12 mln zł dla pomorskich organizacji pozarządowych. Dofinansowano 13 projektów

Anna Mizera-Nowicka
Organizacje pozarządowe otrzymały granty Piotr Hukało
Ponad 12 milionów złotych unijnego dofinansowania trafi do pomorskich organizacji pozarządowych. Wszystko po to, by pomogły łącznie 820 Pomorzanom zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dziś marszałek województwa podpisał umowy z przedstawicielami zwycięskich organizacji.

- Zajmujecie się osobami zagrożonymi wykluczeniem. Praca z osobami, które nie widzą dla siebie miejsca w życiu społecznym, które czują permanentne poczucie zagrożenia to poważne zadanie. Indywidualne rozmowy, które mają przywrócić wiarę tym ludziom w swoje możliwości i w przyszłość są bardzo trudne – mówił marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. I gratulował tym organizacjom, które przygotowały na tyle dobre projekty pomocy Pomorzanom, że zdobyły dofinansowanie. Jak podkreślał spośród 54 wniosków, wybranych zostało 13.

- Najlepiej oceniony został wniosek Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno”, który otrzyma 468 tys. zł wsparcia unijnego przy wartości projektu 493 tys. zł – ogłosił marszałek. A prezes tego stowarzyszenia nie kryła radości.

- W partnerstwie z ośrodkiem pomocy społecznej i organizacją „Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno” zajmiemy się przede wszystkim stanem psychicznym ludzi zagrożonych wykluczeniem. W ramach projektu planujemy zagwarantować im doradztwo zawodowe, spotkania, staże. Chcemy, by pracodawcy przekonali się do tego typu pracowników – mówiła Zdzisława Hołubowska.

Nie ukrywała, że czasem, aby przekonać daną osobę, że ma szansę na pracę i że warto się postarać, pracownicy pukają do jej drzwi i prowadzą z nią długie rozmowy.

Ale nie mniej wymagających beneficjantów ma Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta koło gdańskie, które złożyło dwa zwycięskie projekty. Otrzyma na nie blisko 4 mln zł. Dzięki tym środkom chce pomóc 160 mieszkańcom Gdańska i powiatu gdańskiego oraz 100 sopocianom.

- Nasz Centrum Integracji Społecznej zajmuje się dwoma obszarami. Pierwszy to społeczny, który obejmuje pomoc psychologa, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego. Drugi to obszar zawodowy. Prowadzimy więc warsztaty na terenie centrum, ale też silnie współpracujemy z pracodawcami m. in. Tesco, Ikeą, Zakładem Utylizacji, gdzie te osoby znajdują praktyki, ale też zatrudnienie – podkreśla prezes tej organizacji, Wojciech Bystry.

Wśród docenionych organizacji znalazła się też m. in. Lokalna Grupa Działania Małe Morze z Pucka. Na projekt „Krok do przodu – aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” otrzyma ok. 1,6 mln zł.

- Chcemy kontynuować działania, które prowadzimy w powiecie puckim od 6 lat. Projekt polega na rozszerzeniu tej działalności o kolejny powiat – wejherowski, gdzie powstanie filia naszego Centrum Integracji Społecznej, która będzie pomagać osobom zagrożonych wykluczeniem społecznym. Będzie to wsparcie w postaci przygotowania do zawodu - szkoleń i staży u pracodawców, a także wsparcie psychologiczne i prawne – zapowiada Arkadiusz Gawrych, prezes tej organizacji.

Spore wsparcie, bo aż 1,42 mln zł, dostanie też Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA na projekt „Praca w grupie”. Dofinansowanie otrzymają także:

  • Fundacja Wspierania Inicjatyw Rozwoju Lokalnego z Chałup,
  • dwukrotnie Fundacja Partycypacji Społecznej z Łobżenicy,
  • Stowarzyszenie Horyzont ze Słupska,
  • Kaszubski Uniwersytet Ludowy z Szymbarka,
  • Fundacja Promyk Solidarności z Potęgowa,
  • Zakład Doskonalenia Zawodowego w Słupsku oraz
  • Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Gdańsku.

Czytaj też: Polska największym beneficjentem funduszy unijnych na lata 2014-2020. Prawie 8 mld zł dla Pomorza [WIDEO]

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZS

Pierdole Polskę i władzę obecną.

Dodaj ogłoszenie