Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

24 tysiące zł zwrotu w PIT dla rodziców. Takie są zasady rozliczania podatku dla 2023 roku. Ulga na dziecko i ulga prorodzinna

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Od 15 lutego 2023 można składać już roczne zeznania podatkowe. W tym roku będą obowiązywać nowe przepisy. Pojawią się szanse na zyskanie większych pieniędzy. Uprzywilejowaną grupą mają być szczególnie rodziny, mogące skorzystać z szeregu ulg i odliczeń. Co trzeba zatem zrobić?Czytaj dalej >>>>>>
Od 15 lutego 2023 można składać już roczne zeznania podatkowe. W tym roku będą obowiązywać nowe przepisy. Pojawią się szanse na zyskanie większych pieniędzy. Uprzywilejowaną grupą mają być szczególnie rodziny, mogące skorzystać z szeregu ulg i odliczeń. Co trzeba zatem zrobić?Czytaj dalej >>>>>>460273 z Pixabay
Wystartował okres rozliczania PIT. Jakie formularze podatkowe mają wypełnić rodzice? W tym roku pojawiły się nowe ulgi, dzięki którym można dostać nawet 24 tysiące złotych zwrotu. Potrzebny będzie e-PIT z portalu podatki.gov.pl, a potem trochę pracy z jego wypełnianiem. Jak "zarobić" pieniądze na swoim PIT? Sprawdź te zasady.

Polski Ład, ulgi i podatki. Kto i co może odliczyć w PIT?

W 2023 roku rozliczanie podatków skomplikowało się, bo m.in. Polski Ład wprowadził szereg modyfikacji w rozliczeniach podatkowych. Doszły m.in. nowe ulgi dla podatników, ale pojawiły się też kolejne regulacje, które w krótkim czasie musieli przyswoić m.in. księgowi.

Plusem jest m.in. podwyższenie progu opodatkowania przy rozliczeniach na zasadach ogólnych, wzrost kwoty wolnej od podatku oraz ulgi dla podatników:

  • rodzin wielodzietnych,
  • seniorów,
  • osób powracających z zagranicy,
  • ulga termomodernizacyjna 2023,
  • ulga na krew
  • dla młodych - zwolnienie podatkowe dla osób do 26 roku życia.

Jak skorzystać z ulg w PIT - krok po kroku

Gdy od pracodawcy dostaniesz PIT-11, zatrzymaj go dla siebie i przeanalizuj dokładnie zawartość formularza, zanim wyślesz do Urzędu Skarbowego. Dokument, który dostałeś, jest "goły" - bez ulg czy odliczeń, które ci przysługują.

Te będziesz musiał wpisać do PIT sam. Po co? Żeby zaoszczędzić - nawet do 24 tysięcy złotych.

Można skorzystać z aplikacji online e-pit lub iść do księgowej, czy skorzystać z usług wyspecjalizowanego biura rachunkowego. Przy dwóch ostatnich opcjach nie obejdzie się bez kosztów, bo specjaliści nie rozliczą nam PIT za darmo, ale może okazać się, że dzięki ich wiedzy i tak odzyskamy więcej nadpłaconego podatku niż w 2022 roku.

Wypełniam PIT online. Co warto sprawdzić w rozliczeniu?

Zanim wyślemy swój PIT za 2022 rok, trzeba dokładnie przejrzeć dokument, by ustrzec się przed pomyłkami i koniecznością uzupełnienia formularza lub składania wyjaśnień w skarbówce. Zwróć uwagę na to, czy:

  • wykorzystałaś wszystkie przysługujące ulgi
  • uwzględniłaś kwotę wolną od podatku
  • poprawnie wpisałaś przychody i koszty uzyskania przychodów
  • przekazałaś 1,5% na wybraną OPP
  • otrzymasz najwyższy zwrotu podatku
  • zapłacisz najniższy podatek.

Gdy ostatecznie wyślesz swój PIT, urząd skarbowy przyśle ci zwrot nadpłaconego podatku. Warto zrobić to na początku okresu rozliczeniowego (ten wystartował w środę 15 lutego 2023), gdy zeznań będzie stosunkowo mało.

Pamiętaj, że skarbówka ma aż do 45 dni na zwrot podatku.

Trwa głosowanie...

Korzystasz z ulg odliczeń podatkowych?

dziennikbaltycki.pl

Jesteście rodzicami? PIT i ulgi dla ciebie. Dostaniesz 24 tysiące za PIT?

Kogo może ominąć ulga na dzieci? Ta sytuacja dotyczy rodziców lub opiekunów, którzy mają niskie dochody. Po prostu nie będą mieli wystarczająco wysokiej kwoty, by móc od niej jeszcze odliczyć podatek. Sytuacja nie jest beznadziejna, bo trzeba wykonać jeden krok.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ: Taką emeryturę otrzymasz w 2023 roku. Ile dostaną na rękę seniorzy po waloryzacji? Sprawdź wyliczenia dla swojej emerytury

- Wstępnie przygotowane rozliczenie roczne, tzw. Twój e-PIT, nie uwzględnia możliwości zwrotu do kwoty zapłaconych składek automatycznie, co w efekcie może prowadzić do pominięcia niewykorzystanej kwoty ulgi. Twój e-PIT przy pierwotnej kalkulacji uwzględnia tylko tę część ulgi, która obniża podatek „do zera” - komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy, ekspertka z e-pity.pl.

Tu niezbędny będzie wniosek o zwrot nieodliczonej nadwyżki ponad sumę już odliczoną. To samo dotyczy odzyskania pełnej wartości ulgi na dziecko - gdyby podatek rodziców wynosił 0 złotych.

Można zyskać nawet 24 tysiące złotych zwrotu. Takie są zasady PIT dla rodziców - kliknij galerię i sprawdź zasady:

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) to preferencja podatkowa, z której podatnik może skorzystać, rozliczając roczny PIT. Ulga na dziecko przysługuje na każde dziecko małoletnie pełnoletnie pozostające na utrzymaniu podatnika.

Od 15 lutego 2023 można składać już roczne zeznania podatkowe. W tym roku będą obowiązywać nowe przepisy. Pojawią się szanse na zyskanie większych pieniędzy. Uprzywilejowaną grupą mają być szczególnie rodziny, mogące skorzystać z szeregu ulg i odliczeń. Co trzeba zatem zrobić?Czytaj dalej >>>>>>

24 tysiące zł zwrotu w PIT dla rodziców. Takie są zasady roz...

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki