100 mld zł w tarczy finansowej. Na to mogą liczyć mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa

MT
Co zakłada tarcza finansowa?
Co zakłada tarcza finansowa? Krzysztof Piotrkowski
O szczegółach konstrukcji tarczy finansowej dla firm i zasad przyznawania wsparcia w jej ramach mówiono na spotkaniu informacyjnym przedsiębiorców z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju. O proponowanych rozwiązaniach poinformował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według informacji przedstawionych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców tarcza ma trzy filary, podzielone według wielkości firmy. Do mikrofirm trafi 25 mld zł, do firm małych i średnich 50 mld zł, do firm dużych 25 mld zł.

Wsparcie może być połączone ze wsparciem innych źródeł dostępnych np. w ramach tarczy antykryzysowej - do kwoty 800 tys. zł, przy czym nie można łączyć finansowania tych samych kosztów. Środki z tarczy przyznawane będą według kolejności wpływania wniosków, do wyczerpania środków.

Wsparcie dla mikrofirm

Przez mikroprzedsiębiorcę rozumie się przedsiębiorcę, który zatrudnia co najmniej 1 pracownika (na podstawie umowy o pracę) z wyłączeniem właściciela, lecz nie więcej niż 9 pracowników, a jego roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza kwoty 2 mln euro. Liczbę pracowników ustala się, uwzględniając osoby na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych. Ważne jest, by zatrudnieni byli (wg stanu na dzień 31 grudnia 2019 r.) zgłoszeni do ZUS, a ich średnie miesięczne wynagrodzenie z trzech miesięcy to co najmniej 2600 zł.

Warunkami przyznania subwencji są: spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku; brak postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego; polska rezydencja podatkowa i rozliczanie danin publicznoprawnych za ostatnie 2 lata obrotowe na terytorium RP; wg stanu na 31 grudnia 2019 roku nie zaleganie z płatnościami danin publicznoprawnych

Wsparcie dla mikrofirm będzie obsługiwane przez banki komercyjne i przyznawane w drodze prostej, ustandaryzowanej procedury wykorzystującej środki komunikacji elektronicznej. Beneficjent powinien udzielić prostego zabezpieczenia, np. wekslowego. Wielkość wsparcia dla mikrofirmy jest uzależniona od skali spadku przychodów i liczby zatrudnionych (bez właściciela), jednak nie wyższa niż 324 tys. zł. Maksymalnie 75 proc. subwencji może pozostać bezzwrotne. Na ulgę tę składa się umorzenie 25 proc. subwencji w przypadku kontynuowania działalności przez 12 miesięcy od udzielenia pomocy oraz maksymalnie 50 proc. subwencji, w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia udzielenia pomocy . Kwota subwencji podlegającej zwrotowi będzie spłacana w 24 równych miesięcznych ratach, po roku od udzielenia subwencji.

Wsparcie dla małych i średnich

W przypadku firm małych i średnich (aby się do nich zaliczać należy zatrudniać mniej niż 250 pracowników i osiągać roczny obrót nieprzekraczający 50 mln euro bądź sumę aktywów bilansu nieprzekraczającą 43 mln euro) warunki wstępne uzyskania pomocy są takie same, jak w przypadku mikroprzedsiębiorców.

Wsparcie będzie obsługiwane przez banki komercyjne i przyznawane w drodze prostej, ustandaryzowanej procedury wykorzystującej środki komunikacji elektronicznej. Beneficjent powinien udzielić prostego zabezpieczenia, np. wekslowego.

Wielkość wsparcia firm małych i średnich liczona jest nieco inaczej, niż w przypadku mikroprzedsiębiorców. Maksymalna kwota subwencji finansowej uzależniona jest od spadku przychodów i stanowi 4 proc., 6 proc. lub 8 proc. sprzedaży rocznej (za rok 2019), jednak nie więcej niż 3,5 mln zł. Firmy małe i średnie mogą liczyć na umorzenie 75 proc. kwoty subwencji. 25 proc. kwoty umarza się pod warunkiem kontynuowania działalności, maksymalnie 25 proc. w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia, zaś pozostałe 25 proc. w zależności od poniesionej straty na sprzedaży. Zmniejszenie zatrudnienia powoduje zwiększenie kwoty zwrotu subwencji. Subwencja spłacanna ma być na warunkach takich samych jak w przypadku mikrofirm.

Wsparcie dla dużych firm

Z tarczy finansowej korzystać mogą również firmy duże. Wsparcie dla nich obsługiwać będzie bezpośrednio PFR, bez pośrednictwa banków. W ich przypadku warunki wstępne wsparcia są nieco inne. W mocy pozostają wszelkie warunki przewidziane dla mniejszych podmiotów, jednak dochodzą do nich nowe. Są to utrata zdolności produkcji lub świadczenia usług albo odbioru produktów lub usług przez zamawiających w związku z brakiem dostępności komponentów lub zasobów; nieotrzymywanie płatności z tytułu sprzedaży na skutek COVID-19 w kwocie przekraczającej 25 proc. należności; brak dostępu do rynku kapitałowego lub limitów kredytowych w zw. z nowymi kontraktami, z powodu zakłóceń ynku finansowego.

Dla dużych firm przewidziane są trzy formuły finansowania: finansowanie płynnościowe (pożyczki lub obligacje na okres 2 lat, z opcją przedłużenia o rok, o wartości do 1 mld zł), finansowanie preferencyjne (pożyczki preferencyjne na okres 3 lat z opcją przedłużenia o rok, częściowo bezzwrotne i uzależnione od straty finansowej i utrzymania zatrudnienia, o wartości do 750 mln zł, finansowanie inwestycyjne (obejmowane udziały lub akcje do wartości 1 mld zł. Finansowanie płynnościowe może być wykorzystane na bieżącą działalność, w zakresie ustalonym w umowie z PFR.

Pakiet pomocowy musi być zatwierdzony przez Komisję Europejską. Ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Wówczas okaże się jakie instrumenty pomocowe rzeczywiście tarcza zaoferuje.

Centrum biznesu Jaworzyna Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Molier

I to wcale nie są jednak małe kwoty. PFR wartośc subwencji z tego co zaznaczyli w regulaminie dostepnym na stronie, będzie przyznawać indywidualnie w zależności od liczby zatrudnionych pracowników i wielkości spadku obrotów

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie