Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. rocznica powstania Akademii Marynarki Wojennej. Wmurowano kamień węgielny pod Akademickie Centrum Technologii Podwodnych ZDJĘCIA

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty budowy Akademickiego Centrum Technologii Podwodnych dokonali wspólnie rektor AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - To inwestycja ważna dla uczeni, ale równie ważna dla bezpieczeństwa Polski - podkreślał szef MON.

Akademickie Centrum Technologii Podwodnych to placówka edukacyjna na poziomie akademickim i wojskowy ośrodek badawczo-rozwojowy. Docelowo ma być także ogniwem w natowskim łańcuchu wspomagającym system ratowania załóg okrętów podwodnych i nurków marynarki wojennej.

Wmurowano kamień węgielny pod Akademickie Centrum Technologii Podwodnych AMW

- Katedra Technologii Prac Podwodnych ma unikalny dorobek - podkreślał Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. - W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy świadkami takich wydarzeń, jak wybuchy gazociągu Nord Stream, to właśnie badania i szkolenia, które są przeprowadzane przez Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, które działa przy katedrze, nabierają kluczowej dla państwa polskiego wagi. Pracownicy naukowi, którzy tutaj prowadzą badania i szkolą studentów odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury przesyłowej położonej na Bałtyku. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że agresja rosyjska na Ukrainę to nie tylko wojna, która się w Ukrainie toczy, agresja skierowana na Ukrainę to agresja skierowana na cały wolny świat. Musimy się liczyć z tym, że takie akty agresji będą dotykały również nas, żeby do tego nie dopuścić, wzmacniamy polskie siły zbrojne. Bardzo się cieszę z tego, że inwestycja się rozpoczęła, jestem przekonany, że będzie służyć bezpieczeństwu Polski, ale to również świetna oferta edukacyjna dla wszystkich tych, którzy chcą kształcić się w Akademii Marynarki Wojennej. Zachęcam, polecam, naprawdę warto.

Nowa infrastruktura Akademii Marynarki Wojennej zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt badawczy, laboratoryjny i symulatory z zakresu badań technologii podwodnych. Powstanie tutaj nowoczesne interdyscyplinarne zaplecze naukowo-badawcze do wspomagania działalności operacyjnej wojsk pod wodą. Centrum będzie zajmowało się pracami badawczymi związanymi z zabezpieczeniem technicznym i medycznym pobytu człowieka pod wodą oraz militarnymi technologiami podwodnymi i ma ściśle kooperować z jednostkami wojskowymi, co umożliwi szybki transfer nowych technologii do bieżącej działalności wojsk.

- Rozpoczynamy nowe stulecie w historii naszej uczelni w sposób szczególny - mówił kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor AMW. - Powstaje tu najnowocześniejsze w Europie oraz jedno z najnowocześniejszych na świecie centrów do prowadzenia badań w szerokorozumianych pracach podwodnych. To generacyjny skok, nie tylko dla naszej uczelni, ale dla nauki polskiej. Szczególnie dziękuję panu wicepremierowi Mariuszowi Błaszczakowi, że zdecydował się sfinansować tę inwestycję ze środków MON. Dziękuję, że ministerstwo poprało nas i uwierzyło, że ta inwestycja jest ważna dla polskich sił zbrojnych. Gwarantuje państwu, że posiadamy kompetencje i sprawimy, że będziemy w tych obszarach jednymi z najlepszych na świecie.

Powstająca inwestycja to m.in. zespół komór dekompresyjnych, basen testowy o głębokości 12 metrów z ruchomym dnem, kriokomory, komory klimatyczne do badania aparatów nurkowych, komory dekompresyjne o ciśnieniach odpowiadających głębokości 200 i 500 metrów do weryfikacji konstrukcji urządzeń głębinowych oraz basen zewnętrzny jako poligon prac podwodnych. Częściowo ta infrastruktura będzie przeniesiona z obecnej Katedry Technologii Prac Podwodnych, a częściowo będzie to nowy sprzęt. Powstaje w ten sposób unikatowa w skali europejskiej infrastruktura badawczo-dydaktyczna.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki