Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30. urodziny IX LO w Gdyni. Uczniowie rozmawiają ze znanymi absolwentami o wyborze ścieżki zawodowej

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Pasja i Przyszłość
Uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego przeprowadzają rozmowy z najciekawszymi absolwentami swojej szkoły. Wszystko to w ramach projektu olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jak podkreślają, chcą pomóc młodym osobom, które nie do końca wiedzą co chcą robić w przyszłości oraz zachęcić do tego, by obok edukacji rozwijać także własne zainteresowania.

Część rozmów już za nami. U uczniów popularnej gdyńskiej "Dziewiątki" gościli już m.in. aktorka Dominika Gwit-Dunaszewska, uczestnik "The Voice of Poland V" Marcin Molendowski, czy Michał Shao Szałucho, który zachwycił jurorów "Mam talent".

Zespół "Pasji i Przyszłości" to grupa pięciu uczniów IX LO w Gdyni, którzy realizując ten projekt, chcą pokazać, że nasza pasja może zostać również naszym zawodem. Rozmawiając z absolwentami, poruszają tematy związane z przyszłością, życiem i pasją. Inicjatywa ma dodać otuchy i nadziei oraz zainspirować młode osoby wchodzące w dorosłe życie i tych wszystkich, którzy nie wiedzą, co chcą w przyszłości robić.

- Jestem osobą z niepełnosprawnością, mam uszkodzony mózg przez metale ciężkie - mówi nam Jakub Konkol, uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - W moją opiekę była zaangażowana grupa ludzi, którzy pomogli i pomagają mi się rozwijać. Dzięki ich pracy zyskałem nowe życie. Dlatego chcę pomagać społeczeństwu, które mi pomogło. "Pasja i Przyszłość” jest moją “rehabilitacją”, która pomaga mi się uspołecznić. Bardzo nas cieszy, że na 30-lecie naszego liceum, możemy je reprezentować w tej olimpiadzie.

Jak podkreślają, ich rówieśnicy często nie wiedzą, czym chcą się w życiu zająć, jednak mimo to muszą decydować o tym w dość młodym wieku. To właśnie dla nich kierują swój projekt, chcą pokazać osoby, dla których rozwój własnych zainteresowań stał się najlepszą inwestycją we własne życie.

- Bardzo chciałbym pomóc osobom, które wchodzą w dorosłość - mówi Mateusz Konkol, brat Jakuba, również uczeń IX LO. - Jestem osobą z niepełnosprawnością i lubię pomagać, ponieważ sam dostałem wiele pomocy. Można być małą cegiełką w czymś wielkim i nie robić wielkich rzeczy sam, a ze wspaniałymi ludźmi.

Wtóruje mu reszta zespołu.

- Pomyślałam, że ciekawym pomysłem będzie pokazać doświadczenia innych osób. Wierzę, że realizowany przez nas projekt pozwoli młodym ludziom zastanowić się nad kierunkiem poszukiwania przyszłego zawodu. Chcemy tymi rozmowami przekazać cenne wskazówki, jak możemy ułożyć swoje kariery po szkole średniej - mówi Zuzanna Krużycka.

- Jesteśmy wystawiani na nieustanną opinię społeczeństwa. Często odczuwamy ogromną presję, przez którą zatracamy swoje talenty i pasje, przez co zamykamy się w świecie podręcznikowej nauki. Nasz projekt ma przede wszystkim dodać otuchy młodzieży stojącej przed wyborem studiów, pracy, szkoły. Pragniemy zainspirować jak największą ilość osób do pracy nad sobą i nad swoją przyszłością, aby nie tracili wiary w siebie i realizowali swoje pasje, które ich ukształtują - podkreśla Ania Michalska.

- Naszym priorytetem jest to, abyśmy pomogli jak największej liczbie młodych osób, przy wyborze ich drogi. Tworząc każdy wywiad, indywidualnie podchodziłem do danego gościa, starając się̨ precyzyjnie ułożyć pulę pytań́, tak aby poruszać najważniejsze kwestie dotyczące realizacji marzeń́, pasji, a także radzenia sobie z przeciwnościami, np. z hejtem, dużą odległością od domu, czy samotnością̨ - zaznacza Hubert Czajka.

Już teraz wiemy, kto będzie następnym rozmówcą z cyklu. To Olaf ICE BOBO Zażembłowski, członek Grupy Filmowej FOMO. Teledyski jego autorstwa zdobią utwory najpopularniejszych raperów młodej fali m.in Fukaja i Szczyla.

- Projekt "Pasja i Przyszłość" realizowany jest w ramach przedmiotu ekonomia w praktyce - kończy Dorota Twarowska, nauczycielka z IX LO w Gdyni. - Piątka młodych osób z klasy IId2 z pasją, odwagą, determinacją i zaangażowaniem tworzy projekt sprawdzając czy pasja, hobby, zainteresowania mają wpływ na przyszłość, wybór ścieżki kariery. To wyjątkowy projekt bowiem już we wrześniu będziemy obchodzić 30-lecie gdyńskiej "Dziewiątki", która była, jest i będzie szczególnie ważnym miejscem na mapie edukacyjnej Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki