Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 lat kaszubskich mszy

Janina Stefanowska
„Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce” będzie można usłyszeć podczas jubileuszowej, 150. mszy św. po kaszubsku w Chwaszczynie.

Gdy 8 października 1983 roku ks. Franciszek Grucza odprawiał pierwszą kaszubską mszę św. na poddaszu organistówki w Wygodzie Łączyńskiej, pewnie nie przypuszczał, że w ciągu kolejnych 33 lat kaszubskie msze św. na stałe wejdą do kalendarza wielu parafii. Dziś są odprawiane regularnie raz w miesiącu a czasem okazjonalnie w kościołach Gdańska, Gdyni i Kaszub.

Ponad 260 kaszubskich mszy zapisano w kronice parafii Bożego Ciała w Gdańsku, na 150 nabożeństwo zaprasza w tę niedzielę parafia św. apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie. Odprawi ją ks. Piotr Gruba, proboszcz.

- Historia mszy świętych kaszubskich w Chwaszczynie sięga stycznia 2004 roku - mówi Tomasz Fopke prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie, pomysłodawca tej idei. - Ówczesny proboszcz, ks. Czesław Jakusz-Gostomski z entuzjazmem podszedł do inicjatywy. Podobnie jego następca, ks. Piotr Gruba, i kolejni księża wikariusze. Wokół naszych mszy świętych przez lata zgromadziło się kilkudziesięcioosobowe grono osób zaangażowanych w ich organizację - dodaje.

Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Na potrzeby tych szczególnych mszy św. powstały nowe zespoły muzyczne - „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia.

Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” pojawiają się Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego w Tuchomiu, Chwaszczynie i Karczemkach, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia, zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle mszy. Wcześniej organizację wspierali także Zespół Wokalno-Instrumentalny „Stolem” oraz druhowie z OSP w Chwaszczynie. Raz, dwa razy w roku bywają wykonawcy z innej części Kaszub.

- To planowa msza św. o godz. 15 - mówi ks. Piotr Gruba. - Ludziom się podoba, więc przychodzą na nią. Ponieważ jestem Kaszubą z Grabowca, czytanie po kaszubsku nie sprawia mi problemów.To był mój pierwszy język, zanim nauczyłem się polskiego. Kazanie przygotowuję sobie w punktach. Ja raczej myślę po kaszubsku - i wtedy mówię po polsku.

Wierni otrzymują modlitewniki opracowane przez Tomasza Fopke. Liturgia Słowa zawarta jest w kaszubskim lekcjonarzu autorstwa Eugeniusza Gołąbka. Specjalnym koordynatorem mszy świętych z ramienia ZKP Chwaszczyno jest Karol Krefta.

Jubileuszową mszę św. z elementami kaszubskimi uświetnią także zaprzyjaźnieni goście z Kaszub.

- Wraz z chórem „Strzelenka” z Tuchomia od dwóch lat współpracujemy z chórami „Lutnia” z Luzina i „Pięciolinia” z Lini. Postanowiliśmy wspólnie uczcić to święto chwaszczyńskiej parafii i oddziału zrzeszenia - mówi Karol Krefta, dyrygent „Strzelenki” i wiceprezes ZKP o/ Chwaszczyno. - Trzy połączone chóry wykonają „Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce” (kaszb. „Mszô Kaszebskô na Chur i Diôbelsczé Skrzepice”) autorstwa Tomasza Fopke. „Lutnia” i „Pięciolinia” wykonywały ten 7-częściowy utwór już 24 razy w kościołach na terenie Pomorza. My Mszę Kaszubską zaśpiewamy premierowo, dlatego dla nas będzie to również szczególne wydarzenie - dodaje.

Msze św. po kaszubsku
Msze św. z elementami liturgii w języklu kaszubskim odprawiane są w Chwaszczynie (III niedziela miesiąca godz. 15, bez lipca i sierpnia), Wejherowie (ostatnia niedziela w miesiącu, godz. 13 w kościele św. Stanisława Kostki), Baninie (ostatnia niedziela miesiąca, godz. 10), Kartuzach (I niedziela miesiąca, godz. 11, kolegiata WNMP), Żukowie (II niedziela miesiąca, godz. 14, parafia WNMP oraz V niedziela w miesiącu, w parafi Miłosierdzia Bożego), na Matarni, w kościele św. Polikarpa w Gdańsku Osowej, w kaplicy kościoła św. Jana Gdańsku, w kościele Bożego Ciała w Gdańsku (ostatnia niedziela miesiąca godz. 13.30) i Gdyni (raz w miesiącu, rotacyjnie). Okazjonalnie w kościele MB Nieustającej Pomocy w Gościcinie, w Luzinie, Szemudzie, Kiełpinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki