Jedenastoletnia dziewczynka pochodząca z Ukrainy urodziła dziecko w gdańskim szpitalu. Prokuratura nie wyklucza, że do przestępstwa mogło dojść na Ukrainie. Jeżeli ta wersja się potwierdzi, sprawa zostanie przekazana tamtejszym organom ścigania.

O sprawie poinformował jako pierwszy reporter stacji Polsat News. W rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, potwierdził, że 18 grudnia do ośrodka zdrowia w miejscowości w powiecie starogardzkim przyszła matka ze swoją 11-letnią córką.

- Lekarz po przeprowadzeniu badania małoletniej stwierdził, że jest ona w ciąży - mówi prok. Duszyński. Zaznacza, że ciąża była zaawansowana.

W związku z tym, że chodziło o 11-latkę, została zawiadomiona policja. Sprawa ostatecznie trafiła do Prokuratury Rejonowej w Starogardzie Gdańskim.

Z informacji udzielonych przez prokuratora Duszyńskiego wynika, że śledztwo wszczęto w kierunku przestępstwa z artykułu 200 par. 1 Kodeksu karnego. Chodzi o "czyn polegający na doprowadzeniu osoby małoletniej poniżej lat 15 do obcowania płciowego."

Zagrożony jest on karą więzienia - od 2 do 12 lat.

- Pokrzywdzona została umieszczona w szpitalu Starogardzie Gd., potem trafiła do Gdańska, gdzie urodziła dziecko - mówi prok. Duszyński.

Jedna z wersji śledczych, którą uznają za najbardziej prawdopodobną, i która jest obecnie weryfikowana, zakłada, że do przestępstwa mogło dojść na terenie Ukrainy.

- Żeby tę wersję potwierdzić, niezbędne jest przesłuchanie małoletniej - mówi prokurator Duszyński.

Zaznacza, że zgodnie z polskim prawem, dzieci przesłuchiwane mogą być przed sądem, w obecności psychologa i w specjalnym pokoju. - Chodzi o to, by przesłuchaniu dziecka towarzyszył jak najmniejszy stres i by dziecko mogło złożyć zeznania w najbardziej komfortowych warunkach - mówi prok. Duszyński.

Prokuratura zamierza w najbliższym czasie złożyć wniosek do sądu o takie przesłuchanie.

- Jeżeli weryfikowana wersja o popełnieniu przestępstwa na terenie Ukrainy się potwierdzi, postępowanie zostanie przekazane tamtejszym organom - mówi prok. Duszyński.

Zobacz także:
Podsumowanie tygodnia na Pomorzu[/b]

POLECAMY NA STRONIE KOBIET: