Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"1989" - rapowany musical o upadku PRL w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Grażyna Antoniewicz
Grażyna Antoniewicz
Gdański Teatr Szekspirowski
"1989" - rapowany musical o upadku PRL i bohaterach Okrągłego Stołu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Przemiany w Polsce upadek komunizmu, walka Solidarności, miłość i śmierć opowiedziane językiem rapu - tak zapraszają na wspólna prapremierę sztuki "1989" Teatr im. Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski.

"1989" to spektakl według pomysłu Mirosława Wlekłego, Marcina Napiórkowskiego oraz Katarzyny Szyngiery, formą nawiązujący do amerykańskiego musicalu "Hamilton", Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził rap na Broadway.

Jazda bez trzymanki

- Po naszej ostatniej wspólnej premierze "Jedzonko" w Teatrze Słowackiego, Marcin przyszedł do nas i powiedział zróbmy teraz musical, taki jak "Hamilton" na Broadwayu, niech będzie o naszym pozytywnym micie polskim, czyli Solidarności i dochodzeniu do 1989 roku - opowiadał Mirosław Wlekły przed konferencją prasową. - Trochę oniemieliśmy, ponieważ żadne z nas nie robiło wcześniej musicali. Poszliśmy z tym pomysłem do dyrektora Głuchowskiego, on przytaknął niemal od razu. I zaczęła się ta nasza dwuletnia jazda bez trzymanki. Prze pierwszy rok rozmawialiśmy z ludźmi z Solidarności i ludźmi władzy ówczesnej władzy PRL-owskiej, potem zaczęło się budowanie scenariusza, dramaturgii. Trzeba też było napisać teksty muzyczne, raperskie, co okazało się nie takie łatwe. Na pierwszy plan wybijają się trzy pary małżeńskie; Kuroniów, Wałęsów i Frasyniuków. Będzie to opowieść o losach tych par, oczywiście, w tle wybijająca się na pierwszy plan historia Solidarności i naszego dążenia do wolności, demokracji.

Do kogo adresowany jest ten musical?

- Do wszystkich - zapewnia Mirosław Wlekły. - Starsi przypomną sobie wydarzenia tamtych lat. Natomiast przez nowoczesny język muzyki zamierzamy trafić do najmłodszych - 18-20-latków.
Prapremiera odbędzie się w Gdańsku. Jest to przecież całkowicie naturalny wybór na opowiedzenie historii niezwykłych wydarzeń czerwca 1989 r.

- Gdański Teatr Szekspirowski jako scena impresaryjna nie tylko pokazuje najciekawsze polskie i zagraniczne produkcje, ale też odważnie kreuje propozycje artystyczne. Współpraca z niezwykłym zespołem Teatru Słowackiego to dla mnie gwarancja jakości, a temat i forma naszej koprodukcji pozwalają wierzyć, że przyciągniemy do niej wszystkie pokolenia widzów” – mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Idee rywalizują z miłością

„1989” ukaże upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami.

Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

Takiego musicalu jeszcze nie było

- We współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przygotowujemy musical, którego jeszcze w Polsce nie było - powiedział Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. - Cieszę się, że prapremiera będzie miała miejsce na Wybrzeżu – blisko tych wszystkich miejsc, w których w latach osiemdziesiątych minionego wieku przebudziła się wspólnota Polaków, pragnienie wolność i niebywała odwaga. Dodatkowo mam ogromną satysfakcję, że właśnie ten niosący ogromną nadzieję i pozytywne przesłanie spektakl, będzie pierwszą premierą na naszej Dużej Scenie po zakończeniu historycznego remontu widowni.

Władysław Frasyniuk, po obejrzeniu przygotowanego do spektaklu trailera powiedział

Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie

Za brzmienie musicalu „1989” odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber” znany m.in. z wieloletniej współpracy z „Łoną”, który z kolei do spektaklu „1989” napisał tekst utworu „A co jeśli wygramy?”.

Gdański Teatr Szekspirowski
19-20, 22-24 listopada

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
2-4, 6, 29-31 grudnia.

"1989" - rapowany musical o upadku PRL w Gdańskim Teatrze Sz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki