trzeba wiedzieć, że kto złoży wniosek w wakacje, ten pieniądze dostanie najpóźniej we wrześniu. Kto później - będzie czekał nawet do listopada. Są jednak gminy, które wypłacają 300 złotych niemal "od ręki", zwłaszcza przelewają je na konta osób, które wnioski składają przez Internet!

Prawie 565 tys. świadczeń z programu „Dobry Start” wypłacono w lipcu rodzinom. To ponad 169,4 mln zł wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny, które już w lipcu trafiło do polskich rodzin, poinformowało Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej.

Program „Dobry Start” ruszył w lipcu br. Wnioski przez pierwszy miesiąc można było składać wyłącznie online przez portal Ministerstwa Rodziny www.empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną. Od sierpnia wniosek można złożyć także w urzędzie.

W lipcu online złożono 1,09 mln wniosków o wsparcie z programu „Dobry Start”. Samorządy w tym okresie przyznały ponad 1,66 mln świadczeń dobry start.

- „Samorządy, pomimo możliwości rozpatrzenia wniosków i wypłaty świadczenia dobry start do 30 września, jeszcze w lipcu rozpatrzyły prawie wszystkie złożone w tym okresie wnioski. Co ważne w ponad 1/3 przypadków wypłaciły pieniądze jeszcze w lipcu” – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od środy 1 sierpnia można wnioski składać też w urzędzie lub wysyłać pocztą. Jednak ci, którzy zdecydowali się wysłać je drogą internetową są podwójnie wygrani. Choć pieniądze powinny do nich trafić do końca września - o ile tylko wniosek jest złozony w wakacje - to jednak jest to termin obowiązkowy dla urzędów jako finalny. Mówiąc inaczej nie wyklucza wypłacenia pieniędzy wcześniej - ale jako dobra wola urzędu.

Wiele z nich jednak tak własnie robi. Na przykład mieszkańcy woj. śląskiego, którzy złożyli wnioski o 300 zł na ucznia przez internet w lipcu, dostali pieniądze także w lipcu.

Od środy 1 sierpnia wnioski o 300 złotych na ucznia w ramach świadczenia "Dobry Start" można złożyć drogą tradycyjną (papierową) w urzędzie lub wysłać go pocztą. Złożenie wniosku do końca wakacji gwarantuje wypłatę pieniędzy we wrześniu - a nawet wcześniej.

Wniosek o świadczenia drogą tradycyjną można złożyć od 1 sierpnia. Od tej daty rodzice mogą także wysyłać wypełnione wnioski pocztą.

Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie.

Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej trzeba złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o świadczenie dobry start. Informację o tym, jaka jednostka lub komórka realizuje świadczenie w danej gminie, rodzice uzyskają w urzędzie miasta lub gminy.

Gmina może wskazać dodatkowe punkty przyjmowania wniosków.

W odniesieniu do dzieci przebywających w pieczy zastępczej świadczenia dobry start będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Uwaga! Wniosek warto też złożyć szybko z innego powodu: wprawdzie przepisy nakazują wypłatę pieniędzy na wnioski złożone w lipcu i sierpniu do 30 września, ale nic nie stoi na przeszkodzie wypłacenia ich wcześniej. Jak nas informują Rodzice, na wnioski złożone w lipcu pieniądze wpłynęły na ich konta już w lipcu!

Ta zmiana rozkładu jazdy PKP po wakacjach najbardziej zaboli dojeżdżających na co dzień do pracy lub szkoły. Po prostu kliknij, a poznasz zmiany w rozkładzie PKP.

Kiedy rodzina dostanie wsparcie? Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Ale nic nie stoi na oprzeszkodzie, by gmina pieniądze wypłaciła wcześniej! Jeżeli złożymy wniosek później wówczas samorząd ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku.
Uwaga na terminy! Uwaga! Aby otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada, inaczej prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

Załączniki

W załączniku jest wykaz wszystkich punktów w Polsce, które przyjmują wnioski o 300 złotych dla ucznia wypełnione tradycyjnie.

Klikając w ten tekst trafisz na stronę ministerstwa, z której można wydrukować wzór wniosku o 300 złotych oraz załącznik, który składa się do wniosku

Niedziela handlowa, wszędzie promocje. Który sklep wybrać na zakupy? Kliknij po prostu w ten tekst a uzyskasz "ściągawkę" - nasz TOP 6 - czyli, czym chcą przyciągnąć klientów do sklepów najpopularniejsze sieci handlowe!

Jak składać wnioski o 300 zł przez Internet - czyt. str.2. Na stronie 3 wszystkie informacje o programie "Dobry start".

Zapowiedź szokująco wysokich podwyżek cen gazu to tylko początek. Po wakacjach czekają nas podwyżki energii elektrycznej, dalszy wzrost cen paliw, ale przede wszystkim drożyzna cen żywności - od chleba po mięso. Ile, dlaczego, co jeszcze? Odpowiedź na te pytania poznasz, klikając po prostu w ten tekst!