MKTG SR - pasek na kartach artykułów

3. rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wydarzenia i transmisje online [PROGRAM OBCHODÓW]

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Materiały archiwalne
14 stycznia 2022 roku miną trzy lata od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Gdańsk jak co roku uczci pamięć swojego włodarza wieloma wydarzeniami. Poniżej przedstawiamy program obchodów.

– Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!

Tak brzmiały ostatnie słowa prezydenta Pawła Adamowicza, które wypowiedział 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

3. rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Program obchodów

W tym roku po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Została ona ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) oraz miastem Gdańsk.

Pogrzeb Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku 19....

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęca wszystkich, aby na wspomnienie tragicznego dnia zamachu zatrzymać się i pomyśleć o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty

- Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa - podkreśla prezydent Dulkiewicz. - Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty.

Aleksandra Dulkiewicz podkreśla również, że dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku czynić nas będą lepszymi ludźmi.

Wspominanie śp. Pawła Adamowicza rozpocznie się we czwartek, 13 stycznia 2022 roku o godz. 19:30 w okolicach Katowni, gdzie w 2019 roku doszło do ataku na prezydenta. W pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tam tablicę pamiątkową. Hołd złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, wdowa Magdalena Adamowicz oraz brat Piotr Adamowicz.

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Podczas wydarzenia zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Następnie około godziny 20:15 zostaną złożone kwiaty przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Program wydarzeń

  • 14 stycznia (piątek), godz. 10.00, Biblioteka Główna UG, sala kinowa - Uroczystość Święta Szkoły

W programie prezentacja przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego „Paweł Adamowicz jako gdańszczanin”, przemowy zaproszonych gości, w tym: europoseł Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka Mieczysława Struka oraz rozmowa prof. Marii Mendel z uczniami klasy o profilu humanistycznym Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku „Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku”.

Z uwagi na obostrzenia covidowe, wydarzenie adresowane jest do społeczności szkolnej.

  • 14 stycznia (piątek), godz. 12.00, www.gdansk.pl - Ogłoszenie w formule online laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza

Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują. Jest to inicjatywa ICORN i grupy członków Europejskiej Partii Ludowej.

Uroczyste wręczenie Nagrody im. Pawła Adamowicza zaplanowane jest na 27 stycznia, podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

  • 14 stycznia (piątek), godz. 14.00, Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta - Uroczystość otwarcia wystawy „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi”

Inicjatywa Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów, dokumentuje czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię, często jej nieznane wątki, przybliży ponad 60 zdjęć wykonywanych od momentu informacji o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych.

Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są: Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski. Kuratorkami wystawy są Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska i fotoreporterka Karolina Misztal.

Zwiedzający będą mogli oglądać wystawę od 15 stycznia do 28 lutego w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta. W sobotę, 22 stycznia br. o godz. 11.00 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi Karolina Misztal. Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

  • 14 stycznia (piątek), godz. 18.00, Bazylika Mariacka, www.gdansk.pl - Msza święta w intencji Pawła Adamowicza

Msza święta w intencji Pawła Adamowicza, po której zakończeniu przy grobie zamordowanego prezydenta odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

W świątyni obowiązują obostrzenia sanitarne. Transmisja wydarzenia będzie dostępna na stronie www.gdansk.pl

  • Zdjęcia pamięci na ECS - 11–16 stycznia (wtorek – niedziela), godz. 17.00–23.00, Iluminacja fasady ECS

Na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

Wywieś flagę na znak solidarności

Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, Gdańsk zachęca do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.

Koncerty carillonowe:

  • 14 stycznia (piątek), godz. 11.00–11.40, wieża kościoła św. Katarzyny (posłuchać będzie można również na FB: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska) - koncert carillonowy Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska.
  • 15 stycznia (sobota), godz. 11.00–11.40, wieża Ratusza Głównego Miasta (posłuchać będzie można również na FB: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska) - koncert carillonowy Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska.

Europejskie Centrum Solidarności:

  • 12 stycznia (środa), godz 19.00–21.00, ECS (ogród zimowy) - Jak za pomocą słów budować dobre relacje partnerskie? Warsztaty dla par odbędą się w ogrodzie zimowym. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Wstęp jest darmowy.
  • 13 stycznia (czwartek), godz. 19.00–21.00, ECS (ogród zimowy) - Jak rozmawiać, żeby otwierać, a nie zamykać? Warsztaty dla rodziców nastolatków odbędą się w ogrodzie zimowym. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Wstęp jest darmowy.
  • 14 stycznia (piątek), godz. 19.00–21.00, ECS (ogród zimowy) - Jak używać słów, żeby budować dobre relacje? Warsztaty dla młodzieży i dorosłych odbędą się w ogrodzie zimowym. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Wstęp jest darmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki