Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 chętnych do zajęcia fotela prezesa Energi SA

JKL
13 chętnych do zajęcia fotela prezesa Energi SA
13 chętnych do zajęcia fotela prezesa Energi SA
Mirosław Bieliński od ośmiu lat stoi na czele jednej z najbardziej zyskownych firm w kraju. Czy będzie kierował nią nadal? Do końca miesiąca powinien być znany skład zarządu Energi SA. Na 29 kwietnia zaplanowane jest Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy energetycznej spółki, na którym władze spółki mogą zostać przedstawione. Konkurs może się jednak zakończyć bez rozstrzygnięcia.

Kadencja obecnego zarządu kończy się 31 maja. Odbyły się już rozmowy z kandydatami na prezesa zarządu, wiceprezesa zarządu do spraw finansowych, wiceprezesa do spraw korporacyjnych i wiceprezesa do spraw strategii rozwoju. Do konkursu na najważniejsze stanowisko zgłosiło się 13 kandydatów. Ich nazwiska  trzymane są w tajemnicy. Wiadomo, że o wybór na kolejną, czwartą kadencję ubiega się Mirosław Bieliński, od 2008 roku kierujący giełdową obecnie firmą.

Rywalom postawione zostały wysokie wymagania, ponieważ rada nadzorcza oczekiwała od nich m.in. wiedzy o zakresie działalności spółki oraz o sektorze, w którym działa, znajomości zasad wynagradzania w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, doświadczenia niezbędnego do wykonywania funkcji członka zarządu w spółce, znajomości zasad nadzoru właścicielskiego, funkcjonowania spółek publicznych, a także znajomości procesów restrukturyzacji i prywatyzacji w sektorze energetycznym.

Czy nastąpi zmiana za sterem Energi? Mirosław Bieliński w czasie ostatniej kadencji wprowadził spółkę na giełdę w największej ofercie w 2013 roku. Od marca jest w gronie największych firm giełdowych indeksu WIG20 dzięki sukcesywnie rosnącej wartości akcji i kapitalizacji. W tym roku Energa znalazła się także w elicie firm mogących się pochwalić ponad 1 mld zł zysku netto. W ciągu kilku ostatnich lat zyski grupy wzrosły prawie dwukrotnie.

Z drugiej strony, grupa jest w trakcie przekształceń i reorganizacji, co się spotyka z protestami związków zawodowych działających w spółkach koncernu, które chcą od zarządu wstrzymania procesu restrukturyzacji. Na wyborze władz spółki może zaważyć niedawne zamieszanie i spekulacje wokół rzekomych planów resortu skarbu fuzji z PGE. Ewentualnemu połączeniu ostro sprzeciwiło się pomorskie środowisko biznesowe i polityczne, co, jak nieoficjalnie się mówi, nie podobało się w stolicy, gdzie urzęduje główny akcjonariusz spółki.
 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki