Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 zawodów niezbędnych po pandemii koronawirusa. Kogo będą potrzebować pracodawcy, kiedy epidemia już się skończy?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Stosunkowo szybko powinien podnieść się sektor drobnych usług i fryzjerzy, kosmetyczki czy usługi krawieckie znów wrócą do łask. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Stosunkowo szybko powinien podnieść się sektor drobnych usług i fryzjerzy, kosmetyczki czy usługi krawieckie znów wrócą do łask. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pandemia koronawirusa już przemeblowała rynek pracy. Kryzys mocno dał się we znaki specjalistom świadczącym profesjonalne usługi, a "docenia" teraz kasjerów i pracowników fizycznych. I wszystko wskazuje, że stan sprzed epidemii prędko nie wróci. Wielu pracodawców nie przetrwa, wzrośnie bezrobocie, część pracowników będzie musiała się przekwalifikować. Z drugiej strony niektóre profesje nabiorą nowego wymiaru i szacunku. Kogo będą potrzebować pracodawcy, kiedy epidemia już się skończy? Oto Top12 zawodów, na które powinno utrzymać się zapotrzebowanie także po pandemii.

Ekonomiści już prognozują, że po pandemii rynek pracy nie będzie wyglądał tak jak przed jej wybuchem. Jako pierwsi kryzys dotkliwie odczują pracownicy tzw. segmentu białych kołnierzyków, czyli wyspecjalizowani w świadczeniu profesjonalnych usług i prac biurowych. Im też najtrudniej będzie podnieść się kiedy epidemia już się skończy.

ZOBACZCIE, KTÓRE ZAWODY SĄ PRZYSZŁOŚCIOWE PO PANDEMII KORONAWIRUSA
Przejdźcie do galerii zdjęć

– Mam tu na myśli osoby, które zajmowały się dotąd organizacją imprez masowych, doradztwem, reklamą, marketingiem, komunikacją, przeprowadzaniem audytów. Nie będzie popytu na ich usługi, bo firmy obcinając budżety zrezygnują z ich usług – tłumaczy Andrzej Kubisiak, ekspert ds. rynku pracy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Fryzjerzy, kosmetyczki, krawcy szybko wrócą do łask

Generalnie o wiele trudniej jest wskazać dziś branże, w których koronawirus zrobi najmniejsze spustoszenie. Stosunkowo szybko, zdaniem eksperta, powinien podnieść się sektor drobnych usług. – Do fryzjera, kosmetyczki czy krawca chodzimy niezależnie od sytuacji gospodarczej. Popyt na te usługi został sztucznie przerwany, bo zakłady zostały pozamykane w wyniku walki z epidemią – tłumaczy Kubisiak.

Musisz to znać

Zatrudniać powinny też firmy z branż produkcyjnej, logistycznej, budownictwa i handlu. To branże skupiające obecnie największych pracodawców w kraju. Z kryzysem w 2008 roku bardzo dobrze poradziły sobie branże spożywcza i telekomunikacyjna i niewykluczone, że podobnie będzie tym razem.

Rosnąć w siłę będzie zapewne handel e-commerce i powiązane z nimi firmy kurierskie, które powinny nawet przeżyć znaczący wzrost przez utrwalenie się nowych nawyków kupowania przez internet. Z raportu Trigon DM wynika, że dobrze z kryzysem powinien poradzić sobie także sektor gamingowy, oferujący rozrywkę, apteki internetowe i ubezpieczenia.

Przetrwać powinny także te zawody, w których można pracować zdalnie. Można o nich przeczytać w raporcie firmy ds. doradztwa personalnego Hays. Tutaj wysoko plasują się między innymi IT developer i księgowy.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 12 zawodów niezbędnych po pandemii koronawirusa. Kogo będą potrzebować pracodawcy, kiedy epidemia już się skończy? - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki