Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23. Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach (2022). Były tłumy na Jarmarku Kaszubskim. Pokazywali dorobek swoich pokoleń | ZDJĘCIA

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
23. Światowy Zjazd Kaszubów - Brusy (2022)
23. Światowy Zjazd Kaszubów - Brusy (2022) Małgorzata Wojciechowska
Światowy Zjazd Kaszubów to corocze wielkie święto kultury Kaszub i całego Pomorza. Spotkanie w 2022 roku miało szczególny wymiar - Kaszubi jako grupa etniczna, która długo walczyła o swoją tożsamość, wyjątkowo mocno solidaryzują się z Ukrainą. Atrakcje zjazdu częściowo poświęcone są więc kulturze naszych wschodnich sąsiadów.

Tegoroczny Światowy Zjazd Kaszubów odbył się w Brusach. Ta miejscowość była gospodarzem już drugi raz (po raz pierwszy w 2007 roku), a idea jedności Kaszubów jest tam wyjątkowo silna. Jak wspominał na otwarciu festynu prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, to właśnie w Brusach i okolicach najmocniej dbano o to, żeby po reformie administracyjnej w 1999 roku cała społeczność kaszubska znalazła się w obrębie jednego województwa.

Ze sceny padło też wiele słów o tym, że Kaszubi mają za sobą długą historię walki o własną tożsamość i wspólnotę - nie było im łatwo przed II wojną światową, kiedy to część Kaszubów mogła cieszyć się życiem w wolnej Polsce, a część mieszkała w granicach Niemiec lub w Wolnym Mieście Gdańsku.

Także Polska Ludowa nie ułatwiała im kultywowania tradycji. A dla Kaszubów ważna jest zarówno ich etniczna kultura, jak i przynależność do narodu polskiego. Właśnie z tego względu na tegorocznym zjeździe znalazło się miejsce na wsparcie Ukrainy. Kaszubi wiedzą, jak to jest walczyć o swój kraj i prawo do własnej kultury oraz języka.

Na tegoroczny zjazd przybył tłum Kaszubów i miłośników kultury pomorskiej - wielu z nich przyjechało specjalnym pociągiem Transcassubia, który zebrał uczestników z całego Pomorza i zawiózł do celu biesiady. Pierwsza część spotkania to uroczysty przemarsz do kościoła, msza święta w intencji Kaszubów i Ukraińców oraz parada ulicami miasta.

Większość atrakcji miała miejsce na terenie przed bruską szkołą - w jej otoczeniu rozstawiły się także kramy kaszubskiego jarmarku. Na szkolnym boisku zaroiło się od osób w ludowych strojach oraz ubraniach z żółto-czarnymi akcentami. Widać było, że większość przybyłych gości to osoby żywo związane z kulturą kaszubską. Dookoła było widać wiele żółtych flag i transparentów z nazwami miejscowości. W Brusach mogliśmy bardzo wyraźnie zobaczyć, że kultura kaszubska nie tylko jest wciąż żywa, ale wręcz rośnie w siłę.

Kaszubska kultura to nie tylko stroje

Sporo osób wzięło ze sobą diabelskie skrzypce, czyli typowo kaszubski, bardzo widowiskowy instrument muzyczny. Podczas zjazdu odbyło się bicie rekordu w grze na tym niezwykłym sprzęcie - jednocześnie pod sceną stanęło 39 osób przygrywających na diabelskich skrzypcach!

Regionalny instrument to niejedyny ewenement kulturalny, którym mogą pochwalić się Kaszubi. Okazuje się bowiem, że potomkowie dawnych Pomorzan mają także swoją własną grę karcianą (baśkę) oraz sportową (buczkę) - podczas imprezy każdy mógł przekonać się na własne oczy, że mają one wielu zwolenników. Podobno najbardziej zagorzali gracze w baśkę rozpoczęli turniej już w pociągu! Potem kontynuowali go w sali gimnastycznej bruskiej szkoły:

Podczas imprezy nie zabrakło także elementów typowo kojarzonych z kaszubską kulturą: mogliśmy wysłuchać muzyki lokalnych kapel, obejrzeć taniec w wykonaniu zespołu pieśni i tańca Krebane czy obejrzeć wystawy poświęcone rzeźbie, literaturze i językowi kaszubskiemu. Inne kultury także miały swoje pięć minut: szczególnie wyróżniał się ukraiński-polski zespół Taraka oraz zespół folklorystyczny rodem z Meksyku.

Najwięcej osób przyciągnęła gwiazda wieczoru

W roli muzycznej gwiazdy wystąpiła Cleo. To właśnie na jej występ przybyło najwięcej osób - już niekoniecznie w ludowych strojach. Piosenkarka porwała publiczność do świetnej zabawy, przypominając wszystkie swoje największe przeboje.

Jej folkowy styl dobrze wpasował się w tematykę imprezy - wszak Kaszubi to także Słowianie! Artystka tak bardzo polubiła się z bruską publicznością, że obiecała wszystkich wziąć jutro z samego rana na grzyby - ciekawe, czy dotrzyma słowa...

ZOBACZ TEŻ:
W sobotę Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach! 30.07.2022 przyjedzie pociąg Transcassubia. Co jeszcze będzie się działo?

Na Jarmarku Kaszubskim znalazło się coś dla każdego

Dopełnieniem Światowego Zjazdu Kaszubów był Jarmark Kaszubski. Można było na nim nabyć zarówno lokalne, ludowe rękodzieło, jak i ciekawe, nowoczesne gadżety. Nie zabrakło też stoisk kulinarnych - przysmaki przygotowały przede wszystkim koła gospodyń wiejskich, więc warto się było skusić!

Na jarmarku byli też inni "kusiciele" - panowie, którzy wszystkich chętnych częstowali tabaką. Wiadomo - najlepsza tabaka jest właśnie na Kaszubach!

Po występie gwiazdy wieczoru osoby, które czekały na powrotny pociąg, musiały już zbierać się w drogę. A szkoda, bo zabawa była przewidziana jeszcze na długie godziny! Wieczór to przede wszystkim występy zespołów folklorystycznych, dalsza biesiada przy kaszubskich piosenkach i dyskoteka pod gwiazdami.

Zjazd Kaszubów 2023 - gdzie będzie?

Ze sceny jeszcze podczas oficjalnego rozpoczęcia imprezy padła bardzo ważna informacja. Już wiadomo, dokąd będziemy mogli udać się na Światowy Zjazd Kaszubów w przyszłym roku!

Okazuje się, że kolejny, XXIV Światowy Zjazd Kaszubów będzie zorganizowany w Kartuzach. Prawdziwi Kaszubi już mogą się szykować na spotkanie za rok.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki