1/4
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Przed tygodniem rozpoczął się proces Jakuba Ś., byłego szefa...
fot. źródło:Stowarzyszenie Klon/Jawor - infografika M. Majchrzak/ Dziennik Bałtycki

Przed tygodniem rozpoczął się proces Jakuba Ś., byłego szefa Fundacji Kidprotect.pl. Mężczyzna z charakterystycznym kucykiem, który jeszcze nie tak dawno temu wypowiadał się w wielu stacjach telewizyjnych jako specjalista od zagrożenia dzieci przez pedofilów, stanął przed sądem jako oskarżony o przywłaszczenie ponad 400 tysięcy złotych na szkodę fundacji.

- Ten pojedynczy przypadek bardzo negatywnie wpływa na odbiór działalności fundacji i stowarzyszeń - mówi z goryczą Małgorzata Rybicka, przewodniczącą Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. - I udowadnia, jak szalenie ważne jest, by organizacja pozarządowa była wiarygodna, przejrzysta i uczciwa.

W tym samym czasie media nagłośniły proces wytoczony przez Jerzego Owsiaka pewnemu blogerowi, który zarzucił twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rzekomą nierzetelność. Orkiestra, która od 22 lat pomaga chorym dzieciom, a ostatnio także pacjentom oddziałów geriatrycznych, spotkała się ostatnio z bezpardonowym atakiem części prawicowych mediów. Jerzy Owsiak po zarzutach niszczących reputację fundacji i jego życie prywatne ogłosił nawet wycofanie się z kierowania WOŚP. Dopiero po namowach wolontariuszy zmienił zdanie.

Te dwie sprawy - choć bardzo się różnią - pokazują, jak kruche może być zaufanie Polaków do organizacji pozarządowych.

Dawania trzeba się nauczyć

W listopadzie ub. roku Stowarzyszenie Klon/Jawor przebadało ponad tysiąc Polaków, mających 15 i więcej lat, pytając o wiarygodność organizacji pozarządowych oraz o to, co na nasze zaufanie może wpłynąć.

Wyniki badań, które nie zmieniły się od 2007 roku, nie napawają optymizmem. Okazuje się, że siódmy rok z rzędu jedynie 19-20 proc. ankietowanych uważa, że organizacje "trzeciego sektora" bez wyjątków działają uczciwie. Za to zdaniem połowy badanych często dochodzi w nich do nadużyć i prywaty.
Hanna Jasiukiewicz z gdańskiego Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych i Opiekuńczych Pelikan (działa od 14 lat, pracują w nim sami wolontariusze, którzy pomogli już ponad pół tysiącu rodzin) uważa, że powszechna podejrzliwość wynika z silnej frustracji społecznej oraz niewiedzy.

- Proszę zwrócić uwagę, jak niewielki procent naszego społeczeństwa angażuje się w wolontariat - mówi Hanna Jasiukiewicz. - Nie ma mody na bycie wolontariuszem. Dzieci obserwują świat z pozycji osoby biorącej i tak są wychowywane. Tymczasem dawania trzeba się nauczyć.

Polska jest dopiero na 20 miejscu (spośród 32 badanych krajów), jeśli chodzi o zaangażowanie w wolontariat. Większość osób na pytanie, dlaczego nie chcą pomagać, odpowiada: Nikt mnie o to nie prosił.

Na postrzeganie wiarygodności organizacji pozarządowych wpływa jednak nie tylko niewiedza i polska niechęć do pomagania.

Zobacz również

Oto lista numerów telefonów na które musisz uważać. Możesz stracić pieniądze!

Oto lista numerów telefonów na które musisz uważać. Możesz stracić pieniądze!

Paweł Fajdek prywatnie - zobacz zdjęcia brązowego medalisty z Tokio [GALERIA]

Paweł Fajdek prywatnie - zobacz zdjęcia brązowego medalisty z Tokio [GALERIA]

Polecamy

Niedzielski: Mamy rekomendację, żeby podawać trzecią dawkę szczepionki

Niedzielski: Mamy rekomendację, żeby podawać trzecią dawkę szczepionki

Ceny paliw na stacjach. Jest drogo ale gaz staniał

Ceny paliw na stacjach. Jest drogo ale gaz staniał

Szczepibus robi drugie okrążenie po Gdyni. Sprawdźcie, gdzie będzie!

Szczepibus robi drugie okrążenie po Gdyni. Sprawdźcie, gdzie będzie!

Dodaj ogłoszenie