300 młodych naukowców z całego świata przyjechało do Gdyni...

  300 młodych naukowców z całego świata przyjechało do Gdyni na targi Milset Expo [zdjęcia]

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jak wytwarzać energię z ogniw nanokrystalicznych? Jak monitorować ule czy jak konstruować roboty przyjazne ludziom? Młodzi naukowcy zadają innowacyjne pytania i starają się wymieniać doświadczeniami podczas targów, których edycja po raz pierwszy trafiła do Polski!
  300 młodych naukowców z całego świata przyjechało do Gdyni na targi Milset Expo [zdjęcia]
  1/44
  przejdź do galerii

  ©Piotr Kallalas

  We wtorek, 17 lipca rozpoczęła się konferencja Milset Expo Sciences Europe 2018, na którą przyjechali młodzi naukowcy z Europy, ale także między innymi z Iranu, Tunezji czy Meksyku. Prace są prezentowane przy specjalnych stanowiskach, jakie zostały zaaranżowane w hali Gdynia Arena.

  - Jest to pierwsza edycja tego wydarzenia w Polsce i zarazem największe targi dla młodych innowatorów i naukowców na świecie. Mamy około 300 uczestników z 27 krajów, a także 119 innowacyjnych projektów. Są to projekty z takich dziedzin jak biologia, chemia, IT czy medycyna - powiedziała Sylwia Razuwajew z Fundacji Zaawansowanych Technologii.

  Targi odbywają się co roku w innym państwie. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest instytucja Milset, która zrzesza podmioty non-profit z całego świata. Grupy naukowców mają swoje stoiska, a równolegle odbywają się występy na scenie. Po każdej prezentacji jest możliwość zadawania dodatkowych pytań. Konferencja jest świetną okazją do wymiany kontaktów i podzielenia się własnymi doświadczeniami. Na koniec uczestnicy sami będą wybierać prezentację, która ich zdaniem jest najbardziej innowacyjna.

  - Od dwóch lat prowadzę badania nad ogniwami słonecznymi, ale nie są to tradycyjne ogniwa krzemowe tylko nanokrystaliczne, które wykorzystują barwnik. Samo ogniwo jest niezwykle proste w budowie, składa się z dwóch szkiełek i trzech substancji. Nasze ogniwo działa na zasadzie fotosyntezy, czyli tak jak roślina pobiera energię słoneczną. Tutaj odzwierciedlamy tę sytuację - powiedziała Anna Skierska ze Szczecina.

  Prezentowane projekty charakteryzuje różny etap przygotowań. Niektóre są jeszcze w fazie badań laboratoryjnych, ale część z nich już niedługo zostanie wykorzystana w praktyce. Niezwykle interesujące są projekty związane z nowymi metodami leczenia i innowacjami w medycynie.

  - Zajmujemy się projektem, którego celem jest wczesna identyfikacja zakażenia układu moczowego. Nasz produkt polega na wylewaniu płynu na zużytą pieluchę. Jeżeli płyn zmieni kolor to znaczy, że dziecko ma zakażenie. Aktualnie jesteśmy podczas procesu patentowego, więc nie możemy dużo więcej zdradzić - przyznała Oliwia Krzemień.

  Konferencja potrwa do soboty, kiedy zaplanowano uroczystą ceremonię zamknięcia.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo