20 sprawdzonych przepisów na nalewki

redakcja Gazety Lubuskiej
Udostępnij:
Malinówka, wiśniówka, pigwówka, aroniówka, imbirówka... Nasi Czytelnicy zdradzili nam pomysły na zdrowe nalewki. Ich przygotowanie wymaga co prawda cierpliwości, ale wyjątkowy smak na pewno to wynagrodzi.

1. Nalewka z aronii
Składniki: 1,5 litra wody, 1 kg aronii, 200 sztuk liści z wiśni, 700 g cukru (w oryginale powinno być 1 kg), 1 litr spirytusu, 250 ml wódki, sok z cytryny (w oryginale jest 10 g kwasku cytrynowego).
Przygotowanie: Dzień wcześniej przymrozić owoce. Aronię i liście umyć. Następnie zalać je zimną wodą, dodać cukier i gotować 20-30 minut. Odstawić na 24 godziny, przecedzić przez gazę i dodać sok z cytryny. Na koniec wlać spirytus, wódkę i rozlać do butelek. Odstawić, aby leżakowało.
Przepis Marzeny Dudy, autorki bloga www.zaciszekuchenne.blogspot.com

2. Nalewka babuni z rokitnika
Składniki: 1,5 kg owoców rokitnika, 0,5 litra spirytusu. Syrop: 1 szklanka wody, 1 szklanka cukru trzcinowego.
Przygotowanie: Dojrzałe owoce myjemy, wsypujemy do słoja, zalewamy spirytusem i zakręcamy słój. Odstawiamy w ciemne miejsce na 4 miesiące. Po odstaniu zlewam powstały płyn. Gotujemy syrop, a następnie studzimy. Łączymy go ze zlanym płynem. Odstawiam na 2 miesiące. Po tym czasie nalewka nadaje się do degustacji.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa, www.kgwjanczewo.blogspot.com

3. Paprykówka, czyli nalewka z chili ze skórką cytrynową
Składniki: pół litra czystej wódki, 2 papryczki chili, około 1/3 - 1/2 cytryny.
Przygotowanie: Papryczki przekroić i usunąć ze środka pestki. Pokroić w kawałki. Cytrynę sparzyć i obkroić skórkę. Jeśli lubimy mocno cytrynowe aromaty, wtedy obkrawamy około połowy. Jeśli mniej - około 1/3. Skrawać tylko żółtą jej część, biała jest gorzka. Przekładamy do słoika, zalewamy wódką. Odstawiamy zakręcony słoik w chłodne miejsce na około 2-3 tygodnie. Po tym czasie przecedzamy, przelewamy do butelki i odstawiamy do dalszego leżakowania na przynajmniej 2-3 miesiące.
Przepis Małgorzaty Kijowskiej, autorki bloga www.daylicooking.pl

4. Nalewka z mrożonych malin
Składniki: 400 g mrożonych malin (można użyć jednak świeżych), 3/4 szklanki cukru, 400 ml wódki.
Przygotowanie: Maliny przełożyć do słoika. Zasypać cukrem i przemieszać delikatnie. Odstawić w chłodne miejsce na około dwa dni. W międzyczasie można delikatnie potrząsać słoikiem, żeby owoce były cały czas zanurzone w powstającym soku. Po dwóch dniach całość zalać wódką i ponownie odstawić w chłodne miejsce na przynajmniej miesiąc. Po tym czasie nalewkę przecedzić i ewentualnie dosłodzić. Owoce można wykorzystać do ciast lub deserów.
Sama nalewka powinna postać jeszcze kilka tygodni, wyklarować się i nabrać mocy.
Przepis Małgorzaty Kijowskiej, autorki bloga www.daylicooking.pl

5. Nalewka z czereśni
Składniki: 1 kg czereśni (najlepiej, jakby była dzika), 1 litr spirytusu, 500 g cukru, skórka z cytryny, sok z cytryny.
Przygotowanie: Owoce umyć, przebrać, wydrylować. Czereśnie przełożyć do słoika i zalać spirytusem, tak aby przykrył wszystkie czereśnie (uzupełnić ewentualnie wodą), dodać skórkę cytrynową. Zakręcić słoik, postawić w ciepłym miejscu na miesiąc. Co pewien czas potrząsać słoikiem. Po czasie odstania, zlać nalewkę, dodać sok z cytryny, następnie rozlać do buteleczek. Postawić w chłodnym miejscu. Owoce, które zostały z nalewki zasypać cukrem, zamknąć w słoiku i wstawić w ciepłe miejsce.
Wstrząsać od czasu do czasu. Sok, który się wydzieli z owoców zlać i dodać do wcześniej uzyskanej nalewki ze spirytusem. Nalewkę przefiltrować (przez gazę lub ściereczkę). Rozlać do buteleczek, dobrze zamknąć. Butelki postawić w ciemnym miejscu. Taką nalewkę najlepiej spożywać po 2-3 miesiącach.
Przepis Moniki Gorowy

6. Nalewka z czerwonej porzeczki
Składniki: 1 kg dojrzałych owoców czerwonej porzeczki, 500 ml spirytusu 95 proc., 500 ml wódki 40 proc., 250 g cukru, 1 łyżka miodu wielokwiatowego, 1 cm kory cynamonu, 3-4 goździki.
Przygotowanie: Porzeczki czerwone przebrać, umyć, osączyć na sicie i zalać je w dużym słoju alkoholem, dodając przyprawy. Zakręcić słoik i postawić w ciepłym miejscu na 6 tygodniu. Po tym czasie zlać nalewkę i rozlać do butelek. Odstawić. Owoce zasypać cukrem, dodać miód. Zamknąć w słoiku. Powstały syrop, który wytworzy się po około 1-2 tygodni zlać i wymieszać z nalewką zlaną z butelek. Przefiltrować nalewkę i rozlać ponownie do butelek. Zamknąć szczelnie. Odstawić na pół roku.
Przepis Moniki Gorowy

7. Zdrowa nalewka z pigwy
Składniki: 1 kg dojrzałych owoców pigwy, 1 kg cukru, 500 ml wódki 40 proc., 500 ml spirytusu.
Przygotowanie: Owoce pigwy starannie umyj, osusz, pokrój na kawałki i oczyść z gniazd nasiennych. Wrzuć do dużego słoja i zasyp cukrem, przykryj lnianą ściereczką i odstaw na 2 tygodnie. Po tym czasie zlej wytworzony syrop do osobnego naczynia i zmieszaj go ze spirytusem, szczelnie zamknij i odstaw na 2 miesiące, po tym czasie przefiltruj (np. przez filtr do kawy) i zlej do słoja, szczelnie zamknij. Pozostałe owoce zalej wódką i po ok. 3 tygodniach przefiltruj. Połącz roztwory, rozlej do buteleczek, szczelnie zamknij.
Przepis Moniki Gorowy

8. Nalewka jeżynowa
Składniki: 1 kg jeżyn, 1 kg cukru, 1 litr spirytusu.
Przygotowanie: Zmiksować i przetrzeć jeżyny, dodać cukier. Przykryć i odstawić na 2 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie dolać litr spirytusu, po trzech dniach przecedzić. Odstawić na 7 dni. Następnie rozlewamy do butelek.
Przepis Haliny Wojnicz

9. Nalewka z żurawiny
Składniki: 0,5 kg kandyzowanej żurawiny, odrobina przegotowanej, gorącej wody, 300 ml spirytusu.
Przygotowanie: Żurawinę zalać małą ilością gorącej, przegotowanej wody. Przelać do słoika, zakręcić i odstawić na tydzień. Co jakiś czas potrząsać. Po tym czasie odcedzamy owoce. Sok wlewamy do innego słoika i zakręcamy. A owoce zalewamy 300 ml spirytusu. Zakręcamy i odstawiamy na dwa tygodnie. Następnie łączymy dwa płyny ze sobą.
Przepis Eulalii

10. Imbirówka
Składniki: 10 dag imbiru, 2 cytryny, 10 dag cukru, 3 łyżeczki miodu, 0,75 l wódki
Przygotowanie: Imbir i 2 cytryny pokroić w plasterki i włożyć do słoja. Zasypać to cukrem z dodatkiem miodu. Wlać 0,75 l wódki, zamknąć słój i odstawić na 2 miesiące. Następnie przecedzić nalewką i rozlać do butelek.

11. Nalewka kokosowa
Składniki: 1 puszka mleka kokosowego, 1 puszka zagęszczonego mleka słodkiego, 1/4 l spirytusu, 3/4 szklanki przegotowanej, schłodzonej wody.
Przygotowanie: Zawartość puszek wlać do miski, połączyć z wodą i wymieszać. Potem dolewać spirytusu, ciągle mieszając. Po czym przelać zawartość do butelki i zakręcić. Stosować w aptekarskich ilościach dla zdrowia.
Przepis Eulalii

12. Nalewka brzozowa
Składniki: szklanka żytniej mąki, 1,5 szklanki pszennej razowej, łyżka soli, 1-1,5 szklanki wody, 300 g młodych pączków i liści brzozowych, 200 g cukru, 2 łyżki rodzynek, 5 szklanek 45 proc. wódki, szklanka jasnego piwa.
Przygotowanie: Zagotować osoloną wodę, przestudzić. Na stolnicę przesiać obie mąki, wlać wodę, zagnieść ciasto, wyrobić, rozwałkować, ułożyć na formie, ponakłuwać widelcem. Piec w silnie nagrzanym piekarniku 20 min. Zostawić placek do następnego dnia. 250 g drobno pokruszyć, wrzucić do gąsiorka, dodać rodzynki, listki i pączki. Zalać wódką, zostawić na 10-20 dni, po czym przecedzić przez gęste płótno. W płaskim rondlu zagotować piwo z cukrem, zdjąć z ognia, wlać nalewkę, wymieszać, wlać do gąsiorka. Szczelnie zakryć, zostawić na dwa miesiące.
Przepis Marka Kowalewskiego

13. Pestkówka
Składniki: 1/4 l spirytusu (90 proc.), 1/2 l wody, 35 dag cukru, szklanka pestek z jabłek.
Przygotowanie: Cukier stopić, podgrzewając go z wodą, ostudzić, wlać do zamykanego naczynia, dodać pestki i spirytus, a następnie pozostawić na 40 dni. Po tym czasie przecedzić przez bibułę i wlać do butelki z ciemnego szkła. Im starsza pestkówka, tym lepsza.
Przepis Jagody Nazgowicz

14. Nalewka z mandarynek

Składniki: 5 dag suszonej skórki z mandarynki, 20 dag cukru, 0,5 l spirytusu, 0,3 l wody.
Przygotowanie: Skórkę włożyć do słoja i zalać spirytusem. Słój szczelnie zamknąć i postawić w ciepłe miejsce na 2 dni. Następnie płyn zlać do butelki. Z cukru i wody przygotować syrop. Do gorącego stopniowo wlewać nalewkę, cały czas mieszając. Następnie zlać do butelki i odstawić do sklarowania. Po 2 tygodniach zlać płyn znad osadu, osad przefiltrować i połączyć z nalewką.

15. Nalewka z miodu
Składniki: szklanka miodu, szklanka wody, szklanka soku z cytryny, szklanka spirytusu
Przygotowanie: Wodę przegotować i ostudzić. Dodać do niej miód, sok z cytryny i spirytus. Wszystko wymieszać. Pić zimne.
Przepis Teresy

16. Nalewka wiśniowa
Składniki: 5 kg wiśni, 5 l spirytusu, 5 l wody, 1 kg cukru, szczypta goździków.
Przygotowanie: Wiśnie umyć, wsypać do butli, zalać spirytusem i wodą, dodać cukier i goździki. Nalewkę w butli codziennie potrząsać, po 6 tygodniach wlać do butelek.

17. Nalewka z malin
Składniki: 2 kg malin, 1 l wódki zrobionej ze spirytusem, 1 kg cukru.
Przygotowanie: Maliny włożyć do słoika i zalać wódką z cukrem. Zostawić tak na 4 tygodnie. Czasem potrząsając słojem, aby cukier się wymieszał. Później zlać nalewkę przez sito i gazę do butelki.
Przepis Teresy

18. Nalewka z aronii
Składniki: 1 kg aronii, 45 listków wiśniowych, 2 l wody, 1,5 kg cukru, 30 g kwasku cytrynowego (1,5 łyżki), 1 l spirytusu.
Przygotowanie: Aronię i listki wiśniowe zalać wodę i wolno gotować przez godzinę. Następnie ostudzić i przecedzić. Dodać cukier, kwasek cytrynowy i spirytus oraz wszystko dokładnie wymieszać. Ostudzić i już można pić.
Przepis Teresy

19. Nalewka kminkowa
Składniki: 2 dag suszonego kminku, 1 g wanilii, 1 l wódki, 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dag cukru.
Przygotowanie: Kminek i wanilię wsypać do gąsiorka, zalać wódką odstawić w ciepłe miejsce na 1 tydzień. Przygotowany z wody i cukru syrop, dopóki jest ciepły, zalać spirytusem. Wódkę, którą zalany był kminek należy przesączyć przez bibułę do naczynia z syropem i spirytusem. Tak wymieszany trunek odstawić na 24 godziny.
Przepis Barbary

20. Nalewka z lipy
Składniki: 2 szklanki płynnego miodu lipowego, 2 szklanki kwiatów lipy, 2 szklanki spirytusu 96 proc. i osobno 50 ml, 2 szklanki wody, 1 cytryna.
Przygotowanie: Zagotować wodę, ostudzić i wymieszać z miodem. Wlać spirytus, ponownie wymieszać i wlać do słoja. Szczelnie zamknąć i odstawić na trzy dni. Po tym czasie dodać kwiaty lipy i odstawić nalewkę na 3 tygodnie w chłodne miejsce. Sokiem z połowy cytryny zalać w słoiku 50 ml spirytusu i odstawić na dwa dni. Dwie łyżeczki potrzymanego w ten sposób ekstraktu wlać do wcześniej przefiltrowanej przez gazę nalewki, dodać sok z cytryny i ponownie odstawić do sklarowania na 3 tygodnie. Następnie nalewkę przefiltrować, rozlać do butelek i odstawić w chłodne miejsce na 5-6 miesięcy.
Przepis Sylwii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie