MKTG SR - pasek na kartach artykułów

2. edycja Funduszu Polski Ład na Pomorzu. 1,5 miliarda złotych i kolejnych 245 zadań. Zobacz, ile pieniędzy otrzymały poszczególne powiaty

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Podsumowanie Polskiego Ładu
Podsumowanie Polskiego Ładu Jakub Steinborn
W towarzystwie pomorskich parlamentarzystów, wojewoda pomorski Dariusz Drelich ogłosił w poniedziałek 30 maja wyniki 2. edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Powiaty w całym województwie skorzystają ze środków przekraczających tylko w tej edycji programu w sumie ponad 1,5 miliarda złotych. Zrealizowanych zostanie 245 zadań, głównie strategicznych, dużych inwestycji. Na programie skorzystają m.in. mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska, gdzie ma zostać zrealizowany pierwszy etap budowy ul. Nowej Świętokrzyskiej. Skorzystać mają także mniejsze społeczności, do których sam program jest docelowo kierowany.

Polski Ład na Pomorzu. 245 nowych zadań, ponad 1,5 miliarda złotych dofinansowań

Pierwsza, pilotażowa edycja Polskiego Ładu objęła w województwie pomorskim 200 zadań na kwotę ponad 1,2 miliarda złotych. Teraz tylko w naszym regionie inwestycji dofinansowanych z programu będzie 245, a łączna kwota przeznaczonych na nie środków ma wynosić ponad 1,5 miliarda złotych. Jak wskazywali podczas poniedziałkowego spotkania parlamentarzyści, szczególny nacisk na rozwój jest kładziony w przypadku programu na mniejsze obszary wiejskie.

- Województwo pomorskie jest liderem, jeśli chodzi o wskaźniki demograficzne. Jest wśród tych województw, których liczba ludności w ostatnich latach wzrosła, a co nas najbardziej cieszy — wzrosła także na terenach wiejskich. To świadczy o tym, że pieniądze inwestowane w infrastrukturę, przede wszystkim komunalną, która podnosi komfort życia, są dobrze inwestowane. To zachęca mieszkańców do osiedlania się poza dużymi miastami — mówił w poniedziałek wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Mimo wielu trudności zakres inwestycji jest obecnie bardzo duży. Ogromnym wyzwaniem w ostatnim czasie stały się m.in. przetargi. Na tę chwilę nie mamy jednak sygnałów, że zaplanowane inwestycje będą wyhamowane czy wstrzymywane — dodawał Drelich.

- W ostatnim czasie mamy do czynienia z narracją, jakoby rząd rzekomo nie sprzyjał samorządom. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie — mówił w Gdańsku minister infrastruktury Marcin Horała. - Potrzeba nam w Polsce zarówno dużych inwestycji, jak i tych skierowanych do mniejszych społeczności. Obecnie przechodzimy trudny czas, okres pandemii za nami, za wschodnią granicą toczy się wojna. Te wszystkie zjawiska nie są korzystne dla gospodarki, mimo to kontynuujemy prorozwojowy program, który będzie służył mieszkańcom.

Podczas spotkania w Gdańsku ze strony ministra pojawiły się także deklaracje odnoszące się do kolejnych edycji programu.

- To z pewnością nie jest transza ostatnia — deklarował w Gdańsku Horała.

Polski Ład na Pomorzu. W Gdańsku dofinansowano I etap budowy Nowej Świętokrzyskiej

Z ulgą już niedługo odetchną mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska. 65 milionów złotych — tyle wyniosło dofinansowanie na budowę I etapu ul. Nowej Świętokrzyskiej w zakresie od al. Havla do ul. Kampinoskiej. Kolejnych 15 milionów zostanie przeznaczonych na rewitalizację ulicy Kolejowej w Sopocie.

W Gdyni zostaną dofinansowane 3 inwestycje. Po pierwsze będzie to budowa kompleksu obiektów sportowych na terenie SP 44 przy ul. Sucharskiego, z dofinansowaniem w kwocie ponad 2 milionów zł, po drugie budowa sali gimnastycznej w SP 20 przy ul. Starodworcowej (ponad 7 milionów). Samorząd otrzyma także wsparcie finansowe na przebudowę ul. Admirała Józefa Unruga, na odcinku od Estakady E. Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ul. Bosmańską w Gdyni. Dofinansowanie na tę inwestycję wyniesie 30,5 mln zł.

Trójmiejska metropolia nie jest jednak głównym adresatem rządowych dofinansowań. Na tych najbardziej skorzystać mają mniejsze społeczności, rozmieszczone w całym województwie pomorskim.

- Rząd PiS od lat prowadzi konsekwentną politykę wyrównywania szans wszystkich mieszkańców w Polsce — twierdzi Kazimierz Smoliński, poseł na sejm RP. - Mamy w programie wiele inwestycji, które bez wsparcia rządu nigdy by nie zaistniały, np. budowa szkoły w Lubiszewie k. Tczewa, gdzie ilość mieszkańców zwiększa się, a samorządu nie byłoby stać, aby taką szkołę wybudować. Jest też np. oczyszczalnia ścieków w małym Osieku, gdzie ponad 6,5 mln zł przeznaczamy na jej modernizację. Takich przykładów jest wiele. Dla skarbu państwa są to jednostkowo niewielkie środki, jednak w skali województwa 1,5 miliarda złotych to rekordowe dofinansowania — dodawał Smoliński.

Pomorskie. Są pieniądze na zakup czterech nowych składów kolejowych. Ile pieniędzy dla poszczególnych powiatów?

Inwestycja, na której skorzystać ma całe województwo, to zakup czterech wieloczłonowych pojazdów kolejowych z napędem hybrydowym (elektryczno-spalinowym) do obsługi przewozów pasażerskich. Kwota dofinansowania na ten cel? 65 milionów złotych.

- Co ważne, nie dzielimy Polski. Traktujemy Polskę jako jedną. Rząd wszystkie dobre wnioski traktuje pozytywnie. Środki płyną na skalę dotąd niespotykaną — mówił poseł na sejm RP Kacper Płażyński. - Czekamy na następną, trzecią edycję tego programu — dodawał.

Dofinansowania z Funduszu Polski Ład na Pomorzu. Tyle pieniędzy otrzymały poszczególne samorządy

Ilość zadań i suma inwestycji, które otrzymały dofinansowania na Pomorzu, jest różna. W jednych powiatach suma środków przekracza 150 milionów złotych, w innych wynosi zaledwie 20 milionów. Tak prezentują się wyniki Funduszu Polski Ład dla większych jednostek samorządowych na Pomorzu:

 • Gmina Miasta Sopotu: 1 zadanie, suma dofinansowania: 15,2 mln zł,
 • Powiat nowodworski oraz gminy wchodzące w jego skład: 5 zadań, łączna suma dofinansowań: 20,8 mln zł,
 • Miasto Słupsk: 3 zadania, łączna suma dofinansowań: 32,6 mln zł,
 • Powiat sztumski oraz gminy wchodzące w jego skład: 9 zadań, łączna suma dofinansowań: 34,5 mln zł,
 • Gdynia (miasto na prawach powiatu): 3 zadania, łączna suma dofinansowań: 40 mln zł,
 • Powiat malborski oraz gminy wchodzące w jego skład: 12 zadań, łączna suma dofinansowań: 44,1 mln zł,
 • Powiat kwidzyński oraz gminy wchodzące w jego skład: 11 zadań, łączna suma dofinansowań: 51,4 mln zł,
 • Powiat człuchowski oraz gminy wchodzące w jego skład: 15 zadań, łączna suma dofinansowań: 59 mln zł,
 • Powiat chojnicki oraz gminy wchodzące w jego skład: 10 zadań, łączna suma dofinansowań: 63,6 mln zł,
 • Gdańsk (miasto na prawach powiatu): 1 zadanie, suma dofinansowania: 65 mln zł,
 • Województwo Pomorskie: 1 zadanie, suma dofinansowania: 65 mln zł,
 • Powiat gdański oraz gminy wchodzące w jego skład: 12 zadań, łączna suma dofinansowań: 66,6 mln zł,
 • Powiat lęborski oraz gminy wchodzące w jego skład: 13 zadań, łączna suma dofinansowań: 68,1 mln zł,
 • Powiat pucki oraz gminy wchodzące w jego skład: 12 zadań, łączna suma dofinansowań: 72,2 mln zł,
 • Powiat kościerski oraz gminy wchodzące w jego skład: 19 zadań, łączna suma dofinansowań: 83,3 mln zł,
 • Powiat kartuski oraz gminy wchodzące w jego skład: 11 zadań, łączna suma dofinansowań: 98,7 mln zł,
 • Powiat tczewski oraz gminy wchodzące w jego skład: 11 zadań, łączna suma dofinansowań: 130,9 mln zł,
 • Powiat słupski oraz gminy wchodzące w jego skład: 25 zadań, łączna suma dofinansowań: 132 mln zł,
 • Powiat starogardzki oraz gminy wchodzące w jego skład: 33 zadania, łączna suma dofinansowań: 162,4 mln zł.

PISALIŚMY TEŻ: Powiat malborski. Polski Ład zasili konta samorządów na inwestycje. Rząd ogłosił wyniki drugiego naboru. Sprawdźcie, co będzie u nas robione

- Radość z czytania długiej listy 2. edycji programu to coś, co nie zdarza się codziennie. Te inwestycje wyraźnie poprawią jakość życia ludzi — mówiła europoseł Anna Fotyga. - To ważne, żeby pieniądze zostały wydane z pożytkiem, ku dobrobytowi także mieszkańców Pomorza.

Polski Ład. Kolejne zmiany podatkowe od lipca w Polsce

Kilka godzin przed briefingiem parlamentarzystów w Gdańsku, w Warszawie przemawiał premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając obniżkę podatków już od 1 lipca.

- Podatek zostanie obniżony do 12 proc. To zostawia w kieszeniach naszych obywateli ponad 30 mld złotych - mówił Morawiecki. - Potrzebujemy takiego modelu gospodarczego, gdzie państwo poprzez jakość zarządzania jest w stanie pozostawić więcej środków w portfelach obywateli, wszędzie, w każdej, nawet najmniejszej, gminie.

Program Inwestycji Strategicznych

Celem Programu Inwestycji Strategicznych są: pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju oraz efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki