Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"21. Dekalog Solidarności". W środę wernisaż gdańskiej wystawy ZDJĘCIA

Grażyna Antoniewicz
Wystawa "21. Dekalog Solidarności" to znakomita  lekcja historii nie tylko dla młodzieży, ale też dla dorosłych.  Dla jednych nostalgiczne wspomnienia, dla innych mało znana opowieść.
Wystawa "21. Dekalog Solidarności" to znakomita lekcja historii nie tylko dla młodzieży, ale też dla dorosłych. Dla jednych nostalgiczne wspomnienia, dla innych mało znana opowieść. Mat.prasowe
W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku otwarta zostanie wystawa "21. Dekalog Solidarności". Można będzie zobaczyć słynne tablice, na których Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski spisali 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

Spisane na drewnianych sklejkach postulaty, zgłoszone przez strajkujących w sierpniu 1980 roku robotników, znane są jako Tablice Solidarności.

- Podwieszone pod sufitem, są widoczne z dwóch stron - opowiada Patryk Klein, kurator wystawy. - Dzięki temu na rewersie drugiej z tablic widnieje rozpoczęty, a niedokończony tekst, świadczący o ich autentyczności. Kopie nieco się bowiem różniły od oryginałów. Na tych prawdziwych na odwrocie znajduje się fragment ósmego postulatu - zarówno cyfra, jak i treść wykonane zostały czerwoną farbą.

Po podpisaniu Porozumień Sierpniowych trafiły do Solidarności we Wrzeszczu. W 1981 roku Zarząd Solidarności przekazał je Centralnemu Muzeum Morskiemu do konserwacji. Były w kiepskim stanie, więc Lidia Górska, kurator wystawy "Sierpień '80", zwróciła się do Mirosława Bruckiego, wówczas młodego konserwatora zabytków, z pomysłem zrobienia kopii.
- Zgodziłem się, mimo że tablice pisały dwie osoby i widać było pośpiech oraz emocje. Praca zajęła mi dwa dni - opowiada konserwator. Jak się okazało, wykonanie ich wcale nie było takie trudne. - Kopie nieco się różniły od oryginalnych tablic, które na brzegach miały poszarpane krawędzie, ślady po drutach i gwoździach - dodaje Mirosław Brucki.

W chwili ogłoszenia stanu wojennego kopie najprawdopodobniej zostały zniszczone przez funkcjonariuszy SB.
Oryginalne tablice wywieziono z muzeum i ukryto na strychu domu Wiesława Urbańskiego, konserwatora zabytków w CMM. Tam przetrwały stan wojenny i okres przemian ustrojowych, a w 1989 roku ponownie znalazły się w muzeum - opowiada Patryk Klein. - W wywiezieniu ich pomógł Dariusz Chełkowski.

Ta wystawa to ciekawa opowieść o twórcach tablic i ludziach, dzięki którym przetrwały do naszych czasów, a także prezentacja postulatów Sierpnia '80, połączona z interaktywną wyprawą w świat PRL. Goście muzeum poznają 21 robotniczych żądań oraz tło społeczne, w jakim były formułowane.
Elementem wystawy są fragmenty filmu "Ludzie w cieniu Tablic", przygotowanego przez CMM, we współpracy z Video Studio Gdańsk.
Na ekspozycję, oprócz tablic, składają się 22 stanowiska komputerowe.
Ośrodek Kultury Morskiej, Gdańsk, ul. Tokarska. Otwarcie wystawy dzisiaj tj. w środę o godz. 17.

Zwiedzanie ma charakter interaktywnej gry. Jak wygląda multimedialne poznawanie historii - CZYTAJ więcej w środowym (11.12.2013) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" lub w wersji elektronicznej.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki