Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 Listopada na Pomorzu: Razem świętujmy niepodległość Polski! (SONDA)

Dagmara Olesińska
W trakcie parady organizatorzy będą rozdawać biało-czerwone szaliki i parasole, w tych kolorach harcerze pomalują chętnym twarze
W trakcie parady organizatorzy będą rozdawać biało-czerwone szaliki i parasole, w tych kolorach harcerze pomalują chętnym twarze Grzegorz Mehring
Największa i najbardziej radosna manifestacja patriotyzmu, czyli Parada Niepodległości już po raz dziewiąty przejdzie gdańskimi ulicami. W tym roku na jej czele stanie Jan Heweliusz, którego obchodzimy 400-lecie urodzin. Obchody Święta Niepodległości odbędą się w wielu pomorskich miejscowościach.

- Razem z nami świętować będą oddziały husarii, pułk Ułanów Pomorskich, a nawet oddziały z czasów napoleońskich - wylicza Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM, organizatora gdańskiej Parady Niepodległości.

W obchodach 11 Listopada jednym z najważniejszych elementów jest zaangażowanie mieszkańców. Organizatorzy zachęcają do włączania się w przygotowania.

- Jak zwykle, zgłosiło się do nas wiele szkół, które już od dłuższego czasu przygotowywały stroje i rekwizyty, które zaprezentują na paradzie - mówi Adam Hlebowicz. - Natomiast nowością jest udział rad dzielnic.

Organizatorzy zachęcają również do przebierania się za wszelkie możliwe postaci historyczne, m.in. za patrona tegorocznej parady - Jana Heweliusza. Zapowiadają, że każdy, kto to zrobi i da się sfotografować, otrzyma bilet do kina.

- Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli przemienić się w dawnych bohaterów, przygotowaliśmy różne gadżety - dodaje Adam Hlebowicz. - Uczestnikom parady będziemy rozdawać biało-czerwone szaliki i parasole - to na wypadek, gdyby pogoda nam nie dopisała.
W gdańskiej paradzie wielokrotnie brała już udział młodzież z zagranicy. Najczęściej byli to uczniowie z niezależnego Liceum Białoruskiego. Tym razem do uczestników przemarszu dołączą również Polacy z obwodu kaliningradzkiego.

- Przez ponad 45 lat nikt o nich nie wiedział - wyjaśnia Adam Hlebowicz. - Sami nie mogli się ujawnić, a też władze PRL nie upominały się o naszych rodaków na Wschodzie. Teraz wiemy o nich nieco więcej, choć ciągle za mało.

Święto Niepodległości w Trójmieście w zeszłym roku (ZDJĘCIA, WIDEO)

Kolejną nowością będzie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Mławie. - Na Targu Węglowym zrekonstruują realia ulicy polskiego miasta z okresu II Rzeczpospolitej - zachęca Adam Hlebowicz. - Będzie co oglądać, kupić, a nawet co zjeść.

Gdańska Parada Niepodległości rozpocznie się o 10.30 na Podwalu Staromiejskim, na wysokości Targu Rybnego i ulicami Igielnicką, Stolarską, Gnilną, Heweliusza, Korzenną przejdzie pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. W związku z tym do godz. 12 ruch na tych ulicach zostanie zamknięty do momentu przejścia parady.
Jednym z głównych akcentów obchodów 11 Listopada w Gdyni będzie parada.
Będzie patriotycznie, wzruszająco, a zarazem radośnie - tak zapowiadają to wydarzenie organizatorzy. Sześciu bohaterów parady: marszałek Józef Piłsudski, generał Józef Haller, inżynier Eugeniusz Kwiatkowski, Stefan Żeromski, Antoni Abraham i inżynier Tadeusz Wenda poprowadzą wielobarwny pochód złożony m.in. z orkiestr, grup teatralnych, grup rekonstrukcji historycznej i zabytkowych pojazdów.

Nowym elementem parady będzie inscenizacja żywych obrazów w wykonaniu odpowiednio ucharakteryzowanych aktorów - na ruchomych platformach. Organizatorzy zachęcają również mieszkańców, aby tego dnia swój ubiór wystylizowali na stroje z lat 20. i 30.

Jednocześnie zapowiadają, że uczestnicy i widzowie parady otrzymają patriotyczne gadżety, a na ulicach pojawią się gazeciarze rozdający okolicznościową gazetkę niepodległościową, upamiętniającą radosne święto.

Gdyńska Parada Niepodległości wyruszy o godz. 12 i przejdzie tradycyjną - od czasów przedwojennych - trasą wiodącą od placu Konstytucji, ulicą 10 Lutego, aż pod Płytę Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki.

W związku z obchodami 11 Listopada przewidywane są duże zmiany w dotychczasowej organizacji ruchu drogowego. Od godz. 10 do 14 zamknięte zostaną ulice Starowiejska, Dworcowa, Podjazd, 10 Lutego, skwer Kościuszki i Waszyngtona.

Adam Korol pobiegnie w Gdyni

Później od godz. 14 do 17, ze względu na Jesienny Bieg Niepodległości, zamknięta zostanie al. Piłsudskiego, na odcinku od bulwaru Nadmorskiego do Świętojańskiej, ul. Świętojańska, na odcinku od al. Piłsudskiego do 10 Lutego, i skwer Kościuszki, od ul. Świętojańskiej do al. Jana Pawła II. Spowoduje to liczne zakłócenia w ruchu drogowym i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w śródmieściu.
Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbędą się w piątek w Słupsku. Gospodarzami uroczystości będą wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak i prezydent Słupska Maciej Kobyliński.

O godz. 10 w kościele Mariackim odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy przejdą ulicami: Ignacego Łukasiewicza, Władysława Jagiełły, Anny Łajming, Deotymy na plac Zwycięstwa, gdzie o godz. 11.30 rozpoczną się uroczystości państwowe.

Tego samego dnia o godz. 11.11 na Rynku w Kartuzach odbędzie się "Happening Wolności No 3, czyli w bieli, czerwieni i orłach". Widzowie zobaczą m.in. inscenizację przejazdu Piłsudskiego.

Na Paradę Niepodległości zaprasza Gniew. O godz. 16 przewidziano multimedialne iluminacje kamienic na Rynku Starego Miasta, o godz. 17 - mszę św. w kościele św. Mikołaja, a o godz. 18 - paradę niepodległości z pochodniami.

W kilku miastach Święto Niepodległości można spędzić na sportowo. W godz. 13.15-14.30 przeprowadzone zostaną zawody sportowe w biegach ulicznych w Słupsku - "Pomorska Mila" w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Biegowego oraz IV Bieg Niepodległościowy. Biuro zawodów zostanie zlokalizowane w okolicy Empiku przy Starym Rynku od godz. 12.

CZYTAJ WIĘCEJ:Rekordowa frekwencja podczas XIII Jesiennego Biegu Niepodległości

Już po raz czwarty 11 Listopada odbędzie się Rajd Niepodległości w Kościerzynie. Zapisy chętnych od godz. 14 w Ogródku Jordanowskim. Podsumowanie rajdu o godz. 17.45 w hali Sokolnia.

XVI Bieg Niepodległości organizuje w Borzytuchomiu klub Talex. Otwarcie imprezy o godz. 11.11. O godz. 13.30 na dystansie 1000 m rywalizować będą VIP-y.

Kto chciałby spędzić ten dzień koncertowo, może wybrać się do Rumi, gdzie w janowskim Domu Kultury o godz. 17 wystąpi Sztywny Pal Azji. Tytuł koncertu "Nie gniewaj się na mnie Polsko" organizatorzy zaczerpnęli od jednej z piosenek zespołu. Impreza będzie połączona z obchodami 25 urodzin grupy. Wstęp wolny.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki