reklama

30 maja przyjdź na dzień otwarty i dowiedz się, jak zostać rodziną zastępczą. Zapraszają placówki z Gdańska i Sopotu

Monika JankowskaZaktualizowano 
unsplash, zdjęcie ilustracyjne
Każde dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie, potrzebuje stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa, troskliwej opieki ze strony dorosłych, akceptacji i miłości. Nie wszystkie dzieci jednak mają zapewniony prawdziwy ciepły dom i właściwą opiekę ze strony swoich rodziców.

30 maja - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Dla takich dzieci szansą na szczęśliwe dzieciństwo jest rodzina zastępcza, która zapewnia dorastanie w bezpiecznych warunkach, wsparcie, nadrobienie deficytów i start w dorosłe życie.

By przybliżyć mieszkańcom ideę rodzicielstwa zastępczego i rodzinnych domów dziecka Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ul. Leczkowa 1 A lub ośrodki adopcyjne przy al. Hallera 14 i ul. Myśliwskie Wzgórze 18A/2 w Gdańsku właśnie 30 maja w godz. 8-18 zapraszają na dzień otwarty.

Tego samego dnia w godz. 8-15 dzień otwarty odbędzie się w Dziale Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie (al. Niepodległości 759 A).

- Szczególnie zachęcamy do udziału osoby, dla których opieka nad potrzebującym dzieckiem jest osobistym spełnieniem i satysfakcją, a przy tym pomysłem na zawodową realizację. Między innymi specjaliści MOPR, psycholodzy rodzinni opowiedzą o możliwościach i warunkach założenia zawodowej rodziny zastępczej, szkoleniach dla kandydatów oraz o udzielanym wsparciu – opowiada o gdańskiej odsłonie wydarzenia Sylwia Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Zapraszamy do współpracy przede wszystkim kandydatów na zawodowych rodziców zastępczych, chcących opiekować się m.in. dziećmi niepełnosprawnymi lub rodzeństwami, osoby chętne do założenia rodzinnego domu dziecka. Oferujemy pełne wsparcie finansowe (m.in. wynagrodzenie za pracę, pokrycie kosztów utrzymania małych podopiecznych, dofinansowanie do wypoczynku), rzeczowe, asystenckie, psychologiczne czy prawne. Zachęcamy również do zakładania rodzin zastępczych niezawodowych – dzieci czekają na taką pomoc – dodaje Ressel.

Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, co roku, już od 15 lat organizuje kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”

Celem kampanii jest pozyskanie kandydatów na rodziny zastępcze, uwrażliwienie na problematykę rodzicielstwa zastępczego i przełamywanie stereotypów dotyczących tej formy opieki.
- Jeśli dziecko w rodzinie zastępczej zostanie obdarzone miłością, dostanie wystarczająco dużo uwagi i zainteresowania, doświadczy wzorca życia w pełnej rodzinie – może skorygować swoje wcześniejsze negatywne doświadczenia i lepiej radzić sobie w dorosłym życiu - podkreśla Jolanta Klonowska, starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej w sopockim MOPS-ie.
30 maja pracownicy działu – specjaliści współpracujący z rodzinami zastępczymi odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości. Podczas spotkania dowiesz się, jak zostać rodzicem zastępczym, otrzymasz informator dla kandydatów na rodziny zastępcze oraz tomik wierszy „Zastępczość” napisany przez rodzinę zastępczą.

Aby zostać rodzicem zastępczym należy spełnić kilka wymogów, m. in. posiadać stałe miejsce zamieszkania w Polsce, odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe źródło utrzymania, odbyć szkolenie, przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym opiekę nad dzieckiem.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie