Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23 prawa jazdy zatrzymane w styczniowy długi weekend na gdańskich drogach

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Komenda Miejska Policji w Gdańsku
W ciągu czterech dni policjanci ruchu drogowego podjęli interwencję wobec 25 kierowców, którzy w sposób rażący przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. 23 osobom, które przekroczyły dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali prawo jazdy. Wśród nich był 31-letni kierowca audi, który jadąc tunelem pod Martwą Wisłą miał na liczniku 154 km/h i 23-letni kierowca volkswagena, który jechał przez tunel z prędkością 150 km/h.

Do zatrzymań praw jazdy doszło między innymi na ulicach Słowackiego, Podwalu Przedmiejskim, Elbląskiej, Płażyńskiego czy Tunelu im. Ks. Abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Wśród zatrzymanych do kontroli był 31-letni kierowca audi, który w tunelu pod Martwą Wisłą przekroczył prędkość o 84 km/h. Pomimo ograniczenia do 70 km/h mieszkaniec Gdańska jechał tam z prędkością 154 km/h. Godzinę później w tym samym miejscu policjanci zatrzymali do kontroli 23-letniego kierowcę volkswagena z Pruszcza Gdańskiego, który jechał przez tunel z prędkością 150 km/ h.

Wobec nieodpowiedzialnych kierowców, którzy złamali prawo, policjanci wyciągnęli odpowiednie konsekwencje prawne. Funkcjonariusze ukarali te osoby mandatami i nałożyli punkty karne. Wszyscy ci kierowcy stracą też swoje uprawnienia do kierowania na najbliższe trzy miesiące

- informuje aspirant Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Policja przypomina, że w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) policjant zatrzymuje kierowcy prawo jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejny przypadek bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów oraz warunków panujących na drodze. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związana z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości, gdyż niedostosowanie się do tych ograniczeń generuje najwięcej groźnych w skutkach wypadków drogowych

- mówi Mariusz Chrzanowski z gdańskiej policji.

Policjant zwraca uwagę, że jazda powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym niesie ze sobą zagrożenia takie jak:
- gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
- gorsza równowaga pojazdu na krzywiznach drogowych i mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
- dłuższa droga hamowania,
- dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy oraz pasażerów,
- większa długość drogi odrzutu pojazdów uczestniczących w wypadku, co oznacza możliwość odrzucenia pojazdu na chodnik lub na przeciwny pas ruchu i uwikłanie w wypadek dodatkowych uczestników ruchu.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki